Jump to content


Καλύτερη τοποθέτηση case fans; CM 690 II / CM V10


Zenor

Recommended Posts

Καλημέρα

Λοιπόν έχω το CΜ 690 II Advanced / την CM V10(σε phenom 965) ψύκτρα και δύο 12άριδες scythe 1900rpm.

Θα ήθελα να ρωτήσω πως πρέπει να τους τοποθετήσω για να πάρω καλύτερα αποτελέσματα;

Μέχρι στιγμής τους έχω τοποθετήσει στο πάνω μέρος του κουτιού σε push διάταξη. Μήπως να τους βάλω pull ή push-pull;

Ο πίσω είναι ο stock σε pull, ο μπρωστά ο stock σε push και ένας 8άρις στο side window σε pull.

Να και το airflow της V10:

v10p.jpg

Επίσης μήπως θα ήταν καλύτερο να βγάλω το fan της V10 και να βάλω έναν από τους scythe;

Link to comment
Share on other sites

Βάλε τους επάνω ανεμιστήρες να εισάγουν αέρα στο κουτί (και κατά συνέπεια να τροφοδοτούν την V10 με φρέσκο αέρα) και τον πίσω ανεμιστήρα να εξάγει αέρα από το κουτί.

Για τα fans της V10, μόνο κάποιος που τους έχει αλλάξει μπορεί να σου πει.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να κανω λαθος αλλα αν βαλεις τους πανω ανεμιστηρες να βαζουν αερα το αποτελεσμα σου θα ειναι λιγο παραξενο στην καλυτερη. Εσυ θα βαζεις αερα στο κουτι απο πανω αλλα εκει ακριβως θα μαζευεται και ο ζεστος αερας(παραξενο αποτελεσμα).

Ακολουθησε την στανταρ λογικη κατω βαζουμε αερα και πανω βγαζουμε αερα. Μπορει να φτανει ο αερας στον επεξεργαστη κανα δυο βαθμους πιο πανω αλλα εχεις κατεβασει την θερμοκρασια σε ολα τα εξαρτηματα και εχεις ροη αερα σωστη(βγαζεις αμεσα τον ζεστο αερα απο το πιο κοντινο σημειο και βαζεις κρυο αερα απο το πιο χαμηλο σημειο για να εχεις τον πιο "κρυο" αερα).

Ας απαντησει και καποιος αλλος αλλα μεχρι τωρα στα ποστ που εχω διαβασει και στα κουτια state of the art αυτο κανουν...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.