Jump to content


Αγορά νέου laptop - notebook και εγκατάσταση νέου λειτουργικού από το μηδέν.


fits79

Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω κατά πόσο γίνεται αν αγοράσω ένα από τα παρακάτω laptop:

1. Dell studio 1557

2. Dell studio 1558

3. Hp pavilion dv7-3110ea

4. Hp pavilion dv7-3111ea

5. Hp pavilion dv6-2129ev

6. Hp pavilion dv7-3165ev

Κατά πόσο θα μπορώ να του περάσω ένα νέο λειτουργικό(Π.χ. τα windows 7 ultimate 64bit Greek) από το μηδέν(Δηλαδή σβήνοντας ΕΝΤΕΛΩΣ κάθε partition του δίσκου του laptop και φορμάροντας των σε δυο νέα ntfs partition το ένα για το λειτουργικό και το άλλο απλά για αποθήκευση διάφορων αρχείων κ.α.)

Εννοείται ότι θα περαστούν οι drivers που χρειάζονται για όλα τα έξτρα που μπορεί να έχει το εκάστοτε laptop.

Και το ρωτάω αυτό γιατί πρόσφατα πήγα σε έναν φίλο και αντιμετώπισα ένα εντελώς κουλό-κουφό πρόβλημα που δεν έχω ξαναδεί σε κάποιο άλλο laptop, που ήταν το εξής με λίγα λόγια:

Είχε αγοράσει το Toshiba satellite l505-13n και δοκιμάσαμε να του περάσουμε νέο λειτουργικό από το μηδέν εννοείτε με όλους τους drivers που χρειάστηκαν για τα περιφερειακά που δεν αναγνώρισαν τα windows7 64bit ultimate Greek αλλά παρόλα αυτά ποτέ αναγνώριζε το ασύρματο δίκτυο και δούλευε κανονικά πότε δεν το αναγνώριζε και εκτός αυτού πάντα μα πάντα είχε τρομερή καθυστέρηση πληκτρολογίου.

Εννοείτε ότι με το εργοστασιακό λειτουργικό δούλευαν όλα μια χαρά και το εξακρίβωσε όταν πηρέ τηλέφωνο την Toshiba και του είπαν ότι το συγκεκριμένο laptop είναι κλειδωμένο ώστε να δουλεύει σωστά ΜΟΝΟ με το εργοστασιακό λειτουργικό και κανένα άλλο και αν θέλουμε να του περάσουμε κάποιο άλλο λειτουργικό να τους πάμε το laptop και το λειτουργικό και να το περάσουν αυτοί(Εξυπακούεται με κάποιο κόστος παρόλο που το laptop είχε αγοραστεί πριν 2 εβδομάδες)

Υ.γ. Επίσης δοκίμασα είτε να περάσω, είτε τρέχοντας τα από τα livecd(Π.χ. το ubuntu) τα λειτουργικά ubuntu, windows xp pro sp3 greek, windows vista sp1 greek, windows nt, linux με ακριβώς τα ίδια αποτελέσματα.

Επειδή λοιπόν τώρα σκέπτομαι να αγοράσω κάποιο από τα παραπάνω laptops και θέλω να ξέρω επί του ασφαλούς κατά πόσο μπορώ να του περάσω νέο λειτουργικό όποιος μπορεί να μου απαντήσει με σιγουριά ειδικά αν έχει κάποιο από τα παραπάνω laptops και έχει κάνει αυτό που ζητώ θα του ήμουν υπόχρεος.

Και επειδή πολλοί από εσάς ίσως ρωτήσουν γιατί δεν αφήνεις το εργοστασιακό λειτουργικό του εκάστοτε laptop και απλά αποκατέστησε τα προγράμματα που έχει και δεν χρειάζεσαι απλά τους απαντώ ότι ναι μεν μπορώ να κάνω απεγκατάσταση τα “άχρηστα” για εμένα προγράμματα αλλά το θέμα είναι ότι πολλά από αυτά τα προγράμματα εκτός από τα αρχεία εγκατάστασης τους ίσως ξεκινάμε κάποιες “κρυφές” υπηρεσίες που για να τις βρεις και να τις απενεργοποιήσεις θέλεις ώρα και αρκετό ψάξιμο οπότε πιστεύω είναι πολύ ποιο εύκολο να εγκαταστήσεις από την αρχή να λειτουργικό και να του περάσεις τους drivers που ίσως χρειαστεί.

Link to comment
Share on other sites

Τα περί κλειδώματος είναι χαζομάρες, δεν μπορείς να «κλειδώσεις» μηχάνημα με οποιοδήποτε s/w εκτός και μόνο αν υπάρχει h/w κλειδί... (που δεν υπάρχει)

Το πιθανότερο με το Toshiba του φίλου σου είναι να υπήρξε προβληματικός driver.

Θα είχε πλάκα πάντως να τους πάει το μηχάνημα στο service και να ζήταγε να του περάσουν επάνω κάνα gentoo ή arch linux...

Αν τα παραπάνω μηχανήματα που αναφέρεις έχουν ήδη win7 τότε δεν θα έχεις θέμα να περάσεις επάνω win 7 ultimate αφού οι drivers είναι ίδιοι.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν παρατήρησες τι λέω μέσα στο quote σχετικά με το Toshiba satellite l505-13n που ούτω σι άλλως ερχότανε με win7 home premium 64bit Greek και παρόλα αυτά ήτανε κλειδωμένο και δεν μπορούσες να του περάσεις άλλο λειτουργικό.

Και τους το πήγε στη Toshiba με τα win7 64bi ultimate Greek που είχε περάσει και του είπανε ότι το συγκεκρημενο λαπτοπ δουλεύει σωστά ΜΟΝΟ με το λειτουργικό της ίδιας εταιρίας και αν θέλει να του περάσουν άλλο λειτουργικό να τους πάει και το λειτουργικό και ένα άλφα χρηματικό πόσο να του το περάσουν αυτοί.

Ο δίσκος όταν ήρθε το λαπτοπ ήτανε με 3 partition:

1 για τα windows 7

2 για recovery

3 ένα κρυφό partition που δεν ξέρω τον λόγο αλλά όταν σβήσαμε ΜΟΝΟ αυτό και κανένα άλλο από τα 2 το μηχάνημα δεν ξεκίναγε τα windows7 παρά μόνο όταν τα ξανά εγκαταστήσαμε από το μηδέν.

Επομένως μετά απ' όλα αυτά τι έχεις να πεις για το εν λόγο λαπτοπ?

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως υπαρχει ενα μικρο partition των περιπου 100ΜΒ. Εκει εγκαθισταται ο boot loader και καποια αρχεια που χρειαζονται ΟΤΑΝ και ΑΝ κανεις recovery.

Οποτε αν το σβησεις manualy, δεν μπορεις να μπουταρεις.

Ψαξε μια στον γουγλη "Windows 7 100 MB partition" και διαβασε 2-3 αρθρα για να καταλαβεις κ εσυ καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν αντιλέγω σε αυτά που λες ότι ίσως να είναι ο boot loader αυτά τα 100mb αλλά το θέμα είναι ότι όταν εγκατέστησα εγώ τα windows 7 64bit ultimate στον είδη φορμαρισμένο ntfs δίσκο 1 active partition και τίποτα άλλο δεν χρειάστηκε να φτιάξουν αυτό το κρυφό partition τα win7 64bit ultimate μόνο σε υπολογιστές που εγκατέστησα τα ίδια win7 και ήταν σε αφορμάριστο δίσκο τότε έφτιαξαν αυτό το 100mb partition που λες.

Για εμένα είναι μλκια που φτιάχνουν άλλο partition τα win7 καθότι μπορούν πολύ απλά να φορμάρουν το δίσκο και να περαστούν στον φορμαρισμένο ποια δίσκο χωρίς να φτιάχνουν περιττά για εμένα partition.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν παρατήρησες τι λέω μέσα στο quote σχετικά με το Toshiba satellite l505-13n που ούτω σι άλλως ερχότανε με win7 home premium 64bit Greek και παρόλα αυτά ήτανε κλειδωμένο και δεν μπορούσες να του περάσεις άλλο λειτουργικό.

Και τους το πήγε στη Toshiba με τα win7 64bi ultimate Greek που είχε περάσει και του είπανε ότι το συγκεκρημενο λαπτοπ δουλεύει σωστά ΜΟΝΟ με το λειτουργικό της ίδιας εταιρίας και αν θέλει να του περάσουν άλλο λειτουργικό να τους πάει και το λειτουργικό και ένα άλφα χρηματικό πόσο να του το περάσουν αυτοί.

Ο δίσκος όταν ήρθε το λαπτοπ ήτανε με 3 partition:

1 για τα windows 7

2 για recovery

3 ένα κρυφό partition που δεν ξέρω τον λόγο αλλά όταν σβήσαμε ΜΟΝΟ αυτό και κανένα άλλο από τα 2 το μηχάνημα δεν ξεκίναγε τα windows7 παρά μόνο όταν τα ξανά εγκαταστήσαμε από το μηδέν.

Επομένως μετά απ' όλα αυτά τι έχεις να πεις για το εν λόγο λαπτοπ?

Ξαναλέω καταρχήν ότι ΔΕΝ μπορείς να «κλειδώσεις» υπολογιστή αποκλειστικά και μόνο με ένα λειτουργικό ΕΚΤΟΣ και αν υπάρχει h/w κλειδί... (που δεν υπάρχει)

Από την παράθεση που έκανες αρxικά ΔΕΝ ανέφερες τίποτα για σβησμένα κρυφά partitions ΑΛΛΑ για πρόβλημα με wifi και πληκτρολόγιο.

Άρα από ότι κατάλαβα καταφέρατε να περάσατε την έκδοση που θέλατε και το πρόβλημα που αναφέρεις είναι κατά 99% προβληματικός driver.

Για το κρυφό μικρό partition σου είπαν ήδη πως είναι ιστορία των 7 και υπάρχουν τρόποι να το αποφύγεις, γούγλησε το...

Link to comment
Share on other sites

Περάσαμε τους ΣΩΣΤΟΥΣ drivers από το επίσημο σάϊτ της Toshiba για το συγκεκρημενο μοντέλο και πίστεψε με είχε συνεχεία προβλήματα είτε με το ασύρματο δίκτυο είτε με το πληκτρολόγιο ακόμα.

Και λάβε υπόψιν σου το παραπάνω μου ποστ που λέω ότι το πήγαμε στην Toshiba κ.τ.λ.

Και αν ρε παιδιά αν σε κάποιον έχει περάσει από τα χέρια του ΚΑΠΟΙΟ από τα λαπτοπ που λέω στο πρωτο μου ποστ και έχει δοκιμάσει αυτό που με ενδιαφέρει να κάνω(Σβήσιμο όλων των partition του δίσκου και πέρασμα νέου λειτουργικού(ΟΧΙ του εργοστασιακού) από την αρχή) τότε ας το αναφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Περάσαμε τους ΣΩΣΤΟΥΣ drivers από το επίσημο σάϊτ της Toshiba για το συγκεκρημενο μοντέλο και πίστεψε με είχε συνεχεία προβλήματα είτε με το ασύρματο δίκτυο είτε με το πληκτρολόγιο ακόμα.

Και λάβε υπόψιν σου το παραπάνω μου ποστ που λέω ότι το πήγαμε στην Toshiba κ.τ.λ.

Και αν ρε παιδιά αν σε κάποιον έχει περάσει από τα χέρια του ΚΑΠΟΙΟ από τα λαπτοπ που λέω στο πρωτο μου ποστ και έχει δοκιμάσει αυτό που με ενδιαφέρει να κάνω(Σβήσιμο όλων των partition του δίσκου και πέρασμα νέου λειτουργικού(ΟΧΙ του εργοστασιακού) από την αρχή) τότε ας το αναφέρει.

ναι στο δικο μου το acer, βγαλσιμο του σκληρου ,βαλσιμο στον υπολογιστη ,

format!!!!!!!! οχι τιποτε ιδιαιτερο σβησιμο των παντων και περασμα στο laptop και vooooala ultimate 64:banging:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πρώτη φορά ακούω για τέτοιου είδους πρόβλημα. Είχα στο παρελθόν πρόβλημα σε λαπτοπ της Packard Bell όταν δεν πέρασα τα "δικά τους" windows, όχι όμως για λόγους κλειδώματος κλπ, απλά η packard bell δεν έδινε στο site της όλους τους drivers...

Δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό που ισχυρίζεται η Toshiba, αλλά και αν ίσχυε, δεν γνωρίζω κατά πόσο είναι παράνομο και προωθεί μονοπωλιακή πολιτική που απαγορεύεται...

Πιστεύω ότι είναι θέμα οδηγών. Throttling στις επιδόσεις μέσω διαφορετικού μηχανισμού μου φαίνεται απίστευτα περιέργο για να ισχύει!

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.