Jump to content



gtx 480 vs hd5870


kolofagos

Recommended Posts

5870 δαγκωτο...

-δεν χρειαζεσαι να φορας ωτοασπιδες οταν παιζεις οπως με την 480!

-καταναλωνεις 150 watt λιγοτερα!

-οι drivers ειναι κορυφαιοι

-120 ευρω στην τσεπη

- κανεις eyefinity

.....θες και αλλα για να σε πεισω!

Nvidia μονο εαν :

- εαν θες guda

- εαν θες τα χιλιοπροβληματικα physx...

- εαν θες το 3d vision, κουτσο και αυτο!

Τα καταφερες..μ'επεισες!!

Link to comment
Share on other sites

Με 955/965 όποια και να πάρεις θα είσαι cpu limited. Δεν συζητάω καν για το 1280x1024. Μήπως να πάρεις την νέα οθόνη πρώτα και μετά να ρωτάς τί κάρτα να αγοράσεις?

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα..μπορω να βγαλω τον ssd και να βαλω τους χ6 της amd,αλλα δεν ξερω αν αξιζει....

Και οχι δεν παω πρωτα για οθονη,γιατι αφου παρω το πισι,η οθονη μπορει να περιμενει και κανεναν μηνα...ο η/υ οχι (αποψη μου)

Link to comment
Share on other sites

Με 955/965 όποια και να πάρεις θα είσαι cpu limited. Δεν συζητάω καν για το 1280x1024. Μήπως να πάρεις την νέα οθόνη πρώτα και μετά να ρωτάς τί κάρτα να αγοράσεις?

γιατι????? :boxed::boxed:

μια χαρα επεξεργαστες ειναι οι PII 955/65, και ειδικα σε στοκ καταστασεις!!!

τωρα οσο πιο κατω εισαι σε αναλυση τοσο πιο σημαντικος γινεται ο επεξεργαστης αλλα τι ακριβως εννοεις "σε 1024 δεν το συζηταω καν?"

δηλ τι επεξεργαστη να παρει?

επισης, απο την στιγμη που η αγορα γινεται με δεδομενο οτι θα αγοραστει αλλη οθονη (1920Χ1080) τοτε ο επεξεργαστης ερχεται σε 2η μοιρα ΑΛΛΑ οχι και οτι ο 965 ειναι "λιγος"...

Link to comment
Share on other sites

γιατι????? :boxed::boxed:

μια χαρα επεξεργαστες ειναι οι PII 955/65, και ειδικα σε στοκ καταστασεις!!!

τωρα οσο πιο κατω εισαι σε αναλυση τοσο πιο σημαντικος γινεται ο επεξεργαστης αλλα τι ακριβως εννοεις "σε 1024 δεν το συζηταω καν?"

δηλ τι επεξεργαστη να παρει?

επισης, απο την στιγμη που η αγορα γινεται με δεδομενο οτι θα αγοραστει αλλη οθονη (1920Χ1080) τοτε ο επεξεργαστης ερχεται σε 2η μοιρα ΑΛΛΑ οχι και οτι ο 965 ειναι "λιγος"...

+1

Και απ'οσο ξερω δεν εχουν ΜΕΓΑΛΗ διαφορα στα games με τους 6πυρηνους της ΑΜD,αρα θα παν τζαμπα 130 ευρω αν αγορασω τον 1090Τ αντι για 965..

Αλλιως,οπως ανεφερα πιο πριν,μπορω να βγαλω τον ssd της ιντελ και να βαλω εναν 1090Τ χωρις διαφορα στο budget (αλλα δεν μου αρεσει αυτη η λυση)

Link to comment
Share on other sites

.

-δεν χρειαζεσαι να φορας ωτοασπιδες οταν παιζεις οπως με την 480! ενημερώσου ποιο προσεκτικά

-καταναλωνεις 150 watt λιγοτερα! ναι ναι όπως και με 3*5870 στα 650w

-οι drivers ειναι κορυφαιοι αστείο

-120 ευρω στην τσεπη σωστό

- κανεις eyefinity .....

.....θες και αλλα για να σε πεισω!

Nvidia μονο εαν :

- εαν θες guda

- εαν θες τα χιλιοπροβληματικα physx... που το είδες εσύ αυτό?

- εαν θες το 3d vision, κουτσο και αυτο! το συμπέρανες κιόλας σε 1 μήνα κυκλοφορίας ?

Link to comment
Share on other sites

οι drivers ειναι κορυφαιοι αστείο

χωρις πλακα,τι κακο εχουν οι drivers της ati τα τελευταια χρονια?θα πηδηχτω απο το παραθυρο!εβαλες την 5870 και ειχες προβλημα με τον driver?εβαλες καποια απο την σειρα 4χχχ και ειχες προβλημα??τα διασπαρτα ποστ που λενε για προβληματα με ati drivers ειναι του 2005

και εγω ειχα ανοιξει ενα θεμα για ενα φιλο που υποτιθετε ειχε προβλημα με ati drivers αλλα τελικα αποδειχθηκε οτι να ναι..

δεν ειμαι ati fanboy και προσπαθω να τα πω αντικειμενικα

-το eyefinity σαν λογος να προτιμισει καποιος την 5870 δεν πολυ στεκει(με 5970 ενταξει)

-η διαφορα στην τιμη ειναι σημαντικη και ειναι και το βασικοτερο πλεονεκτημα της 5870

-το physics εχει προβληματακια και το 3d αστο προς το παρον..

οποιος δεν ειναι καμενος με τα νουμερα καλυτερα να παρει την 5870( για 1920χ1200 εννοειται),γιατι παιζει τα παντα ανετα με -120ευρω..οταν στον μελλον αρχισει να μην τα βγαζει περα το +10% της 480 θα ειναι σχετικα αχρηστο,οποτε δεν τιθετε θεμα οτι αμα παρει καποιος την 480 θα την κρατησει για περισσοτερο καιρο

Link to comment
Share on other sites

Borg για διαβασε

1. Mην παραφράζεις τα λεγόμενα μου, στο δικό μου setup με 2χ5970 kai οcarismenes τις είχα πάνω σε 850 watt enermax και ο i7 ocarismenos. Δεν είπα ότι θες 650 watt τροφοδοτικό αλλά 850 watt τροφοδοτικό όπου και θα τραβάει 650-700 βαρια gia 3fire και παντα με ι7 ocarismeno στο θεο

2. Η 480 καιει 70-80% παραπάνω ρεύμα για ένα 10% από την 5870 (εδω η nvidia δεν μπορει να υπολογισει τα watt της 480 :hehe: )

3. Τι έγινε borg ξαφνικά μήπως η 5870 έγινε η θορυβώδης και η 480 ο σιγαστήρας :hehe:

4. Όσο για τους ΑΤΙ drivers ότι δεν είναι καλοί και άλλα τέτοια μοιάζει με ξεθωριασμένο παραμύθι του tolkin τα λεγόμενα των nvidia boy

5. Ναι το 3d vision είναι κουτσό και δεν υπάρχει 1 μηνά τώρα όπως μας λες, όπως και κουτσό θα είναι το 3d vision surround (εδώ θα είμαστε να το δούμε)

6. Τα physx τα φαγα καλα με την nvidiα...oτι πιο buggy εχω φαει ποτε...

Φιλαρακο παρε την SAPPHIRE 5870 VAPOR-X την φερνουν στα 370 ευρω τα μαγαζια! Ανεβαινει στο θεο και ειναι ψυχρη και αθορυβη...trust me!

Με 550 ευρω δες τι μπορω να κανω ! εσυ? 900/1150

59613794.jpg

Uploaded with ImageShack.us

53831541.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

Τι πρόβλημα έχει το physx ρε παιδιά ;

Το αν αξίζει ή οχι είναι μια κουβέντα που μπορεί να γίνει, αλλά πρόβλημα ;;;

Ποτέ δεν είχα. Ούτε στο Batman που ακούω να λέτε.

5870 η πρόταση μου για το φίλο, μόνο και μόνο για να απαντηθεί το δίλημμα του τίτλου.

Γιατί στην ανάλυση που παίζει, μόνο λογική δεν είναι η αγορά τέτοιας κάρτας.

Εγω θα έπερνα πρώτα οθόνη:thank_you2:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, μισό λεπτό.

Ας βάλουμε κάποια πράγματα στην θέση τους.

Καταρχήν στον OP.

Όταν φίλε μου θέλεις να παίζεις τα πάντα μαξ σε 1920χ1200 με ι7 και πισι με 480 / 5870 και 1300 ευρώ, κακά τα ψέματα δεν σε νοιάζει αν το πισι σου θα σου καίει 20ευρώ ή 23 τον μήνα.

Όταν λες «άρα θα πάρω 480 για επιδόσεις» αφήνεις να εννοηθεί πως καταλαβαίνεις πως η 5870 δεν αποδίδει όταν η κάρτα σφάζει.

Οι drivers είναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ και στην ΑΤΙ και στην Nvidia.

Η 480 ΕΙΝΑΙ 10-15% πιο γρήγορη από την 5870, αλλά είναι και 120 ευρώ πιο ακριβή.

Τώρα ΑΝ τα 10 καρέ πάνω τα θέλεις πάρε 480, αν προτιμάς τα 120 ευρώ να τα κάνεις κάτι άλλο πάρε 5870, ΜΗΝ τρελαθούμε τελείως πως αν πάρεις 5870 δεν θα χαρείς τα παιχνίδια… η κάρτα είναι απλά η 2η πιο γρήγορη κάρτα στην αγορά.

Και ειδικότερα για 1280χ1024 ανάλυση μην πάρεις ούτε 260…

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, μισό λεπτό.

Ας βάλουμε κάποια πράγματα στην θέση τους.

Καταρχήν στον OP.

Όταν φίλε μου θέλεις να παίζεις τα πάντα μαξ σε 1920χ1200 με ι7 και πισι με 480 / 5870 και 1300 ευρώ, κακά τα ψέματα δεν σε νοιάζει αν το πισι σου θα σου καίει 20ευρώ ή 23 τον μήνα.

Όταν λες «άρα θα πάρω 480 για επιδόσεις» αφήνεις να εννοηθεί πως καταλαβαίνεις πως η 5870 δεν αποδίδει όταν η κάρτα σφάζει.

Οι drivers είναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ και στην ΑΤΙ και στην Nvidia.

Η 480 ΕΙΝΑΙ 10-15% πιο γρήγορη από την 5870, αλλά είναι και 120 ευρώ πιο ακριβή.

Τώρα ΑΝ τα 10 καρέ πάνω τα θέλεις πάρε 480, αν προτιμάς τα 120 ευρώ να τα κάνεις κάτι άλλο πάρε 5870, ΜΗΝ τρελαθούμε τελείως πως αν πάρεις 5870 δεν θα χαρείς τα παιχνίδια… η κάρτα είναι απλά η 2η πιο γρήγορη κάρτα στην αγορά.

Και ειδικότερα για 1280χ1024 ανάλυση μην πάρεις ούτε 260…

H Ουσία είναι DOLLY ότι όταν πας στα 500 μπαίνεις στα λημέρια του θηρίου 5970...

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ πως πας, και πως και εγώ θα το έπαιρνα αντί για 480, αλλά το παιδί ρώτησε για μονοπύρηνες κάρτες και ίσως να μην θέλει 2πύρηνη για κάποιο λόγο.

Link to comment
Share on other sites

ένας λόγος που κάποιος θα διάλεγε τις καινούργιες κάρτες 470/480 της nvidia ίσως να είναι ότι βγαίνουν πολύ καλύτερες σε extreme tesselation καταστάσεις στα διάφορα benchmark και κατ επέκταση και σε επερχόμενα heavy tesselated παιχνιδια που ενδεχομένως θα βγουν στο μέλλον,

δηλαδή ίσως να είναι μια ποιο future proof λύση,

βέβαια το όλο θέμα το αντιμετωπίζω με σκεπτικισμό διότι μπορεί κάλλιστα τα benches αυτά να μην ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα, και να είναι απλά τρόπος διαφήμισης του dx11 και κόλπα για να πουλήσουν οι εταιρίας καινούργιες κάρτες...

ps.πάντως εγώ δεν έχω αποφασίσει τι θα πάρω... αναμένω τους καινούργιους 256 της nvidia για να δω αν είναι καλύτερες οι πράσινες σε eyefinity/surround vision gaming...

Link to comment
Share on other sites

ένας λόγος που κάποιος θα διάλεγε τις καινούργιες κάρτες 470/480 της nvidia ίσως να είναι ότι βγαίνουν πολύ καλύτερες σε extreme tesselation καταστάσεις στα διάφορα benchmark και κατ επέκταση και σε επερχόμενα heavy tesselated παιχνιδια που ενδεχομένως θα βγουν στο μέλλον,

δηλαδή ίσως να είναι μια ποιο future proof λύση,

βέβαια το όλο θέμα το αντιμετωπίζω με σκεπτικισμό διότι μπορεί κάλλιστα τα benches αυτά να μην ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα, και να είναι απλά τρόπος διαφήμισης του dx11 και κόλπα για να πουλήσουν οι εταιρίας καινούργιες κάρτες...

ps.πάντως εγώ δεν έχω αποφασίσει τι θα πάρω... αναμένω τους καινούργιους 256 της nvidia για να δω αν είναι καλύτερες οι πράσινες σε eyefinity/surround vision gaming...

Mιλαμε για το unigine ? τα πιασαμε τα λεφτα μας τωρα...τις βαλιτσες καλυτερα!

...το επομενο tesselation game ποτε το περιμενουμε :hehe: για να μας δειξει τα προσοντα της η 480 γιατι στο metro 2033 sorry αλλα εκλασε πανω της!... ειναι και nvidia game τι αλλο ηθελε!

...borg ακομα περιμενω screen απο την 500+ ευρω καρτα σου

Link to comment
Share on other sites

Mιλαμε για το unigine ? τα πιασαμε τα λεφτα μας τωρα...τις βαλιτσες καλυτερα!

...το επομενο tesselation game ποτε το περιμενουμε :hehe: για να μας δειξει τα προσοντα της η 480 γιατι στο metro 2033 sorry αλλα εκλασε πανω της!... ειναι και nvidia game τι αλλο ηθελε!

συμφωνώ μαζί σου ότι τα banchmarks είναι παραπλανητικά αλλά στο metro 2033 έχει κάποια διαφορά δεν μπορείς να πεις από την 5870 ίσως όχι τέτοια που να δικαιολογεί την αναμονή της αλλά υπάρχει...

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ μαζί σου ότι τα banchmarks είναι παραπλανητικά αλλά στο metro 2033 έχει κάποια διαφορά δεν μπορείς να πεις από την 5870 ίσως όχι τέτοια που να δικαιολογεί την αναμονή της αλλά υπάρχει...

drivers απο ΑΤΙ δεν εχεις δει ακομα σε αυτο το game...Tα 4-5 fps πανω σε δικο σου παιχνιδι δεν πας πουθενα!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον λοιπον..εγω εχω παρει την αποφαση μου..5870 . (αν και στην αρχη ελεγα για 5970,αλλα ΜΑΛΛΟΝ δεν την χωραει το CM690 που εχω.)Ετσι κ αλλιως αυτην ηθελα απο την αρχη..Οσο για την οθονη..εκανα υπομονη 4μηνες να μαζεψω 1,300 ευρω και να παρω ενα πισι της προκοπης να βγαλω το αχτι μου...Αλλα και ετσι να μην ηταν,προσωπικα νομιζω οτι το πισι θα ειναι το ιδιο ειτε παρω την οθονη πριν η μετα...

Link to comment
Share on other sites

Έχει τεράστια διαφορά το βάρος που πέφτει στην οθόνη ανάλογα με την ανάλυση.

Αν είναι αν παίζεις μέχρι 1600χ1200 και μια 5850 να πάρεις είσαι σούπερ καλυμμένος, αν θέλεις 1920+ τότε πας στα κτήνη τα άλλα.

Αντιλαμβάνεσαι λοιπών γιατί σε ρωτάμε αμφότεροι, διότι αν δεν αλλάξεις οθόνη και μείνεις με την 19άρα (?) τότε μπορείς να γλυτώσεις μέχρι και 250 ευρώ, και να τα κάνεις κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.