Jump to content


προβλημα απο flash bios μαυρη οθονη 5970


zakcarlos007

Recommended Posts

Γεια σας παιδια :) εχω προβλημα μεγαλο πηγα να κανω flash bios στην xfx 5970 λογο γιατι ειχε προβλημα με το fan και απο τοτε εχω συνεχεια μαυρη οθονη δεν δεν ανοιγει η καρτα ειναι καινουργια αν μπορειτε να με βοηθήσετε σας ευχαριστω για το χρονο σας..

Link to comment
Share on other sites

κατι αναλογο ειχα παθη και εγω με μια 4870χ2 περασα 2 φορες το μπαιος με εντολη για τον πρωτο πηρηνα 2 πραγματα μπορεις να κανεις η να βρεις καποιον που εχει παλια vga pci η να εχεις γραψη σε ενα χαρτη τις εντολες που χρειαζετε για το φλασαρισμα και να τις κανεις αργα χωρις να εχεις εικονα στην οθονη εγω αυτο εκανα με την 4870χ2

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα εγινε καποια εμπλοκη την ωρα του φλασαρισματος??? Θα πρεπει να την ξαναφλασαρεις και ολα θα ναι GG.

Μην αγχωνεσε μαστορα, θα πρεπει να βρεις μια παλια vga οτι να ναι ετσι ωστε να bootαρει το pc σου.

Να υποθεσω οτι εχεις κανει bootable stickακι και εχεις το bios μεσα ετσι?

Αφου bootaρει το stick σου.

Γραφεις atiflash -p -f 0 ονομαbios.bin

Οπου 0 ειναι ο πρωτος πυρηνας και επειδη η καρτα σου ειναι διπυρηνη αφου τελειωσει η απο πανω διαδικασια, ξαναγραφεις ακριβως τα ιδια και αντικαθιστας το 0 με το 1 δηλ.

atiflash -p -f 1 ονομαbios.bin

Link to comment
Share on other sites

http://forums.overclockers.co.uk/showpost.php?p=15021144&postcount=1

Δες εδω πως θα το κανεις. Το bios το εχεις κατεβασμενο ετσι?

Ακριβως το ιδιο κανεις για την 5970 μονο που τη μια φορα βαζεις 0 και την αλλη 1.

Link to comment
Share on other sites

Eλα φιλε, εδω εχει αρκετα.

http://www.techpowerup.com/vgabios/index.php?page=1&architecture=ATI&manufacturer=XFX&model=HD+5970&interface=&memSize=0

Επειδη δεν ξερω ποιο bios ειναι το updated στειλε ενα pm στον χρηστη kaminia7 ο οποιος εχει την ιδια καρτα με σενα και εχει φλασαρει επιτυχως το τελευταιο bios.

edit

Μπορεις να πας εδω να κανεις register και να κατεβασεις το τελευταιο bios.

http://www.xfxforce.com/en-gb/Help/Support/Home.aspx

Link to comment
Share on other sites

τα εκανα ολα απο το οδηγο αλλα τιποτα :((( τι να πω παντος ευχαριστω ρε φιλος σε σε ζάλισα.... με βαζει μεσα στο Dos c:/ εγω εκει κανω ολα αυτα που λεει atiflash -f-p 0 ονομα bios.bin και τιποτα ......

Link to comment
Share on other sites

τα εκανα ολα απο το οδηγο αλλα τιποτα :((( τι να πω παντος ευχαριστω ρε φιλος σε σε ζάλισα.... με βαζει μεσα στο Dos c:/ εγω εκει κανω ολα αυτα που λεει atiflash -f-p 0 ονομα bios.bin και τιποτα ......

πρόσεχε τα κενά!

atiflash -f -p 0 bios.bin όπου bios το όνομα του αρχείου που πας να περάσεις

Link to comment
Share on other sites

Csaris ευχαριστω για ολα θα το δω :) και κατι τελευταιο θελω ενα βιος new για xfx γιατι ειχα προβλημα με fan ξερεις κανενα ?????

Ρε φιλε μου γιατι δεν κανεις εγγραφη στην XFX;

Αφ'ενος θα παρεις και το τελευταιο bios της συγκεκριμενης εταιριας που ειναι η καρτα σου, αφ'εταιρου εχει και αναλυτικο οδηγο πως να το κανεις μεσω bios και χωρις να χρειαζεται ξεχωριστα για καθε πυρηνα.

Με μια εντολη κανει και στους 2 ...

ΟΧΙ Afterburner, οσο εξελισονται oi catalyst δεν θα παιζει σωστα.

Το προβλημα ειναι οτι μονο με το afterburner και την επιλογη OC on startup εχεις μονιμα αποθηκευμενη την ταση ...

Ενω με το xfx tool (το οποιο ειναι το atitool με ενα skin της XFX) πρεπει να θυμασαι σε καθε restart να το ανοιγεις και να δινεις εκ νεου την νεα υψηλοτερη ταση.

Πολλες φορες ξεχνιεσαι, αλλα τα ρολογια εχουν κρατηθει στο overdrive, με αποτελεσμα μολις τρεχεις κατι σε 3d να κολλαει το pc ...

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα ειναι οτι μονο με το afterburner και την επιλογη OC on startup εχεις μονιμα αποθηκευμενη την ταση ...

...

Δεν ισχυει κατι τετοιο. Τιποτα δεν αποθηκευεται στο bios.

Το afterburner ειναι πηγη πολλων προβληματων και η χρηση του πρεπει να αποφευγεται.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.