Jump to content



POΝ (Passive Optical Network) και πόσο πίσω είμαστε...


dimitris_s

Recommended Posts

Όπως γύριζα σπίτι σήμερα, είδα ένα spam στο γραμματοκιβώτιο και επειδή έγραφε επάνω optical, το κράτησα. :hehe:

Αυτό που είδα όταν το πρόσεξα μετά, είναι με λίγα λόγια, αυτό.

Passive Optical Network το οποίο απ' ότι έχω καταλάβει είναι σε FTTP (Fiber To The Premises).

Επειδή άκρη δε θα βγάλετε με τα Βουλγάρικα (γιατί περί αυτής της χώρας πρόκειται), παραθέτω μερικές εικόνες.

kexjsx.jpg

Σ.σ: 1λέβ είναι ~0.5ευρώ

Το ONU (το αντίστοιχο router, ας πούμε, το οποίο φυσικά δεν έχει καμία σχέση με router), δίνεται δωρεάν σε κάθε νέα σύνδεση.

Με 30 ευρώ το μήνα, τελική τιμή, χωρίς κρυφές χρεώσεις, χωρίς πάγια κτλ, έχεις 100Mbps Download και 100Μbps Upload για εντός Βουλγαρίας, και 40Mbps για εξωτερικό.

Σ.σ: Το международна σημαίνει International. Χωρίζουν τα traffic speed σε εσωτερικού/εξωτερικού, γιατί ως γνωστόν η διασύνδεση με το εξωτερικό κοστίζει περισσότερο. Εξίσου σημαντικό όμως είναι, ότι είναι από τους πολυ λίγους ISP εδώ οι οποίοι προσφέρουν ίδιες ταχύτητες download για Βουλγαρία και εξωτερικό.

Ως σημείο αναφοράς, δείτε την εικόνα παρακάτω, η οποία είναι το πρόγραμμα στο οποίο επάνω είμαι τώρα, σε άλλο ISP (κατά γενική ομολογία ο καλύτερος).

qriyq9.jpg

50Mbits με upload 33 και 7Mbit για εσωτερικό και εξωτερικό αντίστοιχα. 5 στατικές IP, κανένα tunelling, κανένας περιορισμός. Στα 3 χρόνια που τη χρησιμοποιώ, είναι ζήτημα να έχει πέσει όλες κι όλες 5 φορές, για λίγα λεπτά.

Ένα speedtest, της συγκεκριμένης σύνδεσης, μπορείτε να βρείτε στην υπογραφή μου.

Ήμουν έτοιμος να διακόψω το συμβόλαιο που έχω τώρα, και να κάνω αίτηση για σύνδεση στο PON της SpectrumNET. Το θέμα είναι ότι προς το παρόν δεν παρέχουν στατικές IP, και χρειάζομαι τουλάχιστον μία.

Και στο σπίτι στην Ελλάδα, με το ζόρι βγάζει τα 10Mbps από τα 24 που και καλά είναι το max, με attenuation στο Θεό και ανύπαρκτη τεχνική υπόστηριξη. Όταν λέω ανύπαρκτη εννοώ ανύπαρκτη γιατί από τις 5 φορές που έχω καλέσει (unique 5 φορές ε, γιατί εάν μετρήσω κλήσεις ξεφεύγουμε), δεν το έχει σηκώσει καμιά ψυχή το τηλέφωνο. Ενώ στον ISP μου εδώ, σου συμπεριφέρονται λες και είσαι Premier πελάτης, με δίκτυα και domain, και συμβόλαια δεκάδων χιλιάδων ευρώ. Σηκώνουν το τηλέφωνο στο 2ο/3ο τόνο, και εάν υπάρχει όντως πρόβλημα, έρχεται τεχνικός μέσα σε μισή ώρα, 24/7 και δε πληρώνεις τίποτα γι' αυτό. Εκτός βέβαια αν το πρόβλημα είναι your fault.

Μακάρι να βγάλουν σύντομα στατικές, να μεταπηδήσουμε στα 100Mbps. Να τρέχει ο server και να χτυπάει και 100ms το BC2 παράλληλα... :hehe:

Eπίσης στα προγράματα του ISP που δίνει το PON, παρέχεται εάν επιθυμείς σαν συμπληρωματικό πακέτο, και τηλεφωνική σύνδεση (η οποία δεν θέλει και τον αντίστοιχο OTE από κάτω για να δουλέψει), αλλά και καλωδιακή 84 καναλιών + κάποια συνδρομητικά HDTV 1080p. (καλά την καλωδιακή την έχω ήδη, αλλά το point είναι αλλού).

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Σε χαλασανε τα 10 που εχεις σπιτι; :p.

Το point, είναι η τεχνολογική εξέλιξη και η πρόοδος και πόσο αυτή φτάνει σε εμένα σαν τελικό καναλωτή ως (τεχνολογικό) αγαθό που μπορώ να χρησιμοποιήσω για να κάνει τη ζωή μου ευκολότερη και καλύτερη, και όχι το πόσα Mbps έχω σπίτι.

Τι να τα κάνω τα 10, όταν μια είναι 10, μια 5, μια 3, και μια 2Mbps, με θόρυβο στο Θεό και χωρίς τεχνική υποστήριξη;

Η ταχύτητα δεν έχει ποτέ λίγη σημασία, όσο περισσότερη τόσο το καλύτερο. Για ποιες υπηρεσίες μιλάμε όταν η ίδια η γραμμή της περισσότερες φορές δεν μπορεί να τις υποστηρίξει;

Και μια που μιλάμε για υπηρεσίες, εκτός των άλλων που προανέφερα, δείτε κι αυτό, το οποίο είναι 3rd party IPTV, που συνεργάζεται πλήρως με τους παραπάνω ISP.

Φιλικά πάντα :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Δημητρη.

Επειδη μου προξενισε το ενδιαφερον το θεμα και ειμαι καπως ασχετος με τις συνδεσεις και τα δικτυα...

Καταρχας εδω στην Ελλαδα δεν εχουν 100αρες μερικες εταιριες?

Επισης πως γινεται εσυ να χεις αυτο το πακετο αφου μενεις Ελλαδα?

:T:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Δημητρη.

Επειδη μου προξενισε το ενδιαφερον το θεμα και ειμαι καπως ασχετος με τις συνδεσεις και τα δικτυα...

Καταρχας εδω στην Ελλαδα δεν εχουν 100αρες μερικες εταιριες?

Επισης πως γινεται εσυ να χεις αυτο το πακετο αφου μενεις Ελλαδα?

:T:

Καλησπέρα Κώστα.

100άρες για τελικό καναλωτή δεν υπάρχουν στη Ελλάδα, είναι μακρινό όνειρο βάσει των τεχνολογιών που χρησιμοποιούνται τώρα. Στην Ελλάδα έχουμε aDSL2+ (ITU G.992.5), το οποίο έχει θεωρητικό μέγιστο τα 24Mbps.

Απο' κει και πέρα υπάρχουν leased lines (μισθωμένες Τx) με 100+Mbps, αλλά προορίζονται για εταιρείες.

Σπουδάζω Σόφια, so there you go. :)

Link to comment
Share on other sites

Μητσάρα κατέβασε και σε εμάς καμιά εδώ ρε φίλε :happy2:

Όσο για την εταιρία... Το iptv πάει δωρεάν ή με έκπτωση επειδή έχεις internet από την συγκεκριμένη εταιρία; Κάτι ακόμα, θα σε ζαλίσω λίγο, είναι με κάποιο hardware ή μια encrypted web page που μπαίνεις και βλέπεις ταινίες στο pc σου;

όσο για τις γραμμές, τι να πω, στην Ελλάδα δεν υπάρχει πουθενά ανάπτυξη... Οι Βούλγαροι μέσα σε 6 χρόνια κάναν συνδέσεις 100Mbps για λιανική, είναι απλά απίστευτο τι να πούμε..

Υ.Γ.: Στις υπόλοιπες EU χώρες πέρα από εμάς, πόσο είναι η default ταχύτητες, ξέρει κανείς; Για λιανική μιλάω πάντα...

Link to comment
Share on other sites

Μητσάρα κατέβασε και σε εμάς καμιά εδώ ρε φίλε :happy2:

Όσο για την εταιρία... Το iptv πάει δωρεάν ή με έκπτωση επειδή έχεις internet από την συγκεκριμένη εταιρία; Κάτι ακόμα, θα σε ζαλίσω λίγο, είναι με κάποιο hardware ή μια encrypted web page που μπαίνεις και βλέπεις ταινίες στο pc σου;

όσο για τις γραμμές, τι να πω, στην Ελλάδα δεν υπάρχει πουθενά ανάπτυξη... Οι Βούλγαροι μέσα σε 6 χρόνια κάναν συνδέσεις 100Mbps για λιανική, είναι απλά απίστευτο τι να πούμε..

Υ.Γ.: Στις υπόλοιπες EU χώρες πέρα από εμάς, πόσο είναι η default ταχύτητες, ξέρει κανείς; Για λιανική μιλάω πάντα...

Έφτασειιι... :D

Τώρα που το κοίταξα καλύτερα, το POΝ της Spectrum, δουλεύει με το Tivia (IPTV), και κοστίζει περίπου 8 ευρώ επιπλέον. Ένα STB (Set Top Box) θέλεις, το οποίο απ' ότι είδα παρέχεται και δωρεάν.

Αυτές είναι ανεξάρτητες υπηρεσίες, που συνεργάζονται με ISP για τη διανομή τους. Με το iptv.bg π.χ μπορείς να βλέπεις στην TV σου με ένα STB, ή και στο PC σου μέσω VLC.

Link to comment
Share on other sites

Κάπως έτσι το περίμενα και εγώ... πολύ φθηνό το iptv πάντως. 4Ε με ζητάει η Vodafone για 5Mb έξτρα ίντερνετ στο κινητό μου LOL... (το παράδειγμα για σύγκριση τιμών)

[offtopic]

Με 12 ευρώ πάγιο, έχω 150 λεπτά ομιλίας στο δίκτυό μου, και 750MB χωρίς περιορισμούς για να μπαίνω στα ιντερνετς. :p

[/offtopic]

Link to comment
Share on other sites

σε τι επίπεδα παίζουν τα ημερομίσθια στη Σόφια?

είναι εύκολο δλδ για τους ντόπιους να πάρουν αυτά τα πακέτα?

ή είναι σα να λέμε 100€ το μήνα για ελλαδιστάν?

Σωστότατη παρατήρηση. Τα ημερομίσθια δημοσίου/ιδιωτικού τομέα έχουν τεράστια διαφορά. Οι καθηγητές μου π.χ στο πανεπιστήμιο (δημόσιο), παίρνουν μισθό των 130/150 άντε 200 ευρώ το μήνα.

Στον ιδιωτικό τομέα τα πράγματα είναι αρκετά καλύτερα όπου οι μισθοί παίζουν από 500 ευρώ και ανεβαίνουν στα 1000 ευρώ για ημι-management positions.

Οπότε δεν είναι εύκολο για όλους να δίνουν 30 ευρώ το μήνα για 100Mbps, αλλά μιλάμε για 100Mbps...

Αλλά και πάλι, δείτε εδώ λίγο.

Με 10 ευρώ το μήνα έχεις 30Mbps, λεφτά τα οποία μπορεί να τα δώσει ο μέσος Βούλγαρος.

Απο 'κει και πέρα, υπάρχουν σχεδόν εκατοντάδες ISP τοπικοί, με αρκετά καλύτερες τιμές. (Φανταστείτε δηλαδή έναν τοπικό ISP ο οποίος εξυπηρετεί τα Πατήσια και μόνο).

Link to comment
Share on other sites

DSL ειχαν-εχουν πανω??

Το μεγαλο θεμα ειναι οτι οι εταιριες στην Ελλαδα εχουν κανει καποιες επενδυσεις κ περιμενουν αποσβεση κ κερδη. Αν λοιπον η HOL πχ εδωσε καποιο ποσο για τις υποδομες του dsl δυκτιου της πριν 2-3 χρονια, δε μπορει αμεσα να παει σε αλλη τεχνολογια χωρις να εχει αποδωσει η προηγουμενη επενδυση. Οι λογοι περα απο οικονομικοι ειναι και λογικοι, ποιο κοροιδο θα εδεινε 30ε για dsl αν θα ειχε 100αρα με ας πουμε 45 ή και 55? Κ ποιος παροχος θα ειχε τη δυνατοτητα να τιμολογει με 15ε τη Dsl...?

Anyway, στην Ελλαδα χρονια τωρα μας πανε βημα βημα για να μας αρμεγουν...(βλ. ISDN οταν εξω ειχαν ηδη Dsl...)

Link to comment
Share on other sites

DSL είχαν και έχουν. (έχουν κανονικά και aDSL2+ και ταχύτητες έως 20Mbps), αλλά η διείσδυσή του aDSL στη Βουλγαρία είναι μηδαμινή, επειδή έρχεται άμεσα αντιμέτωπο με τις high broadband LAN συνδέσεις που προσφέρουν οι ISP που προανέφερα.

Σε αυτό που λες, έχεις δίκιο, και αυτό είναι και το ζήτημα κιόλας. Έχουμε μείνει πίσω. Αργήσαμε να κάνουμε adapt την τεχνολογία aDSL, και οι πάροχοι πρέπει να βγάλουν τα λεφτά τους.

Έτσι όπως μας τρενάρανε, όπως λες, με τις ISDN, έτσι θα μας τρενάρουνε και τώρα με τις aDSL, και το θέμα δεν είναι αυτό. Είναι επαρκείς οι aDSL2+ συνδέσεις. Το θέμα είναι ότι δεν δουλεύουνε σωστά, ΟΤΑΝ δουλεύουνε.

Οι εναλλακτικοί πάροχοι αυτή τη στιγμή είναι ο ένας χειρότερος του άλλου, και έρχεται ο ΟΤΕ να σώσει τη κατάσταση με σταθερό και σχετικά γρήγορο internet. Αλλά ούτε αυτό είναι λύση, γιατί ο ΟΤΕ χτυπάει τις τιμές.

Το σημείο κλειδί είναι η ανοιχτή αγορά που υπάρχει εδώ στον τομέα αυτό. Εμείς αντιθέτως είχαμε το μονοπώλιο του ΟΤΕ για τόσα μα τόσα χρόνια, και αυτό είναι που έχει πάει πίσω την κατάσταση. Φτάσανε να ανοίξουνε τις τηλεπικοινωνίες το 2000+.

Εδώ, στη BG, έρχεσαι εσύ κι εγώ με ένα καλό κεφάλαιο, και ανοίγουμε ISP. Παίρνουμε 2x100Mbps Tx ή οπτικό δε-ξέρω-γω-τι, από τον αντίστοιχο ΟΤΕ εδώ, στρώνουμε underground UTP καλώδια, στήνουμε τους server και τα UPS, και είμαστε έτοιμοι.

Αν δε μας τα πάρει η μαφία βέβαια... :hehe:

Link to comment
Share on other sites

LoL@Bulgarian Mafia :hehe:

Η μονη λυση οπως καταλαβαινεις για να τα δουμε εμεις αυτα στο Ellada αμεσα ειναι να μπει καποιος καινουριος στο παιχνιδι...

ΥΓ.

Οχι οι dsl δεν ειναι επαρκεις, γιατι πως να κανει καποιος τηλεργασια με 1Mbit upload?

Ουτε καν το sDSL δεν προχωρησαν...και οχι,χιλιαρικα για μισθωμενες γραμμες δε πετας ευκολα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.