Jump to content


Αγορά αθόρυβου case


ShadowReaper

Recommended Posts

Θέλω να αλλάξω το case που έχω, το οποίο είναι ένα απλό mid tower δεκαετίας(το τρύπησα με τρυπάνι για να βιδώσω το psu) γιατί με ενοχλεί πολυ ο θόρυβος που κάνει.

Ποιο tower θα μου προτείνατε; Δεν έχω σκοπό να βάλω υδρόψυξη, μόνο με αέρα.

Ισχύει ότι τα full tower είναι πιο αθόρυβα;

Το budget είναι 120 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Η αιτίες θορύβου σε ένα σύστημα είναι πολλές (ανεμιστήρες επεξεργαστή, κάρτας γραφικών, μητρικής κ.α)

Είσαι σίγουρος οτι ο θόρυβος προέρχεται στο μεγαλύτερο βαθμό από τους ανεμιστήρες του κουτιού σου;

Γιατί αν όχι, με την αλλαγή του μόνο, δε θα έχει και μεγάλη βελτίωση ο θόρυβος (πέρα από το ίσως καλύτερα μονωμένο κουτί).

(Καλό θα είναι βέβαια να αλλάξεις και το κουτί σου αφού είναι τόσο παλιό, επιλογές υπάρχουν πολλές)

Δες κι αυτό το παρόμοιο θέμα

http://www.thelab.gr/showthread.php?t=76474

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αλλάξω το case που έχω, το οποίο είναι ένα απλό mid tower δεκαετίας(το τρύπησα με τρυπάνι για να βιδώσω το psu) γιατί με ενοχλεί πολυ ο θόρυβος που κάνει.

Ποιο tower θα μου προτείνατε; Δεν έχω σκοπό να βάλω υδρόψυξη, μόνο με αέρα.

Ισχύει ότι τα full tower είναι πιο αθόρυβα;

Το budget είναι 120 ευρώ

Δεν υπάρχει κάποιος κανόνας που να λέει ότι τα full tower είναι πιο αθόρυβα. Απλά στα full έχεις περισσότερο χώρο διαθέσιμο, με ότι αυτό συνεπάγεται.

Συνήθως ο περισσότερος χώρος σημαίνει μεγαλύτερη ευκολία σε προσθαφαιρέσεις hardware, περισσότερες θέσεις για ανεμιστήρες άρα και καλύτερο air flow κτλ.

Όλα αυτά όμως πάντα είναι σχετικά... εννοώ πχ ότι ένα full tower με στημένο το hardware μέσα του χύμα στο κύμα, χωρίς ίχνος από cable management κτλ.. θα έχει πολύ χειρότερο airflow από ένα σωστό και μαζεμένο midi κουτί. Όπως επίσης αν βάλεις 3 delta σε ένα full...δεν θα είναι καθόλου αθόρυβο!!

Αν στο σημείο που θα μπει το κουτί υπάρχει χώρος ώστε να είναι full, εγώ θα σου έλεγα να τα προτιμήσεις.

Η εμφάνιση πάντα είναι υποκειμενική.. αυτό που για μένα είναι ωραίο.. δεν είναι απαραίτητα και για σένα.

Mε δεδομένο το budget των 120 ευρώ μόνο το HAF 932 μου έρχεται σαν πρόταση..στο οποίο αμα του βγάλεις τον πλαινό ανεμιστήρα και αφήσεις μόνο τους μπροστα-πίσω-πάνω, γίνεται αρκετά αθόρυβο.. απλά μαζεύει σκόνη εύκολα.

Για midi θα πω και εγώ το lian li 60FN ή το 690ΙΙ Advanced Black.

Link to comment
Share on other sites

Το HAF δεν φημιζεται για τον χαμηλο θορυβο του. Μην τρελαθουμε τελειως... Υπαρχουν αλλες λυσεις που ειναι καθαρα oriented για silent computers. Το οτι αρεσει σε πολλους το HAF δεν σημαινει οτι ειναι πανακεια

Link to comment
Share on other sites

Το HAF δεν φημιζεται για τον χαμηλο θορυβο του. Μην τρελαθουμε τελειως... Υπαρχουν αλλες λυσεις που ειναι καθαρα oriented για silent computers. Το οτι αρεσει σε πολλους το HAF δεν σημαινει οτι ειναι πανακεια

Πολύ θα ήθελα να ακούσω τις silent oriented solutions για full tower μεχρι 120 ευρώ..

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλές οι προτάσεις της Coolermaster και LianLi κάθε μια για τον δικό της λόγο.

Επειδή κι εγώ είχα τις ίδιες ακριβώς απαιτήσεις και δεν ενδιαφερόμουν για υδρόψυξη (όχι ότι δεν μπορώ να βάλω) αγόρασα το Elements S επειδή έχει μεγάλους ανεμιστήρες (λίγη φασαρία και πολύ καλή ψύξη-airflow).

Ορίστε και οι προτάσεις μου ανάλογα με το πόσο δυνατή ψύξη ή φασαρία θέλεις:

  1. http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.650796&u=THERMALTAKE-VK60001N2Z-ELEMENT-S-BLACK
  2. http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.650797&u=THERMALTAKE-VK60001W2Z-ELEMENT-S-WINDOW-BLACK
  3. http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.650867&u=THERMALTAKE-VL10001W2Z-ELEMENT-G

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι master στην αγορα κουτιου. Εχω πολυ καιρο να ασχοληθω. Οποτε δεν ειμαι σε θεση να κανω τις καλυτερες προτασεις. Επισης, εγω δεν καταλαβα o shadowreaper να ζηταει full tower. Αν ειναι πιο αθορυβα ρωτησε...

Αν δεν εχεις καλο τροφοδοτικο, πολυ καλη περιπτωση ειναι το : Arctic Cooling Silentium T2

80 euro μεχρι το σαββατο, και παιρνεις ενα πολυ ωραιο κουτακι (ειναι μικρο ομως...) με 550αρι τροφοδοτικο 84% efficiency Seasonic Inside. Απλα να ξερεις οτι δεν μπορεις να του βαλεις αλλο τροφοδοτικο χωρις παντεντα. Οποτε το παντρευεσαι.

Επισης μπορεις να πας σε κατι τετοιο : NZXT Hush

Εχει ωραιο πορτακι μπροστα (αλουμινενιο) που κοβει πολυ θορυβο (γενικα τα πορτακια μπροστα κοβουν αρκετο θορυβο). Επισης εχει εσωτερικη επενδυση απο ηχομονοτικο υλικο. Μονο του αρνητικο ειναι οτι εχει σχετικα λεπτα πλαινα.

Και τα 2 πιο πανω κουτια τα εχω δουλεψει και ειναι τιμια για τα λεφτα τους (ειδικα το AC). Τωρα εγω ειμαι κολλημενος με το Raven 2, ομως ξεφευγει απο το budget (150 euro)

Δεν το εψαξα εκτενως, απλα κοιταξα τι υπαρχει διαθεσιμο αυτο τον καιρο σε plaisio και e-shop. Σιγουρα σε αλλα μαγαζια μπορεις να βρεις και αλλες προτασεις, αλλα περιμενε τους "ειδικους" να σου απαντησουν.

Η γνωμη μου ειναι παντως να μην κοιταξεις κατι σε full, καθως με 120 θα παρεις κατι μετριο (Εχασες και το χτεσινο ξεστοκαρισμα του πλαισιου στο τερας Lian Li V2010).

Link to comment
Share on other sites

Το haf 932 μου το πρότειναν και σε άλλο forum, λέγοντας μάλιστα ότι είναι αθόρυβο. Αν ανεβάσω το budget στα 150 ευρώ τι μπορώ να πάρω;

Το κουτί που έχω τώρα είναι midi και το hardware είναι αρκετά στριμωγμενο

Link to comment
Share on other sites

με το haf ειμαι πολυ ευχαριστημενος παντως.. πολυ χωρος και οχι ιδιαιτερος θορυβος. και πολυ καλο airflow..στο κατω κατω αν σε ενοχλει ο λιγοστος θορυβος κλεισε τους μεγαλους ανεμιστηρες..

Link to comment
Share on other sites

Αν ανεβάσω το budget στα 150 ευρώ τι μπορώ να πάρω;
τοRaven 2, ομωςξεφευγειαποτο budget (150 euro)

+ 1

Βγάζει φοβερό εμφανισιακό αποτέλεσμα με το "γυρισμένο" setup.. αν δεν σε ενοχλεί αυτό, τότε δύσκολα βρίσκεις μειονεκτήματα

Link to comment
Share on other sites

Το haf 932 μου το πρότειναν και σε άλλο forum, λέγοντας μάλιστα ότι είναι αθόρυβο. Αν ανεβάσω το budget στα 150 ευρώ τι μπορώ να πάρω;

Το κουτί που έχω τώρα είναι midi και το hardware είναι αρκετά στριμωγμενο

Αν θες κουταρα απο αποψη ησυχιας και αποδοσης, και δεν σε νοιαζουν αλουμινια και ιστοριες, παιρνεις το Raven 2. Οριστε και ενα review

http://www.silentpcreview.com/Silverstone_Raven_Two

Αλλιως μπορεις να παρεις πολλα πραγματα... Χωραει μεγαλη συζητηση. Μπορεις πχ να παρεις ενα full και να του βαλεις αθορυβους ανεμηστηρες και καμια επενδυση... Τι θες ομως εσυ? Εχεις τοσο πολυ θεμα με τον θορυβο? Αν ναι, παρε το Raven 2.

Επισης, κατι που δεν μας ειπες... Τι μηχανημα εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αλλάξω το case που έχω, το οποίο είναι ένα απλό mid tower δεκαετίας(το τρύπησα με τρυπάνι για να βιδώσω το psu) γιατί με ενοχλεί πολυ ο θόρυβος που κάνει.

Ποιο tower θα μου προτείνατε; Δεν έχω σκοπό να βάλω υδρόψυξη, μόνο με αέρα.

Τι hardware θα βάλεις μέσα? Υπερχρονίζεις και αν ναι, ποιες οι απαιτήσεις σου?

Ισχύει ότι τα full tower είναι πιο αθόρυβα;

Σε γενικές γραμμές, ναι. Ή για να το πούμε αλλιώς, μπορούν με λιγότερο θόρυβο να δώσουν καλύτερο αποτέλεσμα από ένα αντίστοιχο midi.

Link to comment
Share on other sites

Οποιο κουτι κι αν παρεις μπορεις να το κανεις αθορυβο .

Απλα βαζοντας μια αντισταση σε καθε ανεμιστηρι ή με ενα πανελ ρυθμιστη στροφων

εγω εχω βαλει στο δικο μου σε καθε ανεμιστηρα μια αντισταση που ριχνει τις στροφες και ειναι τελειως αθορυβο,ενω εχει ικανοποιητικη ψυξη αφου εχει 14αρηδες ανεμιστηρες( οπως και το haf 922)

Υπαρχει απο zalman ετοιμη αντισταση

http://www.zalman.com/ENG/product/Product_Read.asp?idx=223

αλλα μπορεις να φτιαξεις και μονο σου με αντισταση 56 Ohm και να την βαλεις στο κοκκινο καλωδιο σε καθε ανεμιστηρα

Η αλλη λυση ειναι κατι σαν αυτο πχ

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.809430&u=AEROCOOL-F4XT

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω και εγώ πρόβλημα με τον θόρυβο,θα πώ την λύση που βρήκα : Thermaltake Armor +MX,αφαίρεσα τον 23αρη που είχε στο πλάι,στο εσωτερικό έπεσε επένδυση με ηχομονοτικό υλικό,και άλλαξα ανεμιστηράκια με κάποια thermaltake με μπλε leds που βρήκα στο e-shop + κάτι πλαστικά που είναι εναλλακτικά για τις βίδες + ένα ρυθμηστίρι στροφών Zalman (αν θες ψάχνω να σου πώ μοντέλο..)μπορεί να έριξα κοντά στα 200ευρά,αλλά τώρα απλά δεν ακούω τίποτα! :D :clap: :jump1:

τώρα στην θέση σου θα κοίταγα κάτι όσο πιο στιβαρό γίνεται δλδ, Lian Li / Corsair... :);)

Link to comment
Share on other sites

Το haf 932 μαζεύει πολύ σκόνη; Κάθε πότε θέλει καθάρισμα;

Μια φορά τον μήνα είναι αρκετή.. το έχω στο 2ο πισι στην αθήνα και στον μήνα πάνω μαζεύει..δεν του έχω βάλει φίλτρα και μπαίνει μέσα η σκόνη ιδιαίτερα αν λείπουν οι δικοί μου και δεν καθαρίζουν πιάνει χώμα μέσα(έχω και ανεμιστήρα στο κάτω μέρος του κουτιού)..!!!να σου πω την αλήθεια το cm 690 το ολόμαυρο τοχει δει από κοντά και μ'αρέσει έως 100ευρώ αν και δεν είμαι κατάλληλος για τον θόρυβο.. αν το μοναδικό σου κριτήριο είναι ο θόρυβος τότε πιστεύω τα 150ευρώ είναι πάρα πολλά χρήματα!!!(προσωπική άποψη!)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.