Jump to content



Hardware RAID 5 Controller


lumens

Recommended Posts

Καλησπέρα

Θέλω να βρω έναν RAID controller για να εφαρμόσω raid5 με 4 δίσκους αρχικά (WD 1T BLACK) και ίσως αργότερα περισσότερους (άρα μιλάμε για 4-8 θύρες SATA). Η χρήση θα είναι αποκλειστικά ως file server που θα σερβίρει αρχεία από 500KB-15MB σε 15 περίπου χρήστες σε all-gigabit δίκτυο. Το λειτουργικό θα είναι αποκλειστικά Windows Server 2008 R2.

Θέλω να έχει επεξεργαστή XOR και να είναι είτε PCIX είτε PCI-E (προτιμότερο φυσικά). Το ανώτερο που μπορώ να διαθέσω είναι 500Ε.

Έχω διαβάσει διάφορα reviews αλλά οι απόψεις είναι κατά πολύ αντικρουόμενες. Ως τώρα σκέφτομαι τον HIGHPOINT 3510 ( http://www.overclockersonline.net/reviews/50002891/ ) και τον Adaptec 5405.

Όποια πρόταση ευπρόσδεκτη, ευχαριστώ.

Να σημειώσω ότι το σύστημα στο οποίο θα μπεί είναι ένας DELL POWEREDGE 1420 με 2x3,20 XEON και 4GB ECC REG μνήμες.

Link to comment
Share on other sites

Dell Perc5/i. Με την φροντίδα του Jaco.

Χωρίς πλάκα, ελεγκτής των €150 που βαράει στο κεφάλι κάτι βεντέτες των 400-500.

Να χτυπήσω όποιον βρω στο ebay;

Με partition πάνω από 2T θα έχω πρόβλημα;

Λογικά επειδή είναι dell το mobo δε θα έχω θέμα συμβατότητας.

Link to comment
Share on other sites

Dell Perc5/i. Με την φροντίδα του Jaco.

Χωρίς πλάκα, ελεγκτής των €150 που βαράει στο κεφάλι κάτι βεντέτες των 400-500.

LSI- 9260 i8 δύσκολα τον κτυπάει στο κεφάλι και είναι στα λεφτά που ζητάει.

Σε επίπεδο RAID5 -6 δεν νομίζω να υπάρχει κάτι ταχύτερο.

Τώρα στα λεφτά που λες οκ πάω πάσο. :victory:

Link to comment
Share on other sites

Να χτυπήσω όποιον βρω στο ebay;

Με partition πάνω από 2T θα έχω πρόβλημα;

Λογικά επειδή είναι dell το mobo δε θα έχω θέμα συμβατότητας.

Διάβασε το θέμα που παρέθεσα πρώτα. Οι φτηνότεροι PERC5/i είναι αυτοί που είναι στο sled (και κάτω από €100) και ουσιαστικά είναι μια PCI-e κάρτα χωρίς το PCI bracket, κάτι το οποίο μπορείς να βρεις ξεχωριστά. Επίσης, οπωσδήποτε bbu (battery backup unit) το οποίο θα σου κοστίσει ακόμα ένα 30-40άρι.

Είναι εξαιρετικά δημοφιλής και αξιόπιστος ελεγκτής και στη μητρική του Poweredge θα παίξει μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε το θέμα που παρέθεσα πρώτα. Οι φτηνότεροι PERC5/i είναι αυτοί που είναι στο sled (και κάτω από €100) και ουσιαστικά είναι μια PCI-e κάρτα χωρίς το PCI bracket, κάτι το οποίο μπορείς να βρεις ξεχωριστά. Επίσης, οπωσδήποτε bbu (battery backup unit) το οποίο θα σου κοστίσει ακόμα ένα 30-40άρι.

Είναι εξαιρετικά δημοφιλής και αξιόπιστος ελεγκτής και στη μητρική του Poweredge θα παίξει μια χαρά.

Που ακριβώς έχεις βρει τον perc στα €100?

Ψάχνω στο ebay αλλά κάτω από 150~ δεν βρίσκω.

Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει και ο chosen, ο perc είναι ο controller που τα κάνει όλα σε ξεφτίλα τιμή...

btw έκανα πάλι κάποια τεστάκια με τον areca 1210, τον ich10r, τον perc και software raid σε linux για έναν home server που ετοιμάζω και ο αναθεματισμένος είναι με διαφορά ο καλύτερος, ειδικά στα writes, στο rebuilding και στο remote configuration (με μεγάλη διαφορά όμως)... το μόνο του θέμα είναι η θερμοκρασία και θέλει καλή ψύξη με ένα 12άρι fan μόνο για την πάρτι του, να τον φυσάει...

Που ακριβώς έχεις βρει τον perc στα €100?

Ψάχνω στο ebay αλλά κάτω από 150~ δεν βρίσκω.

πχ εδώ, αλλά ψάχνε ανά καιρό αν δεν βιάζεσαι, γιατί θα πουληθούν σίγουρα και άλλοι...

εδιτ 2..: ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι θα πάρεις και μια BBU, για να τον δεις να απογειώνεται...

Link to comment
Share on other sites

Ebay τους είχα βρει πριν από κανα χρόνο. Οι καθαροί PCI controllers βγαίνανε 150-160 και οι embedded/integrated βγαίναν 100-110, το οποίο μου είχε φανεί ψιλοχαζό γιατί η μόνη τους διαφορά ήταν το PCI λαμάκι/bracket και το διαφορετικό device ID.

Ξαναέψαξα τώρα και δεν βλέπω πλέον πολλούς κάτω από 150, αλλά αν έχεις ανοικτά τα μάτια σου (το κυνηγάς βασικά) όλο και κάποιον θα βρεις σε καλύτερη τιμή (ebay πάντα), μιας και έχουνε κυκλοφορήσει 1000άδες από δαύτους :)

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει με πείσατε, θα πάρω 2, έναν για κανονικό και έναν για backup :)

Το άλλο που βλέπω είναι ότι πολλοί βάζουν firmware της LSI και software της DELL. Για να είμαι όσο το δυνατόν πιο "επίσημος", τι firmware θα χρησιμοποιήσω και τι software;

Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

To LSI firmware το έβαζε ο κόσμος για να μπορεί να χρησιμοποιήσει 512Mb DIMMάκι στον ελεγκτή όταν το BIOS της Dell σε περιόριζε στα 256Mb.

Το ξεκλείδωσε όμως αυτό η Dell οπότε δεν βλέπω λόγω να βάλει κανείς το LSI BIOS, εκτός κι αν παίζει και κανένα άλλο feature.

Link to comment
Share on other sites

πχ εδώ, αλλά ψάχνε ανά καιρό αν δεν βιάζεσαι, γιατί θα πουληθούν σίγουρα και άλλοι...

εδιτ 2..: ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι θα πάρεις και μια BBU, για να τον δεις να απογειώνεται...

Thanx.

Βασικά έχω ήδη έναν perc απλά πρέπει να αγοράσω άλλον έναν σε περίπτωση που κλατάρει ο υπάρχων, γιαυτό και είχα βάλει αγγελία ζήτησης πριν λίγο καιρό :p

[επίσης φίλος ψάχνει να αγοράσει 2 για τον ίδιο σκοπό αλλά δεν του κάθεται...]

Link to comment
Share on other sites

εδιτ 2..: ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι θα πάρεις και μια BBU, για να τον δεις να απογειώνεται...

Δηλαδή υπάρχει διαφορά στις επιδόσεις με τη μπαταρία και χωρίς αυτή; Δε μπορώ να ενεργοποιήσω τη write-cache χωρίς τη μπαταρία;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή υπάρχει διαφορά στις επιδόσεις με τη μπαταρία και χωρίς αυτή; Δε μπορώ να ενεργοποιήσω τη write-cache χωρίς τη μπαταρία;

Αν διαβάσεις το thread στο οποίο οδηγεί το λινκ που έβαλα στο πρώτο μου ποστ, θα πάρεις την απάντησή σου (Οχι)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.