Jump to content



Ο υπολογιστής δεν σβήνει


Stallone

Recommended Posts

Καλημέρα στο forum.

Τρέχω το ubuntu 10.04 και ενώ μέχρι χθές όλα ήταν ΟΚ. σήμερα παρατήρησα ότι όταν πατάω "τερματισμός" ο υπολογιστής κόλλάει στο λογότυπο (plymouth splash screen) και δεν σβήνει.

Τι μπόρεί να φταίει; Καμμά ενημέρωση πακέτων synaptic; Μήπως να σβήσω κανένα πακέτο synaptic;

Καμμιά ιδέα;

Ευχαριστώ :help:

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε γενικά να δείς σε επανεκκίνηση σε τερματισμό αν σου κάνει το πρόβλημα. Και αν είναι άνοιξε το synaptic ενεργοποίησε τα proposed repositories μέσα από το μενού του synaptic ρυθμίσεις>repositories κανε ανανέωση μετά και βάλε ότι αναβάθμιση σου εμφανίσει.

Link to comment
Share on other sites

ctrl+alt+bckspace, ctrl+alt+f2 κάνε login, γράψε init 0 και δες που κολάει (αν κολάει).

Τι εννοείς login; Το έχω ρυθμίσει να μπαίνω αυτόματα χωρίς login. Έχω μόνο συνθηματικό.

Πάτησα ctrl+alt+f2 βάζω το συνθηματικό (φαίνεται το συνθηματικό) πατάω enter και μου ζητάει password. Ξαναβάζω το συνθηματικό (τώρα δεν φαίνεται) μου βγάζει ένα κειμενάκι για 1 δευτερόλεπτο (δεν προλαβαίνω να δω τι γράφει) και κάνει επανεκκίνηση.

Link to comment
Share on other sites

Ενώ έχεις μπει κανοονικά στο γραφικό πάτα:

Ctrl+Alt+F2 (για να σε πάει σε μία απο τις κονσόλες tty2)

*Για να γυρίσεις πίσω στο γραφικό Ctrl+Allt+F7 (ή F8)

Εκει, στην κονσόλα σου ζητάει username & password

Και τα δύο τα είχες δώσει στη αρχή κατά την εγκατάσταση.

Το username φαίνεται πάνω δεξιά στο γραφικό.

Αφού συνδεθείς και σου βγάλει το prompt γράφεις:

sudo halt

και πες μας που κολάει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όλα ΟΚ.

Έσβησα το ubuntu και το έκανα εγκατάσταση από την αρχή και έφτιαξε.

Φοβάμαι μήπως ήταν κανένα πακέτο από synaptic που δεν χρειαζόνταν.

Άμα μου το ξανακάνει τα λέμε.

Πάντως σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.