Jump to content



Καλώδιο τροφοδοτικου


narta

Recommended Posts

Θελω να φτιαξω custom καλώδια ρευματος για το τροφοδοτικο. Εψαξα ολα τα μαγαζια ηλεκτρικών προμηθειών αλλα ακριβώς ιδια (18 AWG και 20 AWG - ετσι εγραφαν πανω) δεν βρηκα. Αυτο που βρηκα ειναι ιδιο σε παχος αλλα αντι για λευκα συρματακια μεσα εχει χαλκινα. Μπορώ να το χρησιμοποιησω ή θα εχω πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

απ'οσο εχω δοκιμασει ναι, παιζουν χωρις εμφανες προβλημα για χρονια...

ειτε προκειται για απλα 4αρια και sata molex ειτε για 24,6 & 8πινα

πιο εμπεριστατωμένη απαντηση βεβαια θα εδινε καποιος που εχει ασχοληθει αναλυτικα με τα τροφοδοτικα

οπως η ομαδα του "φαγανα", ο μαστρο-Hipro

Link to comment
Share on other sites

Άντε βρε κ@λογερε βγάλε και καμιά φωτο....:rolleyes:

Τωρα αρχισε ο αγωνας. Σημερα "κομματιασα" το V2010 στα εξ ων συνετέθην για βάψιμο του εσωτερικου. Εχουμε ακομα :p

Link to comment
Share on other sites

όλα τα PSUs έχουν (τουλάχιστον πρέπει να έχουν) χάλκινα καλώδια. Το ελάχιστο που προβλέπει το πρότυπο ATX είναι AWG18 αλλά καλό είναι στο ATX connector και στα PCIE να βάλεις AWG16 (ιδιαίτερα αν θέλεις να τα κάνεις μακρυά).

[ame]http://en.wikipedia.org/wiki/American_wire_gauge[/ame]θα δεις ότι το AWG18 έχει διάμετρο περίπου 1mm και το AWG16 1.3.

Στον φαγάνα τα πιο πολλά είναι 6 και 10αρια :).

Link to comment
Share on other sites

Καλή συνέχεια!

Θα φτιάξεις όλες τις γραμμές του τροφοδοτικού, καί mobo καί δίσκων?

Ναι ολα. Μαλλον θα προτιμίσω το strider 850 που ειναι fully modular ωστε αν παθει κατι :whistle2: να μπορώ να το επιστρέψω εντος εγγυησης :p

όλα τα PSUs έχουν (τουλάχιστον πρέπει να έχουν) χάλκινα καλώδια. Το ελάχιστο που προβλέπει το πρότυπο ATX είναι AWG18 αλλά καλό είναι στο ATX connector και στα PCIE να βάλεις AWG16 (ιδιαίτερα αν θέλεις να τα κάνεις μακρυά).

Εδώ θα δεις ότι το AWG18 έχει διάμετρο περίπου 1mm και το AWG16 1.3.

Στον φαγάνα τα πιο πολλά είναι 6 και 10αρια :).

To maximum θα ειναι 50cm ισως και λιγότερο. Ενας λογος που θελω να τα φτιαξω απο την αρχη ειναι για να τα κανω πιο κοντα για αν τα ρουταρω ακριβως χωρις να περισσευει καλώδιο :)

Thanx :)

Link to comment
Share on other sites

Μιάς που το εχω κάνει και έχω φάει το αγγούρι οπλίσου με πολύ υπομονή, γιατι είναι πολύ λεπτοδουλειά!

Μερικές συμβουλές.

-Εγώ πήρα ένα κιτ απο pins της AcRyan, και έμεινα ευχαριστημένος.

-Πολύ προσοχή να σφίξουν καλά τα καλώδια επάνω στα pins.

-To κανεις που το κάνεις...sleevαρε κάθε καλώδιο όχι όλα μαζί.

-Δοκίμασε με πολύμετρο τις γραμμές όταν τελειώσεις.

-Μήν τα πάς σε μήκος τσίμα-τσίμα.

Άν αλλάξεις κάποια στιγμή mobo, ενδέχεται να μήν φτάνουν να κουμπώσουν στο νέο.

Link to comment
Share on other sites

Μιάς που το εχω κάνει και έχω φάει το αγγούρι οπλίσου με πολύ υπομονή, γιατι είναι πολύ λεπτοδουλειά!

Μερικές συμβουλές.

-Εγώ πήρα ένα κιτ απο pins της AcRyan, και έμεινα ευχαριστημένος.

-Πολύ προσοχή να σφίξουν καλά τα καλώδια επάνω στα pins.

-To κανεις που το κάνεις...sleevαρε κάθε καλώδιο όχι όλα μαζί.

-Δοκίμασε με πολύμετρο τις γραμμές όταν τελειώσεις.

-Μήν τα πάς σε μήκος τσίμα-τσίμα.

Άν αλλάξεις κάποια στιγμή mobo, ενδέχεται να μήν φτάνουν να κουμπώσουν στο νέο.

Βρηκα pins και crimper + οτι θα τους κανω και κοληση ωστε να ειμαι σιγουρος :)

Το sleeving θα ειναι φυσικα ενα ενα, οπως εχω sleevαρει το τροφοδοτικου που εχω τωρα :)

Πολυμετρο :look::unsure:

Φαινεται οταν φτασει η ωρα της δοκιμης θα σε χρειαστω :happy2:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

bump from the graveyard

[MENTION=403]crmaris[/MENTION]

@Lakisss

Πως στο διατανο ζητας καλώδιο 16AWG και 18AWG στα ελληνικα; Εδω στην γκαραγκουνοπολη δεν ξευρουν τον Jesus τους.

0.1 λεει ενας

1 λεει ο αλλος

σκατα στα μουτρα τους λεω εγω...

Ειλικρινα, θα παραγγειλω καλωδιο απο ebay και θα γελασει ακομα και το παραδαλο κατσικι του @Nephiλiμ στο τελος...

:hang3:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=403]crmaris[/MENTION]

@Lakisss

Πως στο διατανο ζητας καλώδιο 16AWG και 18AWG στα ελληνικα; Εδω στην γκαραγκουνοπολη δεν ξευρουν τον Jesus τους.

0.1 λεει ενας

1 λεει ο αλλος

σκατα στα μουτρα τους λεω εγω...

Ειλικρινα, θα παραγγειλω καλωδιο απο ebay και θα γελασει ακομα και το παραδαλο κατσικι του @Nephiλiμ στο τελος...

:hang3:

Γιατί τρελαίνεσαι ρε συ?

Κοίτα εδώ τον πίνακα: American Wire Gauge table and AWG Electrical Current Load Limits with skin depth frequencies

Βασικά ζήτα μπακαλίστικα ''εύκαμπτο/πολύκλωνο καλώδιο'' στα χρώματα που θες και θα το καταλάβουν.

Τώρα μην ψάχνεις Ohms και ιστορίες...έχεις πολύ μικρό τροφοδοτικό? Πάρε διατομής 1mm.

Έχεις βαρβάτο με πολλά ampere? Πάρε 1.5mmm.! απλά:)

Link to comment
Share on other sites

και το 1.5mm θερίζει. Έχε πάντως υπόψη σου ότι τα καλώδια ακρίβυναν πάρα πολύ. Πήγα να πάρω κάτι 16αρια (ναι 16mm :dance3:) για τα Φαγανάκια και με έγδαραν. 60-70 ευρώ έσταξα για λίγα μέτρα ενώ πέρσι είχα δώσει το πολύ κανά 30αρι για τα ίδια μέτρα. Μου είπαν από το μαγαζί ότι ανέβηκε τρομερά ο χαλκός (και εγώ που νόμιζα ότι μόνο ο χρυσός ανεβαίνει!!)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τρελαίνεσαι ρε συ?

Κοίτα εδώ τον πίνακα: American Wire Gauge table and AWG Electrical Current Load Limits with skin depth frequencies

Βασικά ζήτα μπακαλίστικα ''εύκαμπτο/πολύκλωνο καλώδιο'' στα χρώματα που θες και θα το καταλάβουν.

Τώρα μην ψάχνεις Ohms και ιστορίες...έχεις πολύ μικρό τροφοδοτικό? Πάρε διατομής 1mm.

Έχεις βαρβάτο με πολλά ampere? Πάρε 1.5mmm.! απλά:)

Ναι τα ειδα αυτα αλλα γιουρια στα παγουρια. Ειναι γαραγκουνοβλαχοοτιναναι (Καρδιτσιωτης ειμαι so μια απο τα ιδια και εγω :hehe: )

1250Watt το psu. Εχω φτιαξει ηδη με 1mm αλλα εχει απωλειες λογω μακρους, αρα καλυτερα χοντροτερα καλωδια.

και το 1.5mm θερίζει. Έχε πάντως υπόψη σου ότι τα καλώδια ακρίβυναν πάρα πολύ. Πήγα να πάρω κάτι 16αρια (ναι 16mm :dance3:) για τα Φαγανάκια και με έγδαραν. 60-70 ευρώ έσταξα για λίγα μέτρα ενώ πέρσι είχα δώσει το πολύ κανά 30αρι για τα ίδια μέτρα. Μου είπαν από το μαγαζί ότι ανέβηκε τρομερά ο χαλκός (και εγώ που νόμιζα ότι μόνο ο χρυσός ανεβαίνει!!)

Το ξερω οτι ακριβυνε ο χαλκος, εχουν ξεσκιστει οι γυφτοι να κατεβαζουν καλωδια της ΔΕΗ. Βρηκα τελικα online (yeah lol) 40m 16AWG 20€

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.