Jump to content



Ποιά κάρτα γραφικών θα μου προτείνατε?


palavomaras

Recommended Posts

Καλησπέρα παρακαλώ θα ήθελα τις γνώμες σας για τις 3 παρακάτω καρτούλες.Δύο απο τις 3 μου τις έχει προτείνει κάποιοσ φίλος για ανταλλαγή και την τρίτη απ'όλες την έχω βρεί σε καλή προσφορά.Ποιά αξίζει κατά την γνώμη σας για να αντικαταστήσω αυτή της υπογραφής μου?Ευχαριστώ!

1)Αsus 8800GTS (G92) 512mb

2)Sapphire 4770 512MB

3)MSI GTS 250 512Mb Oc

http://ermisp.gr/msi-gts250-2d512-oc-512mb-pci-e-retail.html

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παρακαλώ θα ήθελα τις γνώμες σας για τις 3 παρακάτω καρτούλες.Δύο απο τις 3 μου τις έχει προτείνει κάποιοσ φίλος για ανταλλαγή και την τρίτη απ'όλες την έχω βρεί σε καλή προσφορά.Ποιά αξίζει κατά την γνώμη σας για να αντικαταστήσω αυτή της υπογραφής μου?Ευχαριστώ!

1)Αsus 8800GTS (G92) 512mb

2)Sapphire 4770 512MB

3)MSI GTS 250 512Mb Oc

http://ermisp.gr/msi-gts250-2d512-oc-512mb-pci-e-retail.html

κοιτα κατα την γνωμη μου αυτες ηταν καλες καρτες την εποχη τους

τωρα θεωρουνται για μενα λιγο ξεπερασμενες εγω δεν θα κοιτουσα λιγοτερο απο 5770 ατι

Link to comment
Share on other sites

Με καμια δεν αξιζει.

Δεν θα δεις σημαντικη ή και καθολου διαφορα.

5770 οπως ειπε ο φιλος απο πανω ή ακομα καλυτερα περιμενε να πεσει η 5850 (αν και δεν προβλεπεται συντομα)

Link to comment
Share on other sites

Καθήστε ωρε, αν μπορεί ο άνθρωπος να πάει σε 8800gts ή 4770 απλά ανταλλάζοντας την 9600GT του, σαφώς και είναι αναβάθμιση. Εξαρτάται βέβαια αν προβλέπεται να πληρώσει και πόσο το οποίο δε διευκρινίζει.

Link to comment
Share on other sites

Για την ακρίβεια ένας φίλος ανταλλάζει για έναν 5300 dual core που έχω με μία έκ των πρώτων 2 άνευ επιπλέον κόστους.Την 3η κατά σειρά την έχω βρεί στο link που παραθέτω.Mία GTX260 είναι καθόλου κοντά σε επιδόσεις με την 5770?

Link to comment
Share on other sites

4770 vs 8800GTS G92 είναι περίπου στα ίδια σε επιδόσεις. Ρίξε μια ματιά σε review για την ανάλυση που σε ενδιαφέρει και τι παιχνίδια παίζεις φυσικά. Για τα 30-40€ ενός μτχ Ε5300 πιστευω οτι αξίζει τον κόπο. Η 4770 είναι πιο κρύα και έχει λιγότερη κατανάλωση (40nm) και φαίνεται να κάνει καλό o/c, η 8800 από την άλλη θα σου δώσει physx σε συνδιασμό με τη 9600GT που έχεις ήδη.

Προσωπικά δε θα έδινα λεφτά για καινούργια 250 GTS, τη δουλειά τη κάνει αλλά είναι και 2 γενιές πίσω πλέον.

Link to comment
Share on other sites

4770 vs 8800GTS G92 είναι περίπου στα ίδια σε επιδόσεις. Ρίξε μια ματιά σε review για την ανάλυση που σε ενδιαφέρει και τι παιχνίδια παίζεις φυσικά. Για τα 30-40€ ενός μτχ Ε5300 πιστευω οτι αξίζει τον κόπο. Η 4770 είναι πιο κρύα και έχει λιγότερη κατανάλωση (40nm) και φαίνεται να κάνει καλό o/c, η 8800 από την άλλη θα σου δώσει physx σε συνδιασμό με τη 9600GT που έχεις ήδη.

Προσωπικά δε θα έδινα λεφτά για καινούργια 250 GTS, τη δουλειά τη κάνει αλλά είναι και 2 γενιές πίσω πλέον.

250 GTS =~ 8800 GTS G92

Link to comment
Share on other sites

....Mία GTX260 είναι καθόλου κοντά σε επιδόσεις με την 5770?

Σε αυτό που ρωτάς έχω πρόσφατη εμπειρία (πολύ πρόσφατη όμως).

'Αλλαξα μια Twintech GTS 250 1 GB OC Edition (RMA) με μια Sapphire Radeon 5770 Vapor-X 1 GB, πληρώνοντας τη διαφορά, που ήταν 50 ευρώ. Αυτό έγινε προχτές. Γυρίζω σπίτι, τοποθετώ την κάρτα και κάνω format. Περνάω Windows 7 Professional x64 (γνήσια), updates και drivers από ATi (Catalyst 10.3) και φορτώνω το Call of Duty 4 (γνήσιο) και τα patches του.

Με ανάλυση 1920x1200 και όλα τα settings full (οχι φίλτρα), δοκίμασα διάφορες πίστες (multiplayer) και τα frames που έπαιρνα ήταν χαμηλότερα απ'οτι με τη GTS 250 (με τις ίδιες ρυθμίσεις).

Ελέγχω τις ρυθμίσεις από Catalyst Control Center και βλέπω οτι τα φίλτρα είναι ----> Let the application decide (δε θυμάμαι ακριβώς πώς το γράφει). Αυτό, μήπως και ήταν ενεργοποιημένα και είχα κολήματα.

Δεν κάθομαι να ψαχτώ περαιτέρω. Την πακετάρω, την πάω πίσω και παίρνω μια Asus GTS 260 216 SP 896 MB, πληρώνοντας άλλα 5 ευρώ. Γυρίζω σπίτι, την τοποθετώ και "ρίχνω" άλλο ένα format. Περνάω Windows 7 Professional x64 (γνήσια), updates και drivers από nVidia (196.21) και φορτώνω το Call of Duty 4 (γνήσιο) και τα patches του.

Με ανάλυση 1920x1200, όλα τα settings full, ΑΑ 4x, AF πάνω από τη μέση (έχει μπάρα το game γι'αυτό) δοκίμασα διάφορες πίστες (multiplayer) και τα frames που έπαιρνα ήταν υψηλότερα απ'οτι με τη GTS 250 (και την 5770).

Τα παραπάνω τα γράφω σαν απάντηση σε αυτό που ρώτησες και οχι επειδή δε συμπαθώ την ATi ή επειδή είμαι nVidia fan. Κόλημα δεν έχω με καμία εταιρεία. Eίχα και ATi (9800 ΧΤ, Χ1950 Pro, 2900 Pro) και nVidia (GF4 Ti 4200, 8800 GT, GTS 250).

Αυτό πάντως που μου κάνει εντύπωση είναι πώς γίνεται μια κάρτα με memory interface 128 bit να χτυπάει μια κάρτα με memory interface 448 bit, μιας και σε διάφορες κριτικές στο internet λένε οτι, σε κάποιες περιπτώσεις, η 5770 "χτυπάει" τη GTX 260 216 SP.

Σίγουρα η 5770 είναι πιο καινούρια κάρτα και σίγουρα δεν παίζει ρόλο μόνο το memory interface, απλά αυτή την υπεροχή της 5770 δεν την είδα. Τώρα αν είναι θέμα drivers, ρυθμίσεων, του συγκεκριμένου game κλπ δε γνωρίζω (και δεν είχα και το χρόνο να το ψάξω)

Να σημείωσω οτι δε σου προτείνω να αγοράσεις καινούρια GTX 260 216 SP (εγώ την πήρα επειδή έπρεπε να εξωφλήσω το πιστωτικό από τη GTS 250, οπότε η αλλαγή μου "βγήκε" τελικά 55 ευρώ). Καλύτερα να κοιτάξεις σε κάρτες της σειράς 5800 της ATi (5830, 5850, 5870).

Όπως και να'χει, the choice is yours.

Link to comment
Share on other sites

Μια παραμετρο που δεν πρεπει να ξεχναμε ειναι οτι μια 5770 των 130€ μπορει να κανει CF με μια ακομη και να εχει επιδοσεις καλυτερες η ισες με μια 5870 των 350€ ++ και υποστηριξη DX11. Αυτα εν ολιγοις αν σκεφτεσαι κατι πιο αποδοτικο σε βαρια παιχνιδια... Ολα αυτα βεβαια και αναλογως τα λεφτα που διαθετεις... εγω πηρα μια 5850 τωρα, και σε επικειμενη αλλαγη socket παιρνω ακομα μια για CF και ειμαι υπερκαλλυμενος... τουλαχιστον αυτο ειναι το σκεπτικο μου για να αποφυγουμε τα 500αρια σκαστα στα "θηρια" καρτες..

Link to comment
Share on other sites

Φίλε animaTronic η ιστορία σου με βοήθησε να βγάλω πολλά συμπεράσματα αλλά ταυτόγχρονα με έβαλε και σε δεύτερες σκέψεις ώς πρός την ati (τις οποίες πάντα είχα κυρίως λόγω drivers που ακούω συχνά ότι δέν επιτρέπουν στην κάρτα να αξιοποιήσει όλη την ισχύ της)

Link to comment
Share on other sites

Όσο ακούγονται δεξιά και αριστερά προβλήματα για οδηγούς συγκεκριμένης

εταιρείας δυστυχώς η ευτυχώς ο καθένας μας το πρώτο που κάνει είναι να σκεφτεί που θα αφήσει τα λεφτά του.

Ο εργοδότης για 1 ευρώ κάνει ολόκληρες έρευνες, εγώ κι εσύ δεν θα ψάξουμε να δούμε που θα

αφήσουμε το χιλιάρικο; Ακραίες εκφράσεις ας αποφεύγονται. Ο όρος κομπλεξικός είναι

τραβηγμένο να ακούγεται...Θέλει πολύ εμπειρία για να δείς αν κάποιος είναι η όχι...

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Φιλέ Manolis έκανες ένα λάθος δεν είναι κομπλεξικοί απλά είναι αμαθής , έχω βαρεθεί να ακούω την καραμέλα μακριά απο amd καίγονται μακριά από ατι έχουν χάλια drivers κτλπ

Aπορώ αν κάποιος από αυτούς έχει προσωπική εμπειρία ή το είδε-άκουσε-διαβασε κάπου

Παιδιά οι drivers στα ίδια επίπεδα είναι πλέον και οι 2 (nv-ati), αλλά καλύτερα να σου βγει το μάτι παρά το όνομα :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Ρε κομπλεξικοί που είναι μερικοί μερικοί.Τόσες φορές τα χούμε πεί,μιά χαρά είναι οι drivers της ATi.Οι κακοί drivers ανήκουν στο παρελθόν,ξεπεράστε το

Αυτές είναι απαντήσεις !!!!! Στεγνά κομπλεξικοί !!!!!

Τα μοναδικά posts στα οποία γίνεται αναφορά στους drivers της ATi είναι το δικό μου και του Palavomara. Οπότε μάλλον το "κομπλεξικοί" πάει σε'μας τους δύο (εκτός και αν μιλάς γενικά).

Στην περίπτωση που αναφέρεσαι στο δικό μου post, να θυμήσω οτι:

1. Δεν κατηγόρησα σε κάποιο σημείο του post μου τους drivers της ATi.

2. Δεν έχω κόλημα με καμία εταιρεία.

3. Προτείνω στο φίλο που ξεκίνησε το thread να κοιτάξει πρός ATi 5800 Series (το κάνω μεγάλο για να το βλέπεις καλύτερα).

Τώρα, πως γίνεται να είναι κάποιος κομπλεξικός με την ATi και να προτείνει αγορά κάρτας της ATi με κόστος 250+ € δεν το καταλαβαίνω.

Φίλε animaTronic η ιστορία σου με βοήθησε να βγάλω πολλά συμπεράσματα αλλά ταυτόγχρονα με έβαλε και σε δεύτερες σκέψεις ώς πρός την ati (τις οποίες πάντα είχα κυρίως λόγω drivers που ακούω συχνά ότι δέν επιτρέπουν στην κάρτα να αξιοποιήσει όλη την ισχύ της)

Φίλε μη το πάς αποκλειστικά στους drivers. Για παράδειγμα:

Καλός μου φίλος "τρέχει" με μια 5870. Η κάρτα παίζει άψογα, χωρίς κανένα πρόβλημα. Το ίδιο φαντάζομαι γίνεται και με την 5850. Απλά αυτή η 5770 δε μου πολυγεμίζει το μάτι. Αυτό σου είπα με λίγα λόγια στο post μου πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Καλός μου φίλος "τρέχει" με μια 5870. Η κάρτα παίζει άψογα, χωρίς κανένα πρόβλημα. Το ίδιο φαντάζομαι γίνεται και με την 5850. Απλά αυτή η 5770 δε μου πολυγεμίζει το μάτι. Αυτό σου είπα με λίγα λόγια στο post μου πιο πάνω.

Η 5770 μιας και την δουλεψα ενα 3μηνο το μονο που εχω να πω ειναι οτι η καρτούλα ειναι πολυ τιμια για τα λεφτα που ζηταει.

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι τωρα δεν ηθελα να δω ΑΤΙ ουτε ζωγραφιστη.

Αλλα τωρα οπως και ν ατο κανουμε εχει κανει φοβερη δουλεια με την σειρα 5

5770 οχι για ρτιποτα αλλο,για να αξιζει τον κοπο η αναβαθμιση ,και να δεις διαφορες στις ταχυτητες .πιο κατω απλα δεν αξιζει τον κοπο

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.