Jump to content



Περι case modding...


Chosen

Recommended Posts

Πηγα λοιπον απο τον κολλητο που εχει μαγαζι κυριως για PS/2/Xbox κλπ αλλα και για PC για να παρω το επισκευασμενο μου Mustek DVD player και τι βλεπω;

Ενα τερατακι case που μοιαζει πολυ με αυτο το Antler

3102.jpg

Αφου του το βουτηξα λοιπον για ενα10αρι εουρα (μεταχειρισμενο, χωρις τροφοδοτικο), ηλθαν (λογικα) οι εξης σκεψεις στο μυαλο μου:

* Πως θα κοψω κομματια απο την λαμαρινα του; (Απο πανω για ψυγειο κλπ, οχι πλαι)

* Την πλαστικη προσοψη ξερω απο τωρα οτι θα την βαψω με σπρευ. Τις λαμαρινες με τι ομως;

* Η πλαστικη προσοψη στο κατω μισο της, δεν εχει τρυπες αρκετες για αξιολογη ποσοτητα αερα, παροτι εχει θεση για 12αρη. Τι προτεινεται; Ανοιγω τρυπιτσες ή το κοβω και βαζω κανα πλεγμα (ψιλο συρματοπλεγμα ή εκεινο το πανι που εχουν μπροστα τα ηχεια)

Περισσοτερες φωτο θα σηκωθουν μεσα στο ΣουΚου.

Υ.Γ.: Επιτελους αρχησαν να πηγαινουν καλα τα πραγματα, πανω που ειχα απελπιστει για το ξεκινημα του 2004. Δουλεψε το wireless με το γραφειο της κοπελας μου κι εχω επιτελους δωρεαν 384 Forthnet, βρηκα μεγαλο κουτι να βαλω μεσα τα παντα. Μια Infinity να βρω τωρα ή καμια Lanparty χωρις τα εξτρα καλουδια και θα μπορω να πω οτι το 2004 διαφαινεται υπεροχο! :inlove:

Link to comment
Share on other sites

Παλιότερα είχα ακριβώς αυτό το κουτί. Είναι άνετο αν και δεν εχει καλή ψύξη για τους σκληρούς.

Οι λαμαρίνες του είναι πιο λεπτές από τα αντεκ και τα herolchi και κόβονται σα βούτυρο με σέγα.

Στην πρόσοψη βάλε ενα blowhole κάτι ανάλογο έχει κάνει ο chroma που έχει παρόμοιο κουτι.

Ειναι βολικό για wc γιατι πάνω από το τροφοδοτικό χωράει όμορφα ένα ψυγείο 16χ20.

Link to comment
Share on other sites

Είχα και εγώ ένα πρόβλημα με τον 12άρη που δεν έχει τρύπες μπροστά το case, για να τραβάει αυτός αέρα.

Έκανα το εξής.

Σχεδίασα στο Corel Draw τις τρύπες όπως ακριβώς θα πέφτανε επάνω στο case. Στη συνέχεια το τύπωσα σε μια διαφάνεια. Το στερέωσα επάνω στο case με ταινία και έκανα μικρές τρύπες με ένα μικρό τρυπανάκι στο κέντρο κάθε τρύπας για οδηγό για το μεγάλο τρυπάνι που θα άνοιγε τις τελικές. Αφού ανοίχτηκαν και οι τελικές, ήρθε το κλου της υπόθεσης. Είναι ένα εργαλείο (δυστυχώς δεν ξέρω πως το λένε) που κάνει τις τρύπες να φαίνονται σαν να έχουν βγει από το καλούπι μαζί με όλο το case.

Όλη η εργασία έγινε στο εργαστήρι ενός φίλου ηλεκτρονικού.

Το αποτέλεσμα είναι δίχως το άλλο ικανοποιητικό.

Σε λίγες ώρες που ΣΧΟΛΑΩΩΩΩΩΩΩ, θα βάλω και φωτογραφία.

Link to comment
Share on other sites

κερασανθρωπε...

απλα α ψ ο γ ο ς....

πολυ καλη δουλεια ...

αλλα...

αν και ειμαι και εγω του χωρου των ειδικων κατασκευων

λογω επαγγελματος,

δεν εχω ξανακουσει για το εργαλειο που περιγραφεις

που κανει αυτο το πολυ ωραιο φινιρισμα στις τρυπες...

μαθε Please εαν ειναι δυνατον.....

Link to comment
Share on other sites

Βασικά απ' ότι μου είπαν, αυτό το εργαλείο χρησιμοποιείται σε επιφάνειες για να κάνει κωνική υποδοχή ώστε να μπαίνουν οι βίδες με κωνικό κεφάλι και να έρχονται πρόσωπο με την επιφάνεια. Να μην μένει δηλαδή απ' έξω το κεφάλι. Και κάνει και για την δουλειά αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen

Υ.Γ.: Επιτελους αρχησαν να πηγαινουν καλα τα πραγματα, πανω που ειχα απελπιστει για το ξεκινημα του 2004. Δουλεψε το wireless με το γραφειο της κοπελας μου κι εχω επιτελους δωρεαν 384 ForthnetQUOTE]

Οπα! Αυτος εισαι!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.