Jump to content



gtx 480 vs hd5870


kolofagos

Recommended Posts

Οπως τα λεει και ο τιτλος, ποια νομιζετε οτι ειναι καλυτερη??

Εγω προσωπικα υποστηριζω 5870 γιατι καταναλωνει λιγοτερο.

Εχει την ιδια αποδοση με την gtx480, αν οχι λιγο καλυτερη

Και ειναι και πιο φτηνη

Ολα αυτα κατα την δικη μου αποψη..αν κανω λαθος διορθωστε με :rolleyes:

Σ'αυτες τις 2 αναφερομαι:

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/SVGA/ECS-GTX-480-PCI-Express-GDDR5-1536-MB-89-206-400110.htm

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/SVGA/Asus-5870-SVGA-PCI-Express-1GB-90-C3CH31-L0UAY00T.htm

Link to comment
Share on other sites

Βασικα,μεσα στην επομενη βδομαδα θα φτιαξω πισι. Και ψαχνομαι..μεχρι τωρα πιστευα πως η ΑΤΙ υπερεχει της Νvidia...

Οποτε..μαλλον πρεπει να παρω την gtx αμα θελω αποδοσεις στα γκεϊμς..

ΟΚ..ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

στο μονο σημειο που ιστερει η 480 ειναι στα λ7 ολα τα αλλα περι θερμοκρασιων κλπ κλπ ειναι μουφες.....υπαρχουν λυσεις για ολα (οπος υδροψυξη -και αν δεν θες- με καλο airflow στο κουτι σου θα ειναι gg....οσο για καταναλωση δεν νομιζω πως ειναι και τοσο τρελο μειωνεκτιμα μερικα watt παραπανω!!)

αν εχεις φραγκα τσιμπα την 480

Link to comment
Share on other sites

Υποψήν στην ίδια τιμή με την GTX 480 παίρνεις 2 5850, τις βάζεις σε crossfire, τους ανεβάζεις και λίγο τα ρολόγια και έχεις κάτι πολύ δυνατότερο και από τις δύο. Και αν θες να τις πουλήσεις μετά φεύγουν πολύ πιο εύκολα σε σχέση με την GTX 480

Γενικά η GTX 480 είναι buggy κάρτα. Όποιος θέλει σώνει και καλά nvidia καλύτερα να περιμένει για κανένα respin προς το τέλος τις χρονιάς με πολλές βελτιώσεις

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως θα επαιρνα 5870!

1. γλιτωνεις ~120Ε (παντα συγκρινωντας τις πιο φθηνες λυσεις)

2. σε περιπτωση που κλοκαρεις σοβαρα δεν θα μπεις σε αλλα εξοδα και φασαριες (λεγε με aftermarket ψυξη)

3. με λιγο o/c στην 5870 θα εχεις παρομοιες επιδοσεις με την 480!

Link to comment
Share on other sites

Βασικα,μεσα στην επομενη βδομαδα θα φτιαξω πισι. Και ψαχνομαι..μεχρι τωρα πιστευα πως η ΑΤΙ υπερεχει της Νvidia...

Οποτε..μαλλον πρεπει να παρω την gtx αμα θελω αποδοσεις στα γκεϊμς..

ΟΚ..ευχαριστω!

Να μην παρεκκλίνει η κουβέντα παρακαλω.

Αφού λύθηκε η απορία του μέλους και αφού στο τέλος σαν τον Τεροβίτσα θα καταλήξεις...

Κλείδωσέ το, το τιμημένο

δεν μπορώ - δεν μπορώ να περιμένω

Link to comment
Share on other sites

Βασικα,μεσα στην επομενη βδομαδα θα φτιαξω πισι. Και ψαχνομαι..μεχρι τωρα πιστευα πως η ΑΤΙ υπερεχει της Νvidia...

Οποτε..μαλλον πρεπει να παρω την gtx αμα θελω αποδοσεις στα γκεϊμς..

ΟΚ..ευχαριστω!

Όλα είναι σχετικά φίλε...

Αν αξίζει τα περισσότερα $ η 480 για 10-15% καλύτερες επιδόσεις με μεγαλύτερη κατανάλωση-φασαρία-ζέστη, εσύ θα κρίνεις ποια πρέπει να αγοράσεις (Δύσκολο το βλέπω να βρεις την 480 που έβαλες).

Καλό είναι πάντως να γράψεις ποια παιχνίδια σε ενδιαφέρουν και σε τι ανάλυσή θα παίζεις

Link to comment
Share on other sites

Όλα είναι σχετικά φίλε...

Αν αξίζει τα περισσότερα $ η 480 για 10-15% καλύτερες επιδόσεις με μεγαλύτερη κατανάλωση-φασαρία-ζέστη, εσύ θα κρίνεις ποια πρέπει να αγοράσεις (Δύσκολο το βλέπω να βρεις την 480 που έβαλες).

Καλό είναι πάντως να γράψεις ποια παιχνίδια σε ενδιαφέρουν και σε τι ανάλυσή θα παίζεις

Οταν λεω παιχνιδια,εννοω crysis,cod4mw2,btf bc2 κτλπ.. ολα maxed out σε αναλυση 1280χ1024 για αρχη και σε 1920χ1080 αργοτερα...Οσο για τα λεφτα...εχω budget των 1300ευρω.το οποιο νομιζω ειναι αρκετο για ενα καλο pc.

Οσο για τον θορυβο...αν το αξιζει,ναι θα τον αντεξω,οπως και με την ζεστη..δοξα τον θεο,το κουτι μου περνει μεχρι και 8-9 fans....

εγω παντως θα επαιρνα 5870!

1. γλιτωνεις ~120Ε (παντα συγκρινωντας τις πιο φθηνες λυσεις)

2. σε περιπτωση που κλοκαρεις σοβαρα δεν θα μπεις σε αλλα εξοδα και φασαριες (λεγε με aftermarket ψυξη)

3. με λιγο o/c στην 5870 θα εχεις παρομοιες επιδοσεις με την 480!

ο/c τουλαχιστον τωρα δεν προκειται να κανω,γιατι πολυ απλα δεν το ξερω το αθλημα....

οποτε οποια καρτα και να παρω θα μεινει στοκ.

Link to comment
Share on other sites

Αμα επιλεξω την gtx τοτε πολυ πιθανον ο cpu να ειναι ο χ4 955

αμα παλι επιλεξω την 5870, το cpu θα ειναι ο χ4 965

Καπως ετσι το κοβω...Για 5970,μαλλον αδυνατον,γιατι το cm690 που εχω μαλλον δεν την χωραει :tomato:

Link to comment
Share on other sites

5870 δαγκωτο...

-δεν χρειαζεσαι να φορας ωτοασπιδες οταν παιζεις οπως με την 480!

-καταναλωνεις 150 watt λιγοτερα!

-οι drivers ειναι κορυφαιοι

-120 ευρω στην τσεπη

- κανεις eyefinity

.....θες και αλλα για να σε πεισω!

Nvidia μονο εαν :

- εαν θες guda

- εαν θες τα χιλιοπροβληματικα physx...

- εαν θες το 3d vision, κουτσο και αυτο!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.