Jump to content



Άνοιγμα μιας 4890


Gregorypeg1000

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια.Επειδη τελευταια δν βλεπω καλα τις θερμοκρασιες τις καρτας μου θελω να βγάλω την ψυκτρα να την καθαρισω,νεα παστα και να την ξαναβαλω.Μιας και δεν το εχω κανει ποτε αυτο θα ηθελα να ρωτησω αν χρειαζομαι καποιο ειδικο κατσαβιδι και αν εχει παρει το ματι σας πουθενα καναν οδηγο στο ιντερνετ γιατι εγω δεν βρηκα.Ευχαριστω πολυ προκαταβολικα.

Link to comment
Share on other sites

http://www.atomicmpc.com.au/Feature/141520,4890-disassembly-guide.aspx

Σταυροκατσαβιδο λεπτο ( υπαρχουν σετακια με 5 διαφορων μεγεθων απο τα λεπτα - τυπου ρολογιων ) index.php?main_page=popup_image&pID=5809 θελεις και οτι βγαζεις να θυμασαι που ξαναμπαινει , καμια 10ρια βιδες πρεπει ναναι ολες ολες . Ολα αυτα εαν εχεις στοιχειωδη εξοικείωση , αν πχ δεν εχεις λυσει ποτε βιδα στην ζωη σου απεφυγε το .

http://www.elektronik.gr/eshop/index.php?main_page=product_info&cPath=124_129&products_id=5809&zenid=5d45rdemb0pl40qeobdk6rfpb3

Link to comment
Share on other sites

Σταυροκατσαβιδο λεπτο ( υπαρχουν σετακια με 5 διαφορων μεγεθων απο τα λεπτα ) θελεις και οτι βγαζεις να θυμασαι που ξαναμπαινει , καμια 10ρια βιδες πρεπει ναναι ολες ολες . Ολα αυτα εαν εχεις στοιχειωδη εξοικείωση , αν πχ δεν εχεις λυσει ποτε βιδα στην ζωη σου απεφυγε το .

Ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση.Ξερεις περιπου ποσο κοστιζουν αυτα τα πακετακια?σχετικα με την εξοικειωση,λυνω και ξαναδενω ολο το ποδηλατο μου σε περιπου 25 λεπτα.αμα ειναι 10 βιδες ολες και ολες δεν νομιζω να τα βρω σκουρα.

Link to comment
Share on other sites

Kοιτα το πιο πανω ποστ μου εχω κανει εδιτ με τον οδηγο για την καρτα και με το καταστημα με τα εργαλεια .

για καποιο περιεργο λογο πριν δεν μου τα εδειχνε ενω τωρα τα δειχνει. :S

Link to comment
Share on other sites

Να προσεξεις μονο οταν θα εχεις ξεβιδωσει ολες τις βιδες, το κουλερ παιζει να ειναι "κολλημενο" λογο της θερμοαγωγιμης πανω στη GPU και να μην βγαινει με τη μια, προσεξε πως θα το βγαλεις.

BTW ειχα 4890 για μισο χρονο περιπου και ποτε δεν μου ειχε δημιουργησει προβλημα με θερμοκρασιες-θορυβο, μονο στο 1Ghz ακουγοταν.:to_pick_ones_nose3: :hehe:

Τεσπα οπως ειπα με προσοχη μετα το ξελασκαρισμα και μην ξεχασεις το καλωδιακι της φανας. :)

Link to comment
Share on other sites

Τελικα όλα μια χαρά παιδιά.Έβαλα as ceramique,καθαρισμα και αντι για 52 τωρα ειμαι στους 45-46 χωρις φασαρια σε idle.

παιδια,μια αλλη ψιλοασχετη ερωτηση για να μην ανοιγω νεο thread.μπορει η καρτα γραφικων παρολο που παιζει furmark για δυο ωρες χωρις προβλημα,χωρις αρτιφακτς,γενικα κανενα προβλημα να ειανι ο λογος που παγωνει ο υπολογιστης οταν βρισκεται σε idle?

EDIT:αυτο γινεται και απο πριν την ανοιξω οποτε σιγουρα δεν την χαλασα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια,μια αλλη ψιλοασχετη ερωτηση για να μην ανοιγω νεο thread.μπορει η καρτα γραφικων παρολο που παιζει furmark για δυο ωρες χωρις προβλημα,χωρις αρτιφακτς,γενικα κανενα προβλημα να ειανι ο λογος που παγωνει ο υπολογιστης οταν βρισκεται σε idle?

EDIT:αυτο γινεται και απο πριν την ανοιξω οποτε σιγουρα δεν την χαλασα.

μετά από πόση ώρα σου παγώνει?

Link to comment
Share on other sites

μετά από πόση ώρα σου παγώνει?

δεν εχει ωρα.για παραδειγμα δουλευε ο υπολογιστης για 3 μερες σερι,παιχνιδια,ταινιες,utorrent φουλ ανοιχτο.και παγωσε στο mozzila σημερα το απογευμα

Link to comment
Share on other sites

Σε τι συχνότητες είναι idle η κάρτα;
240/975
Kατεβασε τις μνημες στα 1066 και δοκιμασε.

θα το δοκιμασω.αν που τις εχω τρεξει και πιο κατω απο οσο λενε.αν μεινει 5 μερες ανοιχτο χωρις να κολλησει εχει καλως

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.