Jump to content



"Σφαλμα εφαρμογης" και πολλαπλες εγγραφες καθε διεργασιας στο Task Manager


johny111

Recommended Posts

Καλησπερα,

αντιμετωπιζω ενα προβλημα με το pc μου και αν καποιος μπορει και εχει χρονο για να βοηθησει τον ευχαριστω εκ των προτερων.

Σε ενα pc με windows xp sp2, ολα δουλειαν μια χαρα μεχρι (πιθανολογω) μια αναζητηση της "Τζουλιας".

Απο την επομενη φορα που ανοιξε το pc πεταει συνεχως μηνυματα για Σφαλμα Εφαρμογης στα:

svchost.exe, MsMpEng.exe, lsass.exe, ctfmon.exe και σε πολλες αλλες διεργασιες. Το μηνυμα λεει:

"Η οδηγια στο OxOea14f9 εκανε αναφορα στη μνημη στο Ox..........

Η μνημη δεν ηταν δυνατο να ειναι read."

Παραλληλα, ελεγχοντας το "Task Manager" βλεπω οτι πολλες απο αυτες τις διεργασιες επαναλλαμβανονται αρκετες φορες. Ακολουθει το screenshoot.

Πατοντας οκ στο μηνυμα εμφανιζεται ενα νεο παραθυρο που δινει περιθωριο 1 λεπτου μεχρι να τερματισει τον υπολογιστη.

Πατοντας cancel απλα εμφανιζεται παλι μηνυμα σφαλματος εφαρμογης σε μια αλλη διεργασια.

Γενικα ο υπολογιστης υπολειτουργει/καθυστερει σημαντικα.

Εβαλα τον δισκο ως δευτερο σε ενα αλλο pc και τον ελεγξα με το Microsoft Security essentials χωρις να βρεθει κατι υποπτο. Κατεβασα το microsoft windows malicious software removal tool KB890830 και παλι δεν βρεθηκε τιποτα.

Μηπως καποιος εχει καποια ιδεα για εναν σχετικα αρχαριο χρηστη?

post-1606-1416074412,0215_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Avira Antivirus και Malwarebytes Antimalware και τα δύο free.

Αυτό με την αντίστροφη μέτρηση μου θυμίζει ένα παμπάλαιο virus που είχε δημιουργήσει πάρα πολλά προβλήματα σε πολλά PCs αν και νομίζω ήταν πριν το SP2.

Link to comment
Share on other sites

Avira Antivirus και Malwarebytes Antimalware και τα δύο free.

yanni σε ευχαριστω για την απαντηση σου.

Μου τα προτεινεις για γενικοτερη προστασια η για να καταφερει να διορθωθει η υπαρχουσα κατασταση?

Οι πολλαπλες εγγραφες καθε εφαρμογης στο task manager μπορει να ειναι αποτελεσμα καποιου ιου?

Link to comment
Share on other sites

Για γενικότερα.

Για τις πολλαπλές εγγραφές δεν ξέρω να σου πω με σιγουριά, δεν θα μου έκανε εντύπωση όμως να είναι κάποιος ιός. Μπορεί πάλι να έχει κάποιο πρόβλημα το σύστημά σου ή να μην του έκατσε καλά κάποιο update που κατέβασε από την Microsoft και για αυτό να σου παρουσιάζει αυτά τα προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι σίγουρα ιός αλλά σε site με serials-crack και περιεχομένου julias αν δεν έχεις καλό firewall (σίγουρα των ΧΡ δεν είναι και το καλύτερο) υπάρχουν μεγάλες πιθανότητες να κολλήσεις. Δοκίμασε και κανένα online scan όπως πχ της norton.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα λύθηκε!! (μαζί και η άρνηση του πληκτρολογίου να βάζει τόνους!!)

Ευχαριστώ όλους όσους δώσατε συμβουλές ή απλά ασχοληθήκατε διαβάζοντας το post.

Μια μικρή ανασκόπηση για τον τρόπο επίλυσης.

1. Αρχικά σκαναρίστηκε ο δίσκος με το Microsoft Security essentials και το microsoft windows malicious software removal tool KB890830 και δεν βρέθηκε τίποτα.

2. Πραγματοποιήθηκε on line scan με το norton αλλά και πάλι το αποτελέσμα ήταν αρνητικό.

3. Σκανάρισμα με Avira Antivirus. Κάτι βρήκε άλλα το πρόβλημα παρέμενε.

4.Σκανάρισμα με Malwarebytes Antimalware. Βρέθηκαν κάποια ζωίφια και ως εκ θαύματος το μηχάνημα δουλεύει μια χαρά.

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.