Jump to content



Επιλογη δισκων για raid 0


Vagouridis

Recommended Posts

Η κατασταση εχει εως εξης , οι πολυαγαπημενοι μου λεπτοι 40αρηδες πανω στον via της asus κυριολεκτικα χαραμιζονται.Οποτε καιρος να αλλαχτουν , ψαχνω για κατι σε sata λογικα.Ακουσα οτι οι seagate τα πανε πολυ καλα....Καποια γνωμη βρε παιδια?

Link to comment
Share on other sites

το καλυτερο ειναι να κρινεις μονος σου.ενα benchmark που εκανα μολις διαβασα το ποστ σου--->

το bios του controller 4.2.27

driver 1.0.0.32

(δεν εχω photoshop :p )

στο ATTO στα 1024kb εβγαλε 72810 mb/sec write και 68690mb/sec στο read

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από shidokanjohn

Παρη και οι 40αρηδες με σεριλελ στον ιντελ κοντρολερ πετανε....για σκεψου και αυτο το ενδεχομρνο

Θα συμφωνήσω με τον φίλτατο Σιντο Το θέμα είναι το που θα βρείς σέριλλελ .Αν πάντως θες να δοκιμάσεις μπορώ να σου δώσω τα δικα μου για ένα τεστάκι

Link to comment
Share on other sites

Παρη και μενα η γνωμη μου ειναι να παρεις ανταπτορες ...προσφατα ειχα και εγω αυτο το προβλημα και ευτηχως βρηκα κατι adapter της silicon image απο εδω: www.tan.gr

η οποια τα φερνει απο εδω: http://www.vipower.com ριξε μια ματια εχει πολυ πραμα, αυτους πηρα εγω: http://www.vipower.com/product/SATASeries/vp_9041.htm

και τους εχω δοκιμασει με Μaxtor λεπτους , DM9 , Wd bb,jb και με τους καινουριους IBM(Hitachi) και δουλευουν αψογα!!!!

Link to comment
Share on other sites

απ'οτι βλεπω παιζει να εχω κανει οτι να'ναι ρυθμισεις.

ζητειται νουθετηση στο στησιμο raid0 2x120gb sata seagate

controller sil 3211a

(δηλαδη ιδανικο stripe size,ιδανικο bios controller,και ιδανικος driver)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ;)

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα απο ολα να ευχαριστησω και τον μιχαλη για το αποτελεσματα του και για την εξισου πολυτιμη βοηθεια.Τωρα συντοπιτη αραπη δεν μπορω να σου δωσω και πληρη βοηθεια διοτι ποτε δεν εχω δουλεψει με τον sil.Απο τα λεγομενα αλλων καλο ειναι να βαλεις τους τελευταιους οδηγους και drivers.Τωρα για την συμπεριφορα των δισκων αναλογα με το stripe size αυτο ειναι κατι με το οποιο δοκιμαζει και πειραματιζεσαι.Συνηθιζεται το 16 η 32 με προσωπικη εκτιμηση για 16Κ ....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.