Jump to content



HP DV5 - 1130ev BIOS problem


kkalop

Recommended Posts

Καλησπέρα στην ομάδα του thelab !

Πρόκειται για πρόβλημα με το φορητό : HP DV5 - 1130ev

Κόλησε η διαδικασία αναβάθμισης του BIOS μέσα από τα windows και μάλιστα από official update και τώρα όπως καταλαβαίνετε δεν ποστάρει καν το λαπτοπ.....

Είναι εκτός εγγύησης οπότε θέλω να δοκιμάσω ότι μπορώ να καταφέρω μόνος μου πριν προχωρήσω σε αλλαγή μητρικής από HP!

Θα ήθελα να μου προτείνετε λύσεις που ίσως έχετε στο μυαλό σας μήπως και το σώσουμε...

Επίσης θα ήθελα, αν υπάρχει κανείς με το ίδιο μοντέλο και μπορεί, να μου στείλει με κάποιο τρόπο το δικό του BIOS (αρχείο ROM ή BIN λογικά, εργαλεία για backup του bios υπάρχουν και είναι σχετικά εύκολη διαδικασία...)

Να σημειώσω τέλος ότι έχω ήδη προσπαθήσει με USB και συνδυασμούς πλήκτρων κατά την εκκίνηση του φορητού να φλασάρω το χαλασμένο bios αλλά δεν κατάφερα κάτι (ίσως επειδή δεν βρήκα το σωστό ROM)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, κάθε βοήθεια δεκτή !!! ;)

Link to comment
Share on other sites

αν ηταν στον σταθερο σου αυτο το θεμα θα ηταν πιο ευκολα τα πραγματα:dirol:λοιπον αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να ανοιξεις το laptop αφου εχεις αφαιρεσει την μπαταρια του,και να βγαλεις την μπαταρια της μητρικης για να χασει τη μνημη.περιμενε μερικα δευτερολεπτα και ξαναβαλε την .λογικα θα δουλεψει. . .παντως γενικα αν δεν υπαρχει καποιος λογος,καλο θα ειναι να μην γινεται update στο bios. . .

Link to comment
Share on other sites

αν ηταν στον σταθερο σου αυτο το θεμα θα ηταν πιο ευκολα τα πραγματα:dirol:λοιπον αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να ανοιξεις το laptop αφου εχεις αφαιρεσει την μπαταρια του,και να βγαλεις την μπαταρια της μητρικης για να χασει τη μνημη.περιμενε μερικα δευτερολεπτα και ξαναβαλε την .λογικα θα δουλεψει. . .παντως γενικα αν δεν υπαρχει καποιος λογος,καλο θα ειναι να μην γινεται update στο bios. . .

εε νομίζω τα έχεις μπερδέψει.. αν σε σταθερό pc πέσει το ρεύμα ενώ κάνεις bios update πέρνεις την μητρική στα χέρια.. δεν μπορείς να σώσεις τίποτα με ένα cmos..

Link to comment
Share on other sites

εε νομίζω τα έχεις μπερδέψει.. αν σε σταθερό pc πέσει το ρεύμα ενώ κάνεις bios update πέρνεις την μητρική στα χέρια.. δεν μπορείς να σώσεις τίποτα με ένα cmos..

Σωστος...

του κολλησε softwarικα .δεν επεσε το ρευμα.

Its the same think....:happy:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τελικά το πρόβλημα λύθηκε ... τη γλίτωσα σχετικά φθηνά (80€) στέλνοντας το σε μια εταιρεία στη Θεσσαλονίκη που παρήγγειλε καινούριο BIOS και το τοποθέτησε !

Και το λάπτοπ είναι και πάλι έτοιμο να βγάλει τα λεφτά του :jump1:

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.