Jump to content


Βοηθεια με broadband συνδεση και σεταρισμα δικτυου!!!


petroSEXtreme

Recommended Posts

Λοιπον εχω στα χερια μου ενα stick vodafone και θελω να δωσω Internet σε 2 υπολογιστες.Αυτοι οι δυο υπολογιστες ειναι σε δικτυο.(με ενα παλιο fritzbox modem router που μου εχει μεινει).

μπορει να γινει κατι τετοιο?Να μπει το stickaki στο ενα pc και ταυτοχρονα να εχει και ο αλλος?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, συνδέεσαι κανονικά με το στικάκι και ενεργοποιείς το internet connection sharing στα properties της ασύρματης σύνδεσης ώστε να μοιράζεται και στο ethernet.

Link to comment
Share on other sites

@trendy

αυτο προσπαθουσα να κανω και εγω αλλα μπααααα....

Να σου δωσω μια εικονα της καταστασης.

Εχω δυο pc με wireless συνδεση (win 7) και τα δυο που συνδεονται μεσο δικτυου σε ενα modem router (fritz-box).To fritz box δεν εχει internet (το εκοψα).Βαζω το stickaki τησ vodafone στο ενα pc και προσπαθω να δωσω και στο αλλο αλλα ματαια.

Πρεπει να ρυθμησω κατι απο το modem?

Link to comment
Share on other sites

Στο pc με τη vodafon κάνε τη σύνδεση στο 3G και όταν συνδεθεί ενεργοποίησε το internet connection sharing στη σύνδεση και να δίνει στο wifi. Θα σου μετατρέψει αυτόματα τη wifi σε 192.168.0.1/24. Μετά την αλλάζεις σε ό,τι θέλεις αλλά και έτσι να την αφήσεις είναι οκ.

Στο δεύτερο βάζεις στο wifi 192.168.0.2/24 με gateway το 192.168.0.1 και dns του provider σου ή κάποιον public.

Στο router δε χρειάζεται να πειράξεις κάτι, άστο έτσι όπως είναι, εκτός αν θέλεις να το χειρίζεσαι οπότε βάλε του IP-mask.

Link to comment
Share on other sites

Στις ρυθμίσεις δικτύου ορίζεις στο ένα

192.168.1.1

255.255.255.0

192168.1.1

και στο άλλο

192.168.1.2

255.255.255.0

192168.1.1

α και κλειστό το dchp από το ρούτερ

Aυτο ακριβως εννοουσα :T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.