Jump to content



Σύνδεση 2 router με 2 adsl γραμμές


papajohn87

Recommended Posts

Καλημέρα θα ήθελα τη βοήθεια σας. Έχω στο σπίτι μου ασύρματο ρουτερ speedtouch v7 και η ξαδέρφη που μένει στον επάνω όροφο έχει speedtouch v6 και οι 2 είμαστε στο double play της forthnet. Αυτό που θέλω να υλοποιήσω είναι το εξής να συνδέσω τα 2 ρουτερακια μεταξύ τους για να έχουμε δύκτιο τα 2 pc της ξαδέρφης μου και τα 2 δικά μου και παράληλα να χρησιμοπιούμε ο καθένας τη δικιά του σύνδεση. Όλα τα pc έχουνε εγκατεστημένα win 7 ultimate.

Έκανα λοιπόν το εξής σύνδεσα με καλώδιο crossware τα 2 ρουτερ μεταξύ τους στο ένα ρουτερ άφησα την ip 192.168.1.254 και στο άλλο την άλαξα και έβαλα 192,168,1,253.Στο δικό μου ρουτερ έκλεισα τον dhcp server

και στα pc μου έβαλα τα εξής

pc1

ip:192.168.1.64

subnet:255.255.255.0

getaway:192.168.1.253

pc2

ip:192.168.1.66

subnet55.255.255.0

getaway:192.168.1.253

Στα pc της ξαδέρφης μου

pc1

ip:192.168.1.65

subnet:255.255.255.0

getaway:192.168.1.254

pc2

ip:192.168.1.67

subnet:255.255.255.0

getaway:192.168.1.254

Το πρόβλημα μου είναι το εξής:Ενσύρματα όπως σας γράφω παραπάνω δεν έχω δίκτυο

Όταν η ξαδέρφη μου συνδεθεί ασύρματα στο ρουτερ της τότε μόνο έχω δίκτυο το laptop της ξαδέρφης μου που έχει συνδεθεί ασύρματα με τα 2 δικά μου.Εγώ από τα pc μου βλέπω το laptop αλλά το άλλο το pc της ξαδέρφης μου δε φένετε πουθενά. Άμα ξαναβάλω στο laptop το ethernet πάλι δεν υπάρχει δίκτυο.

Μου έχει σπάσει τα νεύρα όλη αυτή η ιστορία.Δεν καταλαβα'ινω που είναι το λάθος που έχω κάνει.

θα ήθελα τη βοήθεια σας.:help1:

Ευχαριστώ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Με dual gateways δεν νομίζω να τα καταφέρεις εύκολα χωρίς vlan.

Αν έχεις 2πλές κάρτες δικτύου σε κάθε πισί βάλε 10αρες Ip στο τοπικό και ρίξε ένα straight απο πισί σε πισί απευθείας χωρίς να μεσολαβούν ρούτερ. Στην άλλη δώσε τα ρούτερ κανονικά και άστα να δώσουν IP αυτόματα.

κοίτα και αυτό http://forums.techguy.org/networking/580684-solved-dual-gateway-problems.html

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις ping από κάθε pc προς κάθε άλλο pc και τα gateway?

Μόνο τα δικά τους. Στα δικα μου pc 192.168.1.253 και στης ξαδέρφης μου 192.168.1.254. Η μόνη περίπτωση για να κάνω και στα 2 getaway είναι η ξαδέρφη μου να συνδεθεί ασύρματα με το laptop της. Αλλά και πάλι το άλλο το pc που έχει δε θα μπορεί να κάνει ping. Στην ουσία όταν η ξαδέρφη μου συνδέτε ασύρματα εκείνη βλέπει όλα τα pc και το δικό της και τα δικά μου τα δικά μου βλέπουνε μόνο το laptop της όχι το άλλο το pc της.

Link to comment
Share on other sites

Με dual gateways δεν νομίζω να τα καταφέρεις εύκολα χωρίς vlan.

Αν έχεις 2πλές κάρτες δικτύου σε κάθε πισί βάλε 10αρες Ip στο τοπικό και ρίξε ένα straight απο πισί σε πισί απευθείας χωρίς να μεσολαβούν ρούτερ. Στην άλλη δώσε τα ρούτερ κανονικά και άστα να δώσουν IP αυτόματα.

κοίτα και αυτό http://forums.techguy.org/networking/580684-solved-dual-gateway-problems.html

Σε κανένα δεν έχω διπλή κάρτα δικτύου. Γιατί όμως όταν συνδέομε με το laptop της ξαδέρφης μου ασύρματα εχω δίκτυο? Αυτό δεν μπορώ να καταλάβω

Link to comment
Share on other sites

Σε κανένα δεν έχω διπλή κάρτα δικτύου. Γιατί όμως όταν συνδέομε με το laptop της ξαδέρφης μου ασύρματα εχω δίκτυο? Αυτό δεν μπορώ να καταλάβω

γιατί είσαι σε διαφορετικά nic στο πισί σου και η οποία παίρνει IP απο το DHCP του ρούτερ της. Λογικά μπαίνει σαν preferred.:to_pick_ones_nose3:

btw είναι συνδέομαι :hehe:

Link to comment
Share on other sites

γιατί είσαι σε διαφορετικά nic στο πισί σου και η οποία παίρνει IP απο το DHCP του ρούτερ της. Λογικά μπαίνει σαν preferred.:to_pick_ones_nose3:

btw είναι συνδέομαι :hehe:

Έκλεισα τους dhcp server και στα 2 router και έβαλα καρφωτες ip σε όλα αλλά και πάλι το ίδιο πρόβλημα μου κάνει

Link to comment
Share on other sites

Έχεις μπλέξει τα μπούτια σου. Καταρχην κάνε τα δίκτυα να παίζουν καλά ξεχωριστά. Δηλαδή το πρώτο με static ip στα pc και static gateway, χωρίς dhcp να κάνει ping και να έχει internet κανονικά. Μετά στο 2ο δίκτυο (της ξαδέρφης) τα ίδια, με τη μόνη διαφορά ο dhcp να είναι ενεργός. Όλες τις static ip να είναι έξω από το dhcp pool, όριζεις δηλαδή το dhcp πχ. να δίνει 10.0.0.20 - 10.0.0.100 και όλες οι static εκτός αυτών των διευθύνσεων. Μετά συνδέεις το ένα router με το άλλο, κανονικά πρέπει να κάνεις ping παντού.

post-35-1416074422,2272_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ο τρόπος που προσπαθείς να το κάνεις δε φέρνει κανένα αποτέλεσμα, μόνο μπλέξιμο. Η σωστή λύση είναι να έχεις ένα router-loadbalancer τον οποίο θα χρησιμοποιείτε και οι 2 για gateway στους υπολογιστές σας και θα καθορίζει την κίνηση του καθενός, ποιος βγαίνει από ποια adsl. Αν σε ενδιαφέρει να ασχοληθείς (επειδή είναι λίγο δύσκολο ακόμα και για κάποιον που ξέρει από δίκτυα) μία διανομή που χρησιμοποιώ για την ίδια δουλειά είναι το zeroshell.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις μπλέξει τα μπούτια σου. Καταρχην κάνε τα δίκτυα να παίζουν καλά ξεχωριστά. Δηλαδή το πρώτο με static ip στα pc και static gateway, χωρίς dhcp να κάνει ping και να έχει internet κανονικά. Μετά στο 2ο δίκτυο (της ξαδέρφης) τα ίδια, με τη μόνη διαφορά ο dhcp να είναι ενεργός. Όλες τις static ip να είναι έξω από το dhcp pool, όριζεις δηλαδή το dhcp πχ. να δίνει 10.0.0.20 - 10.0.0.100 και όλες οι static εκτός αυτών των διευθύνσεων. Μετά συνδέεις το ένα router με το άλλο, κανονικά πρέπει να κάνεις ping παντού.

Μεταξύ τους τα δίκτυα λειτουργούνε μια χαρά άρα μάλλον φταίει ότι οι ip που βάζω είναι μέσα στο range του dhcp pool και δεν εποικινονουνε τα 2 ξεχωριστά δίκτυα μεταξύ τους ε?

Link to comment
Share on other sites

εγω θα ελεγα να παιζει με 2 ip to καθε pc : μια που να ειναι η ιντερνετικη ( με πυλη τον δικο του router) σε διαφορετικο δικτυο απο τα αλλα τα 2 pc , και μια δευτερη που θα ειναι στο ιδιο δικτυο , η δικτυακη.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις μπλέξει τα μπούτια σου. Καταρχην κάνε τα δίκτυα να παίζουν καλά ξεχωριστά. Δηλαδή το πρώτο με static ip στα pc και static gateway, χωρίς dhcp να κάνει ping και να έχει internet κανονικά. Μετά στο 2ο δίκτυο (της ξαδέρφης) τα ίδια, με τη μόνη διαφορά ο dhcp να είναι ενεργός. Όλες τις static ip να είναι έξω από το dhcp pool, όριζεις δηλαδή το dhcp πχ. να δίνει 10.0.0.20 - 10.0.0.100 και όλες οι static εκτός αυτών των διευθύνσεων. Μετά συνδέεις το ένα router με το άλλο, κανονικά πρέπει να κάνεις ping παντού.

Ακολύθησα τις οδηγίες σου και δεν έχασα το δικτυο δουλεύει άψογα και ο καθένας μας βγαίνει στο internet με τη διακιά του adsl

1000 Ευχαριστω:worship::worship::worship:

Link to comment
Share on other sites

Trendys αυτό που πρότεινα παραπάνω λες να μην παίξει; Μη τον βάζω σε τζάμπα κόπο τον άνθρωπο.

Φυσικά και παίζει, αλλά αφού μπαίνεις στον κόπο να ενώσεις 2 δίκτυα είναι χαζό να τα αφήνεις έτσι και να μην έχεις load balancing και failover.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.