Jump to content



usb modem 56Κ


vgiozo

Recommended Posts

Γνωρίζετε κάποιο αξιόπιστο και γρήγορο modem σε usb για σύνδεση 56Κ;

Το τωρινό μου modem, ένα Micronet Shuttle σε σειριακή θύρα, αν και είναι πολύ γρήγορο - συνδέομαι πάντα στα 52Κbps και κατεβάζω μέχρι και 5.3 - έχει αρχίζει να τα φτύνει μάλλον...

...μερικές φορές κάνει πολύ έντονο ήχο κατα τη συνδεση και αφού συνδεθεί - αν συνδεθεί - δεν αντιδρά καθόλου...

Το έχω ελέγξει και με άλλο modem και δεν φταίει ο παροχέας ή η γραμμή...

Το πιο ενοχλητικό βέβαια είναι ότι αν κάνω επανεκκίνηση και το αφήσω ανοιχτό χάνεται απ'το device manager...για να δουλέψει πρέπει κατα τη διάρκεια του post να το ανοίξω και να το κλείσω έστω και για 1/2 δευτερόλεπτο (περίεργο, αλλά μόνο έτσι λειτουργεί)..

Περιμένω προτάσεις...

Link to comment
Share on other sites

εχω ακριβως το ιδιο Modem εδω και 3 χρονια και δεν μου εχει παρουσιασει κατι

δοκιμασμενο σε 5 pc και με διαφορετικα λειτουργικα.

Οσο για την ταχυτητα, εχει πεσει στα 45kbit/sec αλλα γιαυτο δεν φταιει το Modem αλλα

τα εκκατομυρια των χρηστων που "βγαινουν" με 56κbit/sec, οποτε ο isp ριχνει την ταχυτητα σε ολα τα 56αρια. οσο παει αυτο 8α γινεται και περισσοτερο, ωθωντας μας σε αλλαγη συνδεσης προς κατι πιο καλο...οπως ειχε γινει και με τις isdn στην αρχη....

για τα αλλα προβληματα που λες δεν ξερω....αβυσσος η ψυχη του modulator/demodulator

παντως για να πω τη αληθεια εβαλα το Mortisboy να μου...χαρισει ενα usb 56k....

Link to comment
Share on other sites

Το περίεργο είναι ότι σε Linux δεν μου παρουσίαζε το ίδιο πρόβλημα κατά την επανεκκίνηση...

μόνο στα Windows :mad:

Ήμουν σίγουρος ότι έφταιγε η γραμμή, αλλά μια από τις μέρες αυτές που δεν συνδεόταν με τίποτε ξέθαψα και δοκίμασα ένα παλιό diamond supra pci και δούλευε καλά.

Συνδεόταν βέβαια γύρω στα 44-42 αλλά κατέβαζε πάντα σταθερά.

Zoom

crypto

us-robotics

τί λενε αυτές οι εταιρείες;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.