Jump to content



Βοήθεια χριστιανοί και μη...


vgiozo

Recommended Posts

Η μια γκαντεμιά μετά την άλλη...

Χθές το βράδυ άφησα το μηχάνημα να τρέχει memtest για να στρώσει...το πρωί (μεσημέρι σχεδόν) που ξύπνησα πάτησα esc για να σταματήσει...

...έκανε επανεκκίνηση, αλλά κόλλησε, όπως κάνει κάποιες φορές...

έκανα clear cmos...τίποτα...δεύτερη, τρίτη φορά τα ίδια...τελικά έβγαλα την μπαταρία την άφησα λίγο...πάλι τα ίδια...

ο νούς μου πήγε στο κακό...μήπως κάηκαν οι μνήμες...δοκιμάζω κάθε μία ξεχωριστά....τα ίδια...το σύστημα παίρνει ρεύμα, αλλά δεν ανοιγει η οθόνη...

Μετά το μυαλό μου πήγε στη μητρική...οπότε την βγάζω και στήνω την chaintech...παίρνει ρεύμα, όμως δεν ανοίγει...

Μετά άρχισα να ανησυχώ για την κάρτα γραφικών...αλλάζω την 9600 με την 440Μχ...το γνωστό...

Οπότε ο νούς μου παει στον επεξεργαστή...όταν έκανα δοκιμές κι είχαν πρόβλημα οι μνήμες, άρχιζαν οι σειρήνες, τώρα τίποτα, μήπως παρέδωσε πνεύμα...το σύστημα έτρεχε όλο το βράδυ με vcore 1.85, vdd 1.9, vdimm 3.3

Αφού δεν βγάζω άκρη, λέω να πάω τον επεξεργαστή στο Πλαίσιο για service...κανένα πρόβλημα δεν είχε όπως αποδείχτηκε...

...σειρά είχαν οι μνήμες...στον ματσούκα...επωδυνη εμπειρία πάντοτε...τις δοκίμασαν και δούλεψαν....

Δεν είχα τί άλλο να υποθέσω και θεώρησα ότι ήταν νάζια και μάλλον συνήλθαν...

...σπιτι άρχισα πάλι το στήσιμο του pc...πάλι έπαιρνε ρεύμα, αλλά δεν έδινε σήμα στην οθόνη...

Το μυαλό μου πήγε στο τροφοδοτικό...δοκιμάζω με το q-tec...Χ σήμα στον οθόνη...

..τέλος άρχιζα να υποψιάζομαι την οθόνη...μια Lg flatron 775ft...είναι ίσα-ίσα εντός εγγύησης...

Τί λέτε..μπορεί να είναι η οθόνη;;

Από τα νευρα μου τα μαζεψα όλα τα υποσυστήματα και τα έβαλα στα κουτιά τους να μην τα βλέπω....

...κανείς χριστιανός ...ή μη...

Link to comment
Share on other sites

αν πριν πατήσεις esc όλα δούλευαν ρολόι, το memtest έτρεχε κλπ τότε πολύ περίεργο... δεν είναι σύνηθες να μαμιέται το σύμπαν με ένα reboot (και εφώσον με esc έκανε reboot, λογικά όλα ήταν οκ, τουλάχιστον το memtest δούλευε, άρα cpu και μνήμες ήταν οκ)

στην επανεκκίνηση πάνω τί πρόβλημε έκανε? πώς κόλλησε? σε ποιό σημείο?

πάντως εφώσον τα τσέκαρες όλα, ακόμα και μητρική άλλαξες, ή θα είναι κάτι πολύ κουλό ή η οθόνη...

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι η οθόνη, ως πολύ λογικό θα ακούς το σύστημα που θα κάνει boot κτλ κανονικά. Δεν επηρεάζει τα λοιπά μέρη.

Αποσύνδεσε τα IDE και συναφή καλώδια, άφησε μόνο το ρεύμα.

Link to comment
Share on other sites

Σωστα λεει ο Grace ακουγεται ενας ηχος οταν κανει boot.

Η motherboard έιναι ή τροφοδοτικο.

Το ειχε παθει ενας φιλος μου και την πηγε στο πλαισιο και του την αλλαξαν.

Αν δουλευε η μητρικη σιγουρα θα σου εβγαζε καποιο ηχιτικο μηνυμα για τα αλλα.

Αρα σιγουρα κατι δεν παει καλα με την μητρική.

Δες αν παιρνει ρευμα σωστα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kallileo [23-01-2004 και 10:15]

Σωστα λεει ο Grace ακουγεται ενας ηχος οταν κανει boot.

Η motherboard έιναι ή τροφοδοτικο.

Το ειχε παθει ενας φιλος μου και την πηγε στο πλαισιο και του την αλλαξαν.

Αν δουλευε η μητρικη σιγουρα θα σου εβγαζε καποιο ηχιτικο μηνυμα για τα αλλα.

Αρα σιγουρα κατι δεν παει καλα με την μητρική.

Δες αν παιρνει ρευμα σωστα.

Mάλλον δεν πρόσεξες ότι είπε ότι τα έχει αλλάξει αυτά μεταξύ άλλων.

...αλλά εδώ δεν πρόσεξες ότι αντί για -ο- είμαι -η- Grace, οπότε....

Πρωί είναι, σε δικαιολογώ.

Link to comment
Share on other sites

Κουλά ξεκίνησε το πρόβλημα, κουλά έληξε...

...δυο μέρες το έχω λύσει-δέσει τουλάχιστον 10 φορές και με την dfi και με την chaintech...άλλαξα τροφοδοτικό, κάρτα γραφικών, μητρική...το έστησα εντός κα εκτός κουτιού....τίποτε...

...ήμουν σίγουρος ότι κάτι είχε πάθει ο επεξεργαστής ή οι μνήμες και ότι ίσως τα μηχανήματα στα οποία ελέχθηκαν (πλαίσιο-ματσούκας) δεν ήταν τόσο ευαίσθητα όσο το δικό μου...

...κι ενώ είχα αποφασίσει να αγοράσω καμιά μεταχειρισμένη μνήμη-επεξεργαστή για να εξαντλήσω όλες τις πιθανότητες...άρχισα να ασχολούμαι λίγο με το κουτί - να το καθαρίσω απο τη σκόνη, να ξαναστήσω τα καλώδια, που με τις δοκιμές είχαν μπλεχτεί σαν μακαρόνια - κτλ, αφού μπήκα λοιπόν στον κόπο λέω να δοκιμάσω άλλη μια φορά...

...κανένα πρόβλημα πλέον....έτσι απλά...

(ξέρω, ξέρω, με τιμωρεί ο θεούλης επειδή τον ειρωνεύομαι)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.