Jump to content



Προς τα τσακαλια της Θεσσαλονικης:


Chosen

Recommended Posts

Λιγα λογια για το εργο: 1μιση τετραγωνικο Ricofon, 9Χ120mm ανεμιστηρια μαρκα "Μητσος" (ευελπιστω να τα εχω ~1200rpm), μαυρη ξυλινη προσοψη, 4 ροδακια, 2ο τροφοδοτικο 200W (μαρκα "Σωτος") που με ρελεδακι, θα ανοιγει οταν ανοιγει ο Antecας και θα σηκωνει μονο του ολα τα ανεμιστηρια, ολοκαινουριο ταπερακι για να χωρεσει η L20 μεσα (ακολουθωντας τυφλα τις οδηγιες του Godfather :innocent: )

Φωτογραφιες απο την 1η φαση δεν σηκωνω, γιατι ειναι λιγο κουραστικο, ασε που δεν θα καταλαβετε Jesus απο τις χυμα λαμαρινες...

Στα δυσκολα τωρα, ερωτηξης: Μεταλλα (αλουμινια κλπ) πως/που κολλαμε;

Ειμαι στη μεση-προς-το-τελος του project "1 fullATX + 1 fullATX = 1 καιγαμwτα fullATX" και εχω "κολλησει" με καποια κομματακια (αλουμινιο;...) που θελλουν κολλημα. Το προβλημα γεννηθηκε απο τη στιγμη που τα συγκεκριμενα σημεια ειναι πολυ λεπτα για να κανω τρυπες για πριτσιναδορο...

Τι εχετε να προτεινετε; :...:

Link to comment
Share on other sites

Ηλπιζα να ακουσω καμια εναλλακτικη λυση, πχ: οξυγονο ή ηλεκτροκολληση ή οτιδηποτε αλλο, για να "την βγαλω καθαρη" με κανα τοπικο λαμαριναδικο αντι να τρεχω στην αλλη ακρη της πολης...

Τεσπα. Ο Νονος, ο Εξτρεμιστης, ο BIOS Saviour δεν εχουν να πουν τιποτα; Καμια αλλη ιδεα;

[/Πρηχτης]

Link to comment
Share on other sites

Εαν δεν το δουμε απο κοντα δεν μπορουμε να εκφερουμε γνωμη.....Ακομα δεν καταλαβα τι εννοεις λεπτη λαμαρινα και οτι δεν πιανει ο πριτσιναδορος....Μην ξεχνας και τον Εντεκα....

Link to comment
Share on other sites

Τον Εντεκα τον ξεχασα (σορυ Μιχαλη, βρισκοσουν στην μερια του εγκεφαλου μου που αποθηκευονται πληροφοριες για waterblocks... :happy: )

Θα φροντισω μολις μπορεσω, να κερασω πιτσα και μπυρες και να παιξουμε μπουνιες με το κονσερβοκουτι. Οσο για το "λεπτες", λαθος μου, ηθελα να πω "στενες". Ειναι οι ακρες απο τον σκελετο του κουτιου, εκει που λυγιζει/γυριζει και εχει πλατος 5mm, δε νομιζω να με παιρνει για τρυπα και πριτσινι. :wassat:

Αληθεια, κανενα ειδος κολλας υπαρχει για παρομοια δουλεια; Ως γιος (συνταξιουχου) λαμαρινα, θυμαμαι οτι υπαρχει πολυεστερικος στοκος !!!!! που κανει θαματα. Εχετε πειραματιστει καθολου;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τι να σε κάνω καρδιά μου, δεν έχω τα κατάλληλα tools...

’σε που το enduratech rev (ούτε που θυμάμαι) το ΜF (ούτε που θυμάμαι ξανά) πάει και αυτό για RMA, κάτι που μπορώ να πω δε μου προκαλεί ιδιαίτερη ευχαρίστηση :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Enduracell

Εγώ τι να σε κάνω καρδιά μου, δεν έχω τα κατάλληλα tools...

’σε που το enduratech rev (ούτε που θυμάμαι) το ΜF (ούτε που θυμάμαι ξανά) πάει και αυτό για RMA, κάτι που μπορώ να πω δε μου προκαλεί ιδιαίτερη ευχαρίστηση :p

Μπορει να υστερεις σε εργαλεια, εχω ακουσει ομως οτι το σαλιο σου κολαει και μπετο. :p

Το Enduratech το revision 2.0 το MF το 7, παει για αποσυρση γιατι θα βαλω το καινουριο stepping, το 3.0a που ειναι μεγαλυτερο και τραβαει και στην ανηφορα ;)

Link to comment
Share on other sites

Μια φορά που κόλλησα το ψυγείο με ένα υλικό σαν σιδηρόστοκο με ένα σκληρυντή, πολύ καλό αποτέλεσμα τηρουμένων των αναλογιών.

Συγνώμη και για το γράψιμο, θέλω να περάσω να δω το project από κοντά μπας και μπορέσω να κάνω κάτι. Είσαι σίγουρος οτι είναι αλουμίνιο; Σε αυτά τα φτηνά κουτιά μόνο λαμαρίνα έχω δει.

’σχετο, την αντλία προτείνω να μη τη βυθίσεις. Είδα αρκετή βελτίωση όταν την έβαλα σε σειρά.

edit: Δες λίγο εδώ κάτι κόλλες από 3M που σα να τα έχει πάριε το ματι μου σε σχετικά μαγαζιά στη δωδεκανήσου.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου η καλυτερη λυση ειναι κολληση αλουμινιου...

αλλα εφοσον δεν θες να τραβηχτεις μπορεις με μια καλη εποξικη κολλα

δυο συστατικων πχ. ARALDIT (οχι Logo) σε συνδυασμο με βιδες/παξιμαδακια στις γωνιες να εχεις παρα πολυ καλα αποτελεσματα...

Για την αντοχη της κολλας δεν υπαρχει αμφιβολια μιας και με αυτην κολλουσαν τμηματα της ατρακτου τα αεροπλανα Β'Π.Π.......

Απλα νομιζω πως και κανενα-δυο λαμακια βιδωτα απο κατω απο την κατασκευη για το δεσιμο και την στρεπτικη ακαμψια μετα τα 120km/h (μιας και εβαλες και ροδακια!) ισως να μην ηταν ασχημα....

By the way η ιδια η κολλα αυτη οταν στεγνωσει τριβεται εξαιρετικα και μπορει και να στοκαρει τελεια τυχον αρμους που θα προκυψουν και μαλλον δεν θα ηθελες να φαινονται.....

καλη επιτυχια και εν αναμονη φωτο για να παιρνουμε ιδεες....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vagouridis

Εαν κανουμε πολυ λεπτες τρυπες και βαλουμε βιδα παξιμαδι.....και κοντραριστο πισω απο τον φραχτη?

Ψιλοφρικη χωρις μεγγενη... Ειναι και στενα τα σημεια που λεω, εχουν και μια ψιλη κουρμπα :/

Λοιπον, να "κατσει λιγο η σκονη" και θα κανουμε κανα σκηνικο γιατι τα εχω ολα στο σπιτι και δεν εχω χρονο για τιποτα right now. Θα κανονιστει να γινει σε μια μερα με τα απαραιτητα εργαλεια: σφυρια, καλεμια, πριονια, σεγα, αλυσοπριονα, uzis, semi-automatics, hand-grenades and tactical nuclear devices... >: )

Link to comment
Share on other sites

Σορυ για την καθυστερημενη απαντηση αλλα τωρα το είδα

Τίποτα δεν είναι δύσκολο αν υπάρχουν οι απαραίτητες προυποθέσεις ( μπυρες ,πιτσες κτλ)

Για δουλειά δεν εγγυώμαι αλλα απο χαβαλε θα εχει σιγουρα

Σοβαρά τώρα Ανέβασε καμια φώτο γιατί και εγω δεν κατάλαβα και πολλα πράγματα .Να δόύμε και τι μας περιμένει και να καταστρώσουμε σχέδιο για την αντιμετώπιση του

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.