Jump to content



9800np/pro to XT nea bios 128mb


Spartiatis

Recommended Posts

Παιδια δεν ξερω αν εχετε λαβει γνωση αλλα βγηκαν στη φορα κατι νεα (modified) bios για 9800p kai pro σε 9800XT.

To ΝΕΟ ειναι οτι αυτα τα bios ειναι για 128mb ram και οχι για 256 αρα καθονται καλητερα στης καρτες μας.

Εγω δοκιμασα στην club3d9800pro μου και παιζει κανονικα με φρεσκο install σε drivers φυσικα.

Το μονο παραξενο που ειδα ειναι κατι μαυρες γραμμες στο 3dmark2003 σε ορισμενες σκιες αλλα μονο αυτο.

Απο επιδοση ειδα λιγο διαφορα ...δηλαδι στο 3dm2k3 εκει ποθ επιανα ανωτατο 6750 με ιδιο overclock σε cpu και vga τωρα επιασα πανο απο 7050 με περιθωριο για καλητερα score.

H σελιδα ειναι ΕΔΩ

Προσπαθηστε να βαλετε το βιος που ανηκει στην καρτα σας η τουλαχιστον ενα που υποστιρηζει τον τυπο μνημης σας.

post-168-1416070723,0474_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 42
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από RootX [17-01-2004 και 21:41]

Θα το δοκιμάσω(ίδια κάρτα έχουμε) και το κρίμα στο λαιμό σου, :p

Αλήθεια, πόσο εύκολο είναι το flashback σε περίπτωση που δεν παίξει καλά το νέο ?

Εαν εχεις ξανακανει flash kai ξερεις τη διαδικασια τοτε δεν ειναι τιποτα.

Φαντασου οτι εγω δοκιμασα 10 εκδωσεις(απο αλλες καρτες) bios μηπος βρω καποιο να μου δινει καλυτερα ρολογια στη μνημη με συνεπεια τις 7 απο τις 10 να μην εχω οθονη στο αναμα και εδινα το επομενο βιος στα τυφλα με forced flash (me to flashrom εδινα την εντολη( flashrom -p 0 biosname.bin ) kai περιμενα περιπου 30 δευτερα μετα τι σιγαση του floppy na κανω reboot.

Μεγαλη βοιθεια ειωαι να εχεις ΚΑΙ το παλιο βιος στην ιδια δισκετα.

Και αν ξερεις να φταιξεις βοοτdisk με etoimo batchfile me to palio bios akoma kalitera.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από digitron [21-01-2004 και 23:42]

Δε μου λες φιλε Σπαρτιατη, θερμοκρασιες σου δειχνει? Γιατι το

overdrive στηριζεται σε μετρηση θερμοκρασιων.Η μηπως δε

το εχεις enabled?

To OVERDRIVE υπαρχει ΜΟΝΟ στης πραγματικες ΧΤ αφου ΜΟΝΟ αυτες εχουν ενσωματομενο hardware sensing.

Tα ανω ΒΙΟΣ ειναι απο PRO με καποιες αλλαγες που βοηθουν περισοτερο της ΜΝΗΜΕΣ..

Το OVERDRIVE panel λογικα δεν πρεπει να σου ανοιγει καν μεσα στης ιδιοτητες.

Εμενα προσωπικα μοθ εδωσε 15-20% πανω στησ μνημες (απο 370 ανωτατο φτανει πανω απο 400 πλεον.

post-168-1416070729,3803_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φιλε το βιος θα το βρεις στη σελιδα που αναφερω πιο πανω και υπαρχει ονομαστκο βιος για την καρτα σου.

Τα ρολογια μου

Πριν- 450 πυρινα 365-370 μνημη

Μετα- 470 πυρινα και ανω του 400 για τη μνημη (αλλα το δουλευω στα 450/385 για να μη κουραζετε χωρις λογο)

Τα ανω ρολογια ειναι με ψυχτρες στησ μνημες και το VGA Silencer στον πυρινα.

ΠΑΡΕ ΤΟ ΒΙΟS

To προγραμμα για το flash εδω

Φταιξε ενα bootdisk me ayto to programma kai vale to Flashrom kai to Bios mazi sto ΒΟΟΤDISK

Πριν βαλεις το ΒΙΟς στη δισκετα κανε το RENAME σε κατι πιο μικρο για να το θυμασε.

Τωρα εφοσον εκανες βοοτ και σε εβγαλε στο A:/ δωσε την εντολη flashrom -p 0 bios.bin (οπου bios.bin δωσε το ονομα του βιος που εκανες rename)

Link to comment
Share on other sites

Επιτυχία και στην δικιά μου το flash...

Βέβαια 'εβαλα από λάθος το new-bios της powercolor αλλά μια χαρά παίζει....

Καλού κακού, δώστε flashrom -s 0 original.bin πρώτα, ώστε να σώσει το stock bios στην δισκέττα, πρωτού φλασάρετε......

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Και ναι ενας ακομα χαρουμενος κατοχος 9800ΧΤ....:cool:

Τελικα βρηκα τι φταιει για επιτυχημενα φλασαρισματα σε ΑΤΙ ( θυμηθηκα τοτε με τις 9500) πρεπει η δουλεια να γινετε ξημερωματα εχωντας ποιοι τεκιλα και canadian....και πρεπει καθως τα πινεις να εχεις μπροστα σου μια ομορφη υπαρξη ( να ειναι ομοργη πρωτου πιεις ε?ολα και ολα...).Αρε ....ειπαμε ονοματα δεν λεμε :devil: τα βολτ μοντ τα αφιερωνω για την παρτη σου αυριο....:D :D :D :D :D :D ..Βαρανε τελικα αυτα τα "τρελλα νερα " τι λεω?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω την sapphire 9800pro AIW και παει ανετα 416/360.

Παραπανω η μνημη βγαζει λιγα artifacts.Αν βαλω το bios υπαρχει περιπτωση λογω διαφορετικων timings/memory settings να παιζει 9800χτ default χωρις προβλημα?Για τις 9800pro aiw ποιο bios να βαλω?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σας δουλεύει 100% σωστά;

Γιατί δοκίμασα καμιά ντουζίνα διαφορετικά bios , μαζί με αυτά του link του vagouridi , σε Club3D με Hynix.

Με πολλά από αυτά δούλεψε αρκετά καλά , αναγνωρίζεται σωστά , αλλά είχε πολύ έντονα artifacts στο Game2 του 3DMark03.

Έριξα τις συχνότητές της just in case , αλλά δεν...

?????

Για την περίπτωση που αποτύχει το flash και δεν υπάρχει καθόλου εικόνα , ίσως χρειαστεί και η παράμετρος -f για να ξαναμπεί το αρχικό bios (το έμαθα με τον δύσκολο τρόπο...).

Link to comment
Share on other sites

Είναι λογικό στο game 2 να έχεις αυτές τις γραμμές. Αν διαβάζες καλύτερα μέσα στο forum από το οποίο κατεβασες τα bios, όλοι τις έχουν αυτές τις γραμμές. Είναι και το μόνο μειονέκτημα. Πολλοί επίσης λένε ότι οι τεχνολογίες που εφαρμόζονται σ' αυτό το συγκεκριμένο παιχνίδι, δεν τις συναντάς πουθενά, παρά μόνο στο επερχόμενο Far Cry.

:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.