Jump to content



Ψυγείο πριν το block. Αξίζει;


apocalypse

Recommended Posts

Έχω διαβάσει πολλές φορές και είναι και λογικό , οτι η καλύτερη συνδεσμολογία είναι με το ψυγείο ακριβώς πριν το block , ώστε να τροφοδοτείται το block με όσο το δυνατόν πιο δροσερό νερό.

Πριν μερικές μέρες πέτυχα αυτό το post του Cathar , όπου εξηγεί με μαθηματικά οτι δεν αξίζει τον κόπο καθώς η διαφορά θερμοκρασίας του νερού που μπαίνει στο block είναι λιγότερο από 0,1°C.

Ποια είναι η γνώμη σας;

Αξίζει τον κόπο να είναι το ψυγείο πριν το block , αντί της αντλίας;

Ρωτάω καθώς στην περίπτωσή μου η αντλία είναι πριν το block και η "βέλτιστη" συνδεσμολογία έχει πολλά πρακτικά μειονεκτήματα.

Χώρια που είμαι υπερβολικά τεμπέλης για να ξαναδιαλύσω το σύστημα:D

Link to comment
Share on other sites

σε μενα εχω δει οτι ειναι καλυτερα το αντλια - ψυγειο - μπλοκ, ειδικα οταν το ψυγειο ηταν βρωμικο. δοκιμασα να αλλαξω τη σειρα, και μετα την αλλαγη καταρρευσε το συμπαν.

σε καποιους δουλεψε κατι αλλο καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να το δοκιμάσεις αλλα μια που λες οτι βαριέσαι αστο ετσι

Αυτο που ισχύει σε καποιον αλλο δεν είναι απαραίτητο να ισχύει και σε σένα

Trial and error ο ασφαλέστερος αλλα δυσκολότερος τρόπος για να είσαι σίγουρος

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω ειχα παρατηρησει οτι ειναι καλυτερα το ψυγειο να συνδεεται με το μπλοκ. Ειδικα αν εχεις καμια μεγαλη αντλια που ζεσταινεται αρκετα(βλεπε Hydor L30). Νομιζω οτι 1-2 βαθμους πιο κατω θα δεις. Αλλα μπορει να ειναι και μεσα στα πλαισια της πιθανοτητας λαθους.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.