Jump to content



Ποιό ηχομονωτικό υλικό;


vgiozo

Recommended Posts

Είμαι από τους τυχερούς που χθες προλαβαν και παρήγγειλαν το Lian Li PC-V2010B από το Πλαίσιο στα 99€...

Καθότι έχω ένα θέμα με το θόρυβο (και περισσότερους ακόμη σκληρούς δίσκους) και δεν εμπιστεύομαι εξαρχής τόσο το αλουμίνιο ως υλικό για την αποτροπή/συγκράτηση των κραδασμών από το βάρος και τη κίνηση των δίσκων, έλεγα πριν ακόμη εγκαταστήσω το σύστημα στο κουτί (κι ενόσω είναι ακόμη καθαρό και χωρίς σκόνη) να εφαρμόσω στα πλαϊνά και στην οροφή ηχομονωτικό υλικό...

Υπάρχουν τα

- Akasa PaxMate

- Spire SoundPad

τα οποία όμως δεν κάνουν και φοβερή δουλειά...ήθελα κάποιο που να συνδυάζει το αφρώδες υλικό απορρόφησης του θορύβου με το σκληρό και βαρύ υλικό που θα προσδίδει βάρος και θα προλαμβάνει τη μετάδοση κραδασμών και τον συντονισμό του κουτιού...

Στην Ελλάδα βρήκα διαθέσιμα τα ακόλουθα πακέτα:

1) Fractal Design - Noise Absorber Kit = 26€ (μάλλον επί 2)

Εχει τη γνωστή στρώση bitumen 2mm με 14mm αφρώδες υλικό (16mm σύνολο)

- δύο κομμάτια για πάνω/κάτω 175x400mm

- ένα κομμάτι γιατ το αριστερό κάλυμμα 350x400mm

- ένα απλό bitumen κομμάτι για το δεξί κάλυμμα...

Αυτό που με προβληματίζει λίγο στο συγκεκριμένο είναι ακριβώς το μεγάλο πάχος του, φοβάμαι μήπως ακουμπάει στους δίσκους απο την αριστερή πλευρά (εξάλλου το κουτί δεν είναι τόσο φαρδύ)...επίσης θα ήταν ακόμη καλύτερο αν είχε ανώμαλη επιφάνεια για καλύτερη συγκράτηση/απορρόφηση του ήχου...το - όπως φαίνεται - αρκετά μαλακό αφρώδες υλικό θα μπορούσε να φθείρεται κι ευκολότερα...επίσης, σιγουρα μυρίζει λίγο, τουλάχιστον στην αρχή...

Από την άλλη, το βαρύ bitumen υλικό για το δεξί πλαϊνό - όπου υπάρχει στενότητα χώρου - είναι ίσως το καλύτερο δυνατό...

2) Be Quiet Noise Absorber Kit, Universal Big = 26,50€ (μάλλον επί 2)

Το πακέτο περιλαμβάνει έξι κομμάτι διαστάσεων 400 x 240mm από τα οποία

- ένα έχει πάχος 20mm και αποτελείται αποκλειστικά από αφρώδες υλικό με ανώμαλη επιφάνεια

- πέντε κομμάτι 10mm πάχους, 2.2mm πυκνό/βαρύ υλικό και 8mm αφρώδους και ανώμαλης επιφάνεις υλικού

Με το συγκεκριμένο μπορώ να καλύψω λίγη περισσότερο χώρο, αλλά και πάλι θα χρειαστεί μάλλον να πάρω και δεύτερο για να γίνει ομοιόμορφο το εσωτερικό...

Δεν μου αρέσει τόσο η υφή και όψη του...είναι το μόνο για το οποίο υπάρχει δοκιμή στο ίντερνετ, αλλά δεν είναι τόσο ενθαρρυντική...

3) Cooltek (395) Insulation, Universal Kit = 15-19€ (μάλλον επί 3 - απο Τεχνόραση κι ένα άλλο μαγαζί στις Συκιές)

Περιλαμβάνει τρία κομμάτια 360 x 165 x 12 mm διπλής σύνθεσης, από 2 mm bitumen και 10 mm μαλακό αφρώδες υλικό με επιφάνεια "κερήθρας" και ένα κομμάτι μονή bitumen πλάκα 360 x 165 x 2 mm

Εχω δουλέψει με το συγκεκριμένο στο τρέχον κουτί μου και μου αρέσει πολύ...το αφρώδες υλικό είναι πιο πυκνό από άλλα, που το κάνει να φαίνεται και πιο ανθεκτικό, έχει αυτή την επιφάνεια που βοηθάει την απορρόφηση του ήχου, είναι αρκετά βαρύ και όμορφο...

Τα μειονεκτήματά του είναι πως ακόμη και με τρία πακέτα, επειδή περιλαμβάνεται μόνο μια μονή στρώση bitumen για το πλαϊνό πίσω από τη μητρική, δεν θα καταφέρω να καλύψω όλη τη περιοχή...επίσης η μονή αυτή πλάκα είναι πιο ελαφριά, πιο "στεγνή" και πιο λεπτή από εκείνη που περιλαμβάνεται στα άλλα κομμάτια του πακέτου, σε βαθμό που αμφιβάλλω κατά πόσο θα είχε αποτέλεσμα από μόνη της...

Επίσης το χράμα του υλικού είναι σκούρο γκρι κι όχι μαύρο, όπως των άλλων πακέτων και φοβάμαι μήπως παραγίνει με τη τριχρωμία στο κουτί (το αστραφτερό του αλουμινίου, το μαύρο ενός μέρους του εσωτερικού του κουτιού και το γκρι του ηχομονωτικού)

p1000205a.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Από μια άποψη, ο καλύτερος συνδυασμός θα ήταν η πλάκα bitumen της Fractal-Design για το δεξί πλαϊνό και το Cooltek για το δεξί...αλλά πολύ θα μπλέξουμε...

Εσείς ποιό θα επιλέγατε;

Link to comment
Share on other sites

επειδή τα παραπάνω δεν τα γνωρίζω αλλά το είχα ψάξει παλιότερα το θέμα θα σου προτείνω να πάρεις ρικοφόν. είναι ένα υλικό σαν αφρολέξ και μοιάζει με αυγοθήκη. στο πράκτικερ θα βρεις σε καλή τιμή και μπορείς να πάρει όσο θέλεις. κάνει πολύ καλή δουλειά αρκεί να έχεις και αρκετά αποδοτικό εξαερισμό καθώς ανεβάζει λιγάκι και την θερμοκρασία στο εσωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση...

...σίγουρα το αφρώδες υλικό με επιφάνεια σε σχήμα "αυγοθήκης" όπως λες, είναι το πιο αποδοτικό (αφρώδες υλικό)...αυτό, αν μας απασχολεί μόνο ο θόρυβος που παράγεται (και ανακυκλώνεται) μέσα στο κουτί από συγκεκριμένες πηγές θορύβου...

...όμως δεν βοηθάει στην πρόληψη/καταπολέμηση του θορύβου που παράγεται από το κουτί, λόγω κραδασμών/δονήσεων και που μπορεί να αλληλεπιδρά με τον θόρυβο εντός του κουτιού, μετατρέποντάς σε οιονεί ηχείο...

Αν το κουτί ήταν μεταλλικό (όπως το Chieftec κατασκευης 1mm SECC steel που έχω τώρα), μπορεί η στρώση bitumen που προσφέρουν (στην μια ή την άλλη μορφή) οι ανωτέρω λύσεις να ήταν περιττή...αλλά το αλουμίνιο ως πιο ελαφρύ και με χαμηλότερη πυκνότητα υλικό, ενδέχεται να τη χρειαστεί εφόσον το κουτί θα γεμίσει -δονούμενους- δίσκους...

Αν είχα την επιλογή φθηνού ρικοφόν στη ποσότητα και τα μέτρα που θέλω και πλακών bitumen στην ποσότητα και τα μέτρα που θέλω, ώστε να τα συνδυάσω και να μου βγεί και φθηνότερα, θα επέλεγα να κάνω ακριβώς αυτό (εφόσον το αποτέλεσμα θα πληρούσε και κάποια κριτήρια "αισθητικής")...

Link to comment
Share on other sites

Σε "μπελάδες" με έβαλες hayabusa (αν και διεύρυνες τις επιλογές) και κάθομαι και ψάχνω και ευρύτερης χρήσης βιομηχανικά προϊόντα που θα μπορούσαν να είναι συμβατά με τη χρήση που θέλω να τους κάνω...

Συγκεκριμένα έπεσε το μάτι μου σε κάτι τέτοια (κυρίως το πρώτο αντικείμενο κάθε λίστας φαίνεται πιο συμβατό)

http://www.lazarakis-constructions.gr/products.php?cid=274

http://www.lazarakis-constructions.gr/products.php?cid=392

Αξιζει όμως ή θα είναι άλλα προβλήματα πιο έντονα, πχ της μυρωδιάς των υλικών;

Στη Θεσσαλονίκη πού θα μπορούσα να βρω κάτι τέτοιο, να το δω από κοντά τουλαχιστον (αν γνωρίζετε και εντός πόλεως θα βοηθούσατε ακόμη περισσότερο), εκτός από το Praktiker;

Link to comment
Share on other sites

το δεύτερο προιόν του πρώτου λινκ είναι ακριβώς αυτό που σου λέω. σκαλίζοντας είδα ότι και εγώ τεκνοφόν είχα αγοράσει τότε. πρακτικά μάλλον είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα. Προβλήματα με οσμές κλπ δεν είχα σε καμία περίπτωση.

Τώρα για Θεσσαλονίκη δεν ξέρω που μπορείς να βρεις, σε κανένα κατάστημα με είδη οικοδομής ίσως, ή κανένα κατάστημα με χρώματα και τέτοια. Πράκτικερ δεν έχετε εκεί;

Link to comment
Share on other sites

Πράκτικερ έχει, εκτός πόλης (κι εγώ δεν έχω αμάξι)...μαγαζιά με οικοδομικά υλικά πρέπει να υπάρχουν αρκετά και στη περιοχή μου, μάλλον θα κάνω καμιά γύρα να ρωτήσω...

Αλλά με προβληματίζει λίγο το γεγονός ότι η απόσταση μεταξύ δίσκων και αριστερού πλαϊνού είναι μόνο 17χιλ. - και 51χιλ από την δεξιά πλευρά- (όπως ευγενικά με πληροφόρησε ο webhunter)...

...οπότε αποκλείεται η λύση της Fractal Design (16χιλ) και μένουν εκείνες της Be Quiet (10χιλ) και της Cooltek (12χιλ)...

...αν όμως περιοριστεί ο χώρος από τα πλάγια στα 5-7χιλιοστά, φοβάμαι μήπως έχει συνέπειες στην κυκλοφορία του αέρα...η πίσω δεξιά πλευρά θα "φιλοξενεί" τα καλώδια, οποτε κι εκεί ο χώρος θα είναι σχετικά περιορισμένος...βέβαια υπάρχει επαρκής χώρος πάνω και κάτω από τους δίσκους (όπου δεν προτίθεμαι -αυτή τη στιγμή τουλάχιστον- να βάλω ηχοαπορροφητικό υλικό, μην χαλάσει πολύ η όψη του κουτιού)...

Από τις έτοιμες λύσεις, μάλλον κλίνω περισσότερο προς την Cooltek...

Λόγω του ανωτέρω προβληματισμού, όμως, σκέφτηκα μήπως τελικά είναι καλύτερα να χρησιμοποιήσω κάποια από τις λιγότερο αποδοτικές λύσεις, που λύνουν όμως το ζήτημα του χώρου, καθώς το πάχος τους είναι 4χιλ, κι αφήνουν ένα ολόκληρο εκατοστό ελεύθερο από τα πλαϊνά στα πιο στενά σημεία του κουτιού...(είναι κι άσκημα όμως πανάθεμά τα...το Cooltek αντιθέτως είναι συμπαθέστατο)

Link to comment
Share on other sites

για τους δίσκους νομίζω αρκεί να βάλεις λάστιχο ή κάτι τετοιο (και το ρικοφόν θα κάνει δουλεια ) στα σημεία επαφής με το κουτί. Η φασαρία που ακούς νομίζω δεν ειναι τόσο από την λειτουργία του δίσκου όσο από τους μικρο-κραδασμούς που δημιουργούνται.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς, γι αυτό χρειάζομαι υλικό με μεγάλη πυκνότητα και βάρος σε σύγκριση με τα αφρώδη...το bitumen (Fractal Design, Cooltek) ή πλαστικό (Be Quiet!) μέρος των έτοιμων λύσεων που παρέθεσα ανωτέρω, αυτή ακριβώς τη λειτουργία έχει...

Από αυτή την άποψη, οι λύσεις που έχουν ξεχωριστή τέτοια πλάκα είναι οι Fractal Design, Cooltek...

Δλδ κι εσύ πιστεύεις ότι μπορεί να επηρεάσει την κίνηση του αέρα στο εσωτερικό αρνητικά, αν χρησιμοποιήσω πιο παχύ υλικό;

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα...οπότε, επειδή το Be Quiet αποκλείεται λόγω της έλλειψης λεπτότερων φύλλων (για το χώρο όπισθεν της μητρικής), το Fractal Design επειδή τα φύλλα του για τη δεξιά πλευρά είναι πολύ παχιά (16χιλ) και η αγορά 2ου πακέτου + μεταφορικά θα αύξαναν περισσότερο το κόστος (γύρω στα 55€), φαίνεται πως η μόνη διαθέσιμη επιλογή είναι της Cooltek (14,90 x 3 = 44,70€, όχι πως κι αυτή η λύση δεν "τσούζει" λίγο), που έχει χωριστά λεπτά φύλλα για το πλαινό πίσω από τη μητρική και δίπλα στους δίσκους, αλλά και σχετικά ανεκτό πάχος στη περίπτωση που τελικά τοποθετηθούν στο κάτω μέρος του αριστερού πλαϊνού...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε vgiozo γειά σου.

Ασχολήθηκα και εγώ με το θέμα αυτό, και ένα υλικό που είναι πολύ καλό είναι της :

http://www.quietpc.com/gr-gr-eur/products/acousticmaterials

Αλλά, -πάντα υπάρχει ένα αλλά-, τσούζουν λιγάκι, και για να κάνεις δουλειά απαιτήσεων χρειάζεσαι αρκετά πακέτα.

Μια καλή ιδέα είναι -ανάλογα και με το χώρο που έχεις - να συνδυάσεις δύο εταιρίες.

α. την Spire που έχει φτηνό και καλό υλικό για υπόστρωμα,

Β. την PC Quiet,που δεν είναι και η πιο φτηνή, αλλά αντέχεται.

¨οταν λέω να τα συνδυάσεις εννοώ:

Βάζεις κάτω (πρ΄ωτο) το αφρώδες υλικό της Spire, και από πάνω κολάς το υλικό της PC Quiet.

'Ετσι έχεις ένα συνολικό αποτέλεσμα εφάμιλο , αν όχι και καλίτερο των πιο ακριβών λύσεων.

Αυτά τα υλικά συνδυασμένα δουλεύουν ως εξής:

Το ανώτερο στρώμα της πλάκας της PC Quiet (το ύφασμα ) αποροφά τις πολύ υψηλές συχνότητες, αμέσως από κάτω υπάρχει το κυψελωτό αφρολέχ, το οποίο αποροφά και αυτό υψηλές συχνότητες.

Πιο μέσα υπάρχει η πλάκα με το βαρύ ασφαλτικό υλικό, το οποίο με την ακαμψία και την αδράνειά του, αποροφά τις χαμηλές συχνότητες, (παρεμποδίζει την διάδοσή τους.

Από κάτω υπάρχει το υλικό της Spire, που εποτελεί μια ελαστική ανάρτηση για την σκληρή ασφαλτική πλάκα από πάνω του.

Απότέλεσμα αυτού είναι οι όποιες δονήσεις της πλάκας αυτής να αποσβένυνται σε σημαντικό βαθμό.

Έτσι το τελικό αποτέλεσμα είναι............υσηχία!!!!

Βεβαίως τίποτα δεν μπορεί να παλέψει με ένα Delta Fan αλλά είπαμε, προσπαθούμε για το βέλτιστο δυνατό μέσα στους περιορισμούς που βάζουν διάφοροι παράγοντες.

Και κάτι ακόμα, δες αν στο κουτί σου μπορείς να δημιουργήσεις, φραγμούς (ηχοπαγίδες ) που θα μειώσουν τον ήχο που διαφεύγει από τα ανοίγματα, και στόχευσε όχι σε τόσο σε ένα ΑΘΟΡΥΒΟ κουτί, όσο σε ένα κουτί που δεν κάνει ενοχλητικό θόρυβο.

Αυτά τα λίγα από μένα, ελπίζω να βοήθησα κάπως.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες...

Θα σταθώ σ' αυτό που είπες για τον συνδυασμό ασφαλτικής πλάκας και αφρώδους "ανάρτησης"...περιδιαβαίνοντας στο διαδίκτυο έχει πάρει το μάτι μου δύο αντικρουόμενες ίσως απόψεις...(μάλλον όχι αντικρουόμενες, αλλά με διαφορετική "εστίαση" στον σχεδιασμό του προϊόντος)

...η μια θέλει το ασφαλτικό υλικό να λειτουργεί καλύτερα όταν είναι σε άμεση επαφή με τη μεταλλική επιφάνεια...όταν αυτά τα δύο υλικά εφάπτονται, τότε είναι που αποσβαίνονται καλύτερα οι κραδασμοί, που "δένει" η μάζα των δύο υλικών, ώστε -λόγω ακριβώς αυτής της σύζευξης- να χρειάζεται περισσότερη ενέργεια για να αρχίσει αυτή η επιφάνεια να δονείται...επίσης προτιμάται για λόγους "ασφαλείας" δλδ καλύτερης κόλλησης/συγκράτησης του βαρέος υλικού, να μην πατά σε μια πιο μαλακή φθαρτή επιφάνεια...

...η άλλη θέλει, όπως λες, πίσω από την ασφαλτική στρώση να τοποθετείται ένα ακόμη στρώμα ακουστικού αφρού, ώστε να μπορεί να μετακινείται η πρώτη, απορροφώντας καλύτερα χαμηλής συχνότητας θορύβους...απ' ότι ξέρω αυτή η λύση προτείνεται και εφαρμόζεται στα νεώτερα Acoustipack προϊόντα (υποθέτω εκεί αναφέρεσαι, τη τελευταία βδομάδα τα έχω διαβάσει προσεκτικά)...

Στην τελευταία περίπτωση, μπορεί να αυξάνεται η απορρόφηση του θορύβου, αλλά καθότι το μεγαλύτερης μάζας υλικό δεν εφάπτεται με την μεταλλική επιφάνεια αναφοράς, η αντικραδασμική προστασία είναι μειωμένη σε σχέση με τη δυνητική...

Επειδη το κουτί είναι αλουμινένιο (αν και από τα πιο στιβαρά, 2 χιλιοστών πάχους) η αντικραδασμική δραση θέλω να είναι μεγιστοποιημένη κατά το δυνατόν...γι αυτό προτιμώ περισσότερο εκείνα τα προϊόντα που έχουν μια λεπτή και βαριά ασφαλτική στρώση στο πίσω μέρος...

Το Spire το έχω δουλέψει, είναι σίγουρα καλύτερο από της Akasa (στην ιστοσελίδα της εταιρείας το τρίο σχόλιο χρήστη κάτω είναι δικό μου), αλλά ήθελα κάτι πιο αποδοτικό... το Be Quiet το απέρριψα λόγω έλλειψης χωριστής λεπτής πλακας για τον χώρο πίσω από τη μητρική...Εκεί λέω να βάλω τις ασφαλτικές πλάκες της Cooltek, κι αν τελικά αποφασίσω πως δεν μου αρκούν, μπορεί να ρίξω και μια στρώση Spire από πάνω για ηχοαπορρόφηση...

έχω τις επιφυλάξεις μου ως προς τον συνδυασμό των Spire/Be Quiet, τόσο αισθητικές, όσο και λειτουργικές...προτιμώ κάτι πιο ενιαίο και ομοιογενές...

Το quietpc το είχα δει, όπως κι άλλα του εξωτερικού, αλλά δεν ήθελα να μπλέξω με κάρτες κοκ...τώρα που μου έδωσες τον σύνδεσμο και το μελέτησα πιο προσεκτικά, μου βγάζει μεταφορικά μόνο 12€ για αποστολή από Αμερική τριών στρώσεων Acoustipack 3-Layer OEM material...καθόλου άσχημα...

Πήγα σήμερα να ψάξω για Cooltek, είχα ήδη πάρει τηλ. σε ένα μαγαζί στις Συκιές (το μόνο εκτός Τεχνόρασης που είχε το προϊόν - του τελευταίου του είχε εξαντληθεί) και μου είπε πως είχαν διαθέσιμο...έμπλεξα με λεωφορεία, χάθηκα, περπάτησα αρκετά ώσπου βρήκα το μαγαζί, αλλά είχε ένα μόνο πακετο...το πήρα, αλλά όταν γύρισα σπίτι παρατήρησα πως όχι μόνο η συσκευασία είχε πολύ σκόνη, αλλά είχε περάσει και μέσα και το υλικό μύριζε έντονα, σαν χαλί...οπότε κι εγώ πήρα τη σκούπα και το περασα 1-2 φορές κάθε φύλλο...η κατάσταση βελτιώθηκε, θα το ξαναπεράσω σίγουρα ένα σκούπισμα να στρώσει πριν κολληθεί, εν τω μεταξύ περιμένω νεώτερα για προμήθεια άλλων δύο πακέτων...άντε να δούμε...

Επεξεργασία:

Όσον αφορά τις "ηχοπαγίδες" όπως λες, είδα την προσεκτική δουλειά σου στο άλλη νήμα...ομολογώ πως είμαι πιο δειλός στην μεταχείριση του νέου μου κουτιού, φοβάμαι να βάλω παντού αφρώδες υλικό κοκ μην το κάνω τελικά ***νί-καπέλο...είναι και γυαλιστερό μέσα, δεν θέλω να το χαλάσω με καμιά λειτουργική μεν, μετρίας δε αισθητικής παρέμβαση..με μεταλλικό κουτί θα είχα μεγαλύτερο θάρρος...είμαι υπερ της ομοιόμορφης και διακριτικής παρέμβασης...

Link to comment
Share on other sites

για τους δίσκους νομίζω αρκεί να βάλεις λάστιχο ή κάτι τετοιο (και το ρικοφόν θα κάνει δουλεια ) στα σημεία επαφής με το κουτί. Η φασαρία που ακούς νομίζω δεν ειναι τόσο από την λειτουργία του δίσκου όσο από τους μικρο-κραδασμούς που δημιουργούνται.

Εδώ μάλλον δεν διάβασα προσεκτικά τί είχες γράψει...για τον διαχωρισμό, την αποσύνδεση δίσκων-κουτιού το Lian Li 2010B έχει ειδικά πλαστικά γύρω από τις βίδες στήριξης των δίσκων για τον περιορισμό κατά το δυνατόν της μετάδοσης των κραδασμών στο κουτί...

Η αληθεια είναι πως το Chieftec που έχω τώρα δεν έχει κάτι τόσο αποδοτικό, μόνο σκληρές πλαστικές ράγες που κουμπώνουν στη μεταλλική θήκη των δίσκων...εν μέρει νομίζω πως ο συντονισμός που έχει αναφερθεί σε σχέση με το συγκεκριμένο κουτί έχει ακριβώς αυτή την αιτία, την κίνηση/κραδασμούς του δίσκου στον "αέρα" που του παρέχει για κίνηση αυτή η λύση εγκατάστασης, η οποία λόγω σκληρού υλικού δεν τους αποσβαίνει αποτελεσματικά...

Από την άλλη, προσμονώ καλύτερη ακουστική με το συγκεκριμένο κουτί, ακριβώς γιατί δεν έχει γρίλλιες ακριβώς δίπλα από το σύνολο των δίσκων, ώστε να γίνεται ο θόρυβος που παράγεται από αυτούς αμεσότερα αντιληπτός από τον χρήστη...κι αυτό γιατί κατά τ' άλλα είναι το στιβαρότερο κουτί -κατασκευαστικά- που έχει περάσει από τα χέρια μου...

επειδή τα παραπάνω δεν τα γνωρίζω αλλά το είχα ψάξει παλιότερα το θέμα θα σου προτείνω να πάρεις ρικοφόν. είναι ένα υλικό σαν αφρολέξ και μοιάζει με αυγοθήκη. στο πράκτικερ θα βρεις σε καλή τιμή και μπορείς να πάρει όσο θέλεις. κάνει πολύ καλή δουλειά αρκεί να έχεις και αρκετά αποδοτικό εξαερισμό καθώς ανεβάζει λιγάκι και την θερμοκρασία στο εσωτερικό.
το δεύτερο προιόν του πρώτου λινκ είναι ακριβώς αυτό που σου λέω. σκαλίζοντας είδα ότι και εγώ τεκνοφόν είχα αγοράσει τότε. πρακτικά μάλλον είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα. Προβλήματα με οσμές κλπ δεν είχα σε καμία περίπτωση.

Τώρα για Θεσσαλονίκη δεν ξέρω που μπορείς να βρεις, σε κανένα κατάστημα με είδη οικοδομής ίσως, ή κανένα κατάστημα με χρώματα και τέτοια. Πράκτικερ δεν έχετε εκεί;

Τελικά βρήκα αρκετά τέτοια μαγαζιά στη γειτονιά μου, ειδικά σε υλικά μόνωσης, αλλά κανένα δεν έχει αυτή την "αυγοθήκη", το υλικό ricofon με αυτοκόλλητη ταινία στο πίσω μέρος και μου προτείνουν τη χρήση βενζινόκολλας...λέω να μην το διακινδυνέψω...(βρήκα πάντως πλάκες ασφαλτικές, 380x550x2χιλ σαν αυτές που έχει το πακέτο Cooltek, αλλά μάλλον τσάμπα τις αγόρασμα, διότι χωρίς αυτοκόλλητο ρικοφόν μόνο για ένα κομμάτι του πίσω μέρους μου κάνουν ή για μικρότερα κομμάτια, αν κάπου χρειαστεί...)

Ήθελα γι αυτο να σε ρωτήσω αν εσύ το βρήκες σε αυτοκόλλητη μορφή ή το κόλλησες με κάποιον άλλο τρόπο...

Πάντως άνοιξα το κουτάκι και μου άφησε λίγο ανάμεικτες εντυπώσεις, τουλάχιστον ως προς κάποιες ευκολίες στις οποίες ήμουν μαθημένος με το Chieftec...

Πχ σίγουρα δεν μπορείς καθόλου να κρύψεις καλώδια στο συγκεκριμένο Lian Li...από το κάτω διαμέρισμα του τροφοδοτικού ανεβαίνουν τα καλώδια από μια μεγάλη σχισμή στο μέσο περίπου του κουτιού, γεγονός που τα καθιστά ιδιαίτερα ορατά, ειδικά για τις οπτικές συσκευές...

Εάν πάλι η μητρική έχει την οκτάπινη σύνδεση στην πάνω αριστερή μεριά - όπως όλες για τους ΑΜ3 που βλέπω στην αγορά - τότε το καλώδιο του τροφοδοτικού θα πρέπει να περάσει πάνω από τις κάρτες pci(-e), εάν φτάσει...(στην τωρινή μου μητρική ευτυχώς δεν ισχύει αυτό)...μού φαίνεται πως στο v2010 η Lιan Li έπρεπε να διατηρήσει την ανάποδη διάταξη της μητρικής, όπως στο ν2000...τότε πραγματικά δεν θα υπήρχε κανενα πρόβλημα με τα καλώδια...

Επίσης, δεν μπορείς να περάσεις καλώδια από το πίσω μέρος της μητρικής, γιατί έχει φροντίσει η Lian Li να απομονώσει κατά το μέγιστο δυνατό τα δύο διαμερίσματα, με αποτέλεσμα ο χώρος μεταξύ οριζόντιου διαχωριστικού πατώματος και πλαϊνού να είναι μόλις 2-3χιλ και από την αριστερή πλευρά ούτε τόσο...

Αυτό έχει εν μέρει τα θετικά του όμως, αν θέλει κανείς να απομονώσει το διαμέρισμα των δίσκων σε χωριστή θερμική ζώνη καθώς και ως προς τον θόρυβο...

Link to comment
Share on other sites

ούτε εγώ είχα πάρει την αυτοκόλλητη μορφή του. για να ακριβολογούμε μέχρι την στιγμή που διάβασα το τελευταίο σου ποστ αγνοούσα παντελώς την ύπαρξη της :p

δεν χρειάζεται να μπλέξεις με βενζινόκολλες και τέτοια. ταινία διπλής οψεως και είσαι αρχηγός, δεν πρόκειται να ξεκολλήσει ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω το κουτι ολα αυτα που λες περι καλωδιων και το 8πινο(με extension) της mobo και τροφοδοσια για drives "περνανε" απο την πλατη ευκολα.

Αμα πεσει dremel περνας και τα sata "πισω" απο την motherboard και το 24 πινο παλι απο πισω στο κενο που χει δεξια του mobo tray η απο την τρυπα στην ιδια ευθεια.

Link to comment
Share on other sites

ούτε εγώ είχα πάρει την αυτοκόλλητη μορφή του. για να ακριβολογούμε μέχρι την στιγμή που διάβασα το τελευταίο σου ποστ αγνοούσα παντελώς την ύπαρξη της :p

δεν χρειάζεται να μπλέξεις με βενζινόκολλες και τέτοια. ταινία διπλής οψεως και είσαι αρχηγός, δεν πρόκειται να ξεκολλήσει ποτέ.

Και τέτοια ταινία πού βρίσκω; (o vgiozo ανακαλύπτει τον κόσμο)

Επειδη εχω το κουτι ολα αυτα που λες περι καλωδιων και το 8πινο(με extension) της mobo και τροφοδοσια για drives "περνανε" απο την πλατη ευκολα.

Αμα πεσει dremel περνας και τα sata "πισω" απο την motherboard και το 24 πινο παλι απο πισω στο κενο που χει δεξια του mobo tray η απο την τρυπα στην ιδια ευθεια.

Εννοείς ότι περνάνε πίσω από την μητρική τα καλώδια του τροφοδοτικού και χωρίς dremel ή μετά τη χρήση dremel; Η σύνταξη του μηνύματος [ειδικά το "και (τα sata)" στην δεύτερη πρόταση] με άφησε με αμφιβολίες...

Το κουτί το άνοιξα κάποια στιγμή κοντά στις 4πμ και μπορεί το μάτι να έπαιζε λίγο και να μην έπιασε κανένα άνοιγμα...

Link to comment
Share on other sites

Οκ, θα το κοιτάξω...περίεργο πάντως που το συζητούσα σε 2 τέτοια μαγαζιά με τον υπεύθυνο και δεν μου πρότεινε ή δεν μου είπε πως υπάρχει κάτι τέτοιο...

Το κακό με αυτή τη λύση είναι όμως ότι δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω και ασφαλτική πλάκα και το ρικοφόν στο κάτω διαμέρισμα του κουτιού, γιατί το συνολικό πάχος θα φτάνει τα 18χιλ (16+2) και δεν ξέρω αν αξίζει να βάλω διαφορετικό υλικό πάνω / κάτω...

όπως και νά 'χει κάπως έτσι θα φαίνονται τα πλαϊνά μετά την τοποθέτηση ηχομονωτικου Cooltek (περιμένω μπας και βρώ γιατί ξαφνικά έπεσε έλλειψη)

Ένα μικρό κενό μεταξύ των κομματιών είναι απαραίτητο, λόγω του χωρίσματος των δύο διαμερισμάτων...(λείπει το ένα κομμάτι που θα μπει στα δεξιά...η έλλειψη που λέγαμε...

(αριστερό πλαϊνό)

p1000207.jpg

(δεξί πλαϊνό)

p1000206g.jpg

(κάτω διαμέρισμα

p1000211k.jpg

(η ασφαλτική πλάκα του cooltek κι εκείνες που αγόρασα από το κατάστημα μονωτικών υλικών)

p1000216e.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Επίσης, λέτε να βάλω κάποιου είδους ηχομονωτικό στον πάτο του κουτιού (ή και στην οροφή του κάτω διαμερίσματος; ) -κάτι πιο λεπτό από το cooltek μάλλον- ή θα χαλάσει την οπτική εντύπωση;Δλδ μιλάμε για κάτι σαν spire/akasa, που δεν έχουν σκληρό πάτο, οπότε στρώνουν εύκολα σε πιο ανώμαλη επιφάνεια...

Κάτι που παρατήρησα είναι πως ο τρόπος που κουμπώνουν τα πλαϊνά και καθώς έρχεται σε άμεση επαφή μέταλλο με μέταλλο, επιτρέπει την παραγωγή θορύβου από ενδεχόμενες δονήσεις (βίντεο)...πολύ καλή επαφή κάνει στις άκρες και καλύτερη στο κάτω μέρος γενικά, ενώ στο μέσο περίπου των πλαϊνών ο ήχος αυτός αυξάνει ως προς την ένταση...

Κάπου διάβασα πως υπάρχει μια πολύ λεπτή κολλητική ταινία από λάστιχο που μπορεί να "θεραπεύσει" τέτοιες περιπτώσεις...

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=gwh9czvBeRw]YouTube - Lian Li v2010b[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Πανε στον Σταματιαδη (υλικα αμαξωματων φανοποιειας) πανω στην Παπαναστασίου 105 η στην Λαγκαδα 21

(αν μενεις απο την αλλη μερια)

Εκει θα βρεις και ταινια διπλης οψεως και ρικοφον και πισοχαρτο.

Απλα το πισοχαρτο θα σε δωσει λιγο βαρος αλλα εχει το καλο οτι με ενα

πιστολι θερμου αερα μαλακωνει και μπορεις να το δωσεις οτι μορφη θες.

Πιστευω στο πλαινο καπακι για να το "ενισχυσεις" θα ειναι το καλυτερο + οτι μπορεις

να βαλεις απο πανω του το ηχωμονοτικο σου μιας και ειναι λεπτο σε παχος.

Εγω στο διπλο ειχα βαλει [ame=http://tinypic.com/player.php?v=mvrpqx&s=5]αυτο[/ame] .Απλα δεν εβαλα μεγαλη ποσοτητα γιατι με το πηρε

ο αδερφος :hehe:.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, αυτή τη λύση, πισσόχαρτο - ρικοφον, τη σκέφτομαι περισσότερο για τη περίπτωση που δεν βρω άλλα κιτ της Cooltek για να καλύψω πλήρως το κουτί...κι αυτό γιατι ο πρώτος συνδυασμός παρέχει κάποιες δυσκολίες: στο κάτω μερος η απόσταση μεταξύ σκελετού-πλαϊνού είναι μικρή σχετικά από τη μια πλευρά (17χιλ) και δεν θα ήθελα (ούτε προτείνεται εξάλλου) να ακουμπούν τα υλικά αυτά με μέρη του υπολογιστή που θερμαίνονται (2χιλ το πισσόχαρτο και 16χιλ το ρικοφόν)...θα ήθελα επίσης να χρησιμοποιήσω το ίδιο ηχομονωτικού παντού για ομοιομορφία...δλδ δεν θα μου άρεσε να βάλω Cooltek (12 χιλ πάχος) κάτω αριστερά και ρικοφόν επάνω αριστερά...αν δεν βρω άλλα κομμάτια Cooltek για να το κάνω ομοιόμορφα, δεν θα τα χρησιμοποιήσω καθόλου...

Επίσης δεν ξέρω τί υλικό να χρησιμοποιήσω στο πάνω διαμέρισμα του κουτιού...εκεί φαίνεται το γυαλιστερό αλουμίνιο, δεν ξέρω αν θέλω να το χαλάσω...κι αν το χαλάσω, το υλικο της Cooltek είναι άκαμπτο - λιγότερο βολικό...

Για το κάτω διαμέρισμα, να βάλω κάποιο πιο λεπτό ηχομονωτικό στον πάτο/οροφή;

Δεν μπορεί λόγω πάχους να είναι Cooltek ή ρικοφόν...η καλύτερη λύση θα ήταν το Acoustipack 7mm, αλλά θέλει παραγγελία από Αγγλία, δεν ξέρω αν αξιζουν και τα έξοδα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.