Jump to content



nVidia GTX 275 vs ATI Radeon 5830


dimpar

Recommended Posts

Μετά από μία έρευνα αγοράς που έκανα τις τελευταίες μέρες κατέληξα στις 2 παραπάνω καρτούλες. Από όσο διάβασα την παρούσα χρονική περίοδο οι κάρτες της ATI υπερέχουν έναντι αυτών της nVidia. Παρόλαυτα μετά από μελέτη κάποιον reviews κατέληξα ότι αυτές οι 2 κάρτες βρίσκονται πολύ κοντά σε επιδόσεις. Με βάση βέβαια το παρακάτω review της 5830 http://www.overclockersclub.com/reviews/xfx_5830/, υπάρχουν παιχνίδια που η nVidia χτυπάει στα ίσα ακόμα και την 5850. Να επισημάνω ότι η χρήση της κάρτας τουλάχιστον για την ώρα θα είναι για παιχνίδια απαιτήσεων WoW, Assasin's Creed 2 τα fps σε γενικές γραμμές ποτέ δεν τα πήγα.

Link to comment
Share on other sites

Η 275 παροτι παλαιοτερο μοντελο φαινεται να "κραταει" καλα ακομη και σημερα.

Απο τη μια θα εχεις PhysX support/CUDA απο την αλλη DX11+EF+χαμηλοτερη καταναλωση σε Idle.

Απο οτι ειδα στο review χρησιμοποιησαν παλιοτερους οδηγους απο αυτους που κυκλοφορουν σημερα ( λογικο ειναι ενα μηνα +) που η αποδοση της εχει αυξηθει αρκετα και ειναι πιο σταθερα τα frames της.

Καλυτερα να μας ελεγες το ποσο που θελεις να διαθεσεις για να πουν και τα υπολοιπα μελη την αποψη τους επ αυτου.

Link to comment
Share on other sites

Όπως ανέφερα και σε προηγούμενο post έχω ένα πιστωτικό της τάξης των 140 ευρώ. Αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο από όλα είναι να με βγάλει η κάρτα για 3 χρόνια όπως συνέβει τουλάχιστον με την 8800. Ο λόγος τιμής απόδοσης επίσης είναι αρκετά σημαντικός παράγοντας. Θα μπορούσα να πάρω μια 5850 αλλά ως εκεί... και αυτά τα 280 ευρώ δεν είναι λίγα. Αλλά αν από θέμα απόδοσης είναι αρκετά παραπάνω από τις 2 κάρτες που αναφέρω παραπάνω... θα κάνω την καρδιά μου πέτρα :Ρ και θα τα δώσω. Αν οι διαφορές είναι 5-10 frames φαντάζομαι ότι μπορώ να ζήσω και με τις άλλες 2 :)

Link to comment
Share on other sites

5850 χωρις δευτερο λογο η καρτα ειναι KILLER INSTICT που λεμε!!!...αλλιως μια 5770 που ειναι πολυ καλη!

....oσο για την 5830 μακρια!!! Τα Σαπια chipakia της ΑΤΙ θα πας να παρεις!

Για την 275 δεν μιλαω καν, εχει μπει στα μουσεια! Δεν αξιζει να πετας λεφτα!

Nephilim μου αρεσει που του λες εχει physx και cuda, κατι πιο ουσιαστικο ? τι physx μπορεις να τρεξεις με το ΠΛΕΟΝ zastava YUGO 275 gtx!

ακου seb, κανεις δεν εχασε!

Link to comment
Share on other sites

Στο άλλο thread σου προτείναμε να δώσεις μερικά € παραπάνω (από τα 140 € πιστωτικό) και να πάς για 5770 ή gtx260.

Τώρα μιας και αποφάσισες να δώσεις παραπάνω χρήμα, χτύπα ανελέητα μια 5850 και άσε στην άκρη τις 5830 και gtx275.

Link to comment
Share on other sites

5850 και τα μυαλά στα κάγκελα!Πίστεψέ με θα μείνεις ικανοποιημένος και με το παραπάνω με αυτήν την επιλογή!Και με ένα overclock(που κάνει και πάρα πολύ καλό) θα είσαι άρχοντας για τρεία χρονάκια που θες!Είναι μια πολύ καλή επένδυση!Go 4 it!

Link to comment
Share on other sites

Σε τι οθονη θα παιξεις?

Αν δεν παιξεις σε hd αναλυσεις για μενα πηγαινε σε 5770.Πολυ καλη αγορα και γλυτωνεις σχεδον τα μισα χρηματα.

Απο την αλλη αν παιξεις σε hd αναλυσεις θα ακουσεις τον κυριο sebastian :p και θα πας σε 5850.

Link to comment
Share on other sites

Αν το ζητουμενο σου ειναι να παρεις μια καλη καρτα που θα σου βγαλει το χρονικο διαστημα που ζητας, η 5850 ειναι μονοδρομος. Επισης ψαξε για υλοποιησεις που δινουν 3 χρονια εγγυηση π.χ ASUS, Gigabyte

Link to comment
Share on other sites

μας εχεις αναφερει καπου σε τι οθονη παιζεις?σκεφτεσαι να αγοαρσεις οθονη στα επομενα 2-3 χρονια?

οπως και να εχει τα πραγματα ειναι απλα..

5770 για τωρα με τα μισα λεφτα,αξιοπρεπες gaming,5850 αν εχεις τα φραγκα, για οριζοντα 3ετιας...

νομιζω ολο το thelab συμφωνει ομοφωνα για τις επιλογες,αλλά το φορουμ δεν ξερει ποσο αντεχει η τσεπη σου,οπότε αποφασισε τι ποσό θες να σπρωξεις και καλες αγορες!

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζοντας τα post κατεληξα και εγω στην αγορα μιας 5850, μια και η δικια μου 8800 τα τιναξε. Ριχνοντας μια ματια στο πλαισιο ειδα οτι πανω κατω οι τιμες ειναι ιδιες με μιας GTX 470.Ενδεικτικα :

Gigabyte 5850 GV-R585D5-1GD-B SVGA (PCI-Express) απο 295 εως 350

Gainward GTX 470 (PCI-Express, GDDR5, 1280 MB) απο 340

Επειδη μπλεχτηκα λιγο ποια ειναι καλυτερη?

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζοντας τα post κατεληξα και εγω στην αγορα μιας 5850, μια και η δικια μου 8800 τα τιναξε. Ριχνοντας μια ματια στο πλαισιο ειδα οτι πανω κατω οι τιμες ειναι ιδιες με μιας GTX 470.Ενδεικτικα :

Gigabyte 5850 GV-R585D5-1GD-B SVGA (PCI-Express) απο 295 εως 350

Gainward GTX 470 (PCI-Express, GDDR5, 1280 MB) απο 340

Επειδη μπλεχτηκα λιγο ποια ειναι καλυτερη?

Το plaisio ακριβοπουλαει τις 5850...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.