Jump to content



Καθαριστικό σπρευ? / Blower?


MUL

Recommended Posts

Απο Τρίτη θελω να παρω ενα καθαριστικό σπρεύ για ηλεκτρονικά (καθαρισμός...mobo+vga), να πεταχτώ στουρνάρη ή σε απλό κατάστημα ηλεκτρονικών?(που εχει διάφορα τσιτσιπλικια ηλεκτρονικά-καλώδια κτλ) ..Ενας γνωστός μου ειπε οτι σε κατάστημα όπως πλαισιο τα εχουν γύρω στο 10ευρώ ενω σε καταστημα ηλεκτρονικών τα εχουν 5ευρώ ...:zzz:

Link to comment
Share on other sites

Nα παρεις το pc αγκαλια και να πας στο πιο κοντινο σου βενζιναδικο και να το καθαρισεις με την πιεση αερα που εχουν.Απλα κοιτα να μην βαλεις πολυ μεγαλη πιεση και εχεις κανα προβλημα μετα...Αυτος για μενα ειναι ο καλητερος τροπος για να καθαρησεις το pc σου και με κοστος 0€;)

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι βέβαιο ότι ο εκτοξευόμενος αέρας του βενζινάδικου δεν έχει υγρασία, ας το κάνει έτσι. Γιατί έχω δει σε κάποια βενζινάδικα μαζί με τον αέρα να εκτοξεύεται και υγρασία. Και μάλιστα ίσα που διακρίνονταν.

Link to comment
Share on other sites

Ενας γνωστός μου ειπε οτι σε κατάστημα όπως πλαισιο τα εχουν γύρω στο 10ευρώ ενω σε καταστημα ηλεκτρονικών τα εχουν 5ευρώ ...:zzz:

Τί σπρέι είναι αυτό; PHILIPS χωρίς λάδι;

Link to comment
Share on other sites

αν ψάξεις στο ebay με τον όρο "air duster" θα δεις ότι τα πουλάνε κατά 10άδες σε τιμή χώμα. δεν ξέρω βέβαια αν μπορούν να σταλούν αεροπορικώς αλλά αν το ψάξεις και δεις ότι γίνεται τότε συμφέρει να αγοράσεις από εκεί και θα καλύψεις τις ανάγκες σου για πάρα πολύ καιρό.

Link to comment
Share on other sites

απο προσωπική εμπειρία έχω καταλάβει οτι τα σπρέυ μόνο για επιφανειακή δουλειά είναι, θα πρότεινα λοιπόν στην περίπτωση σου να προβείς σε αγορά ενός blower.

το μηχάνημα αυτό σου δίνει αέρα με πίεση χωρίς υγρασία και τα σχετικά ( ανάλογα με το περιβάλλον που το χρησιμοποιείς βέβαια.)

το κόστος κτήσης του ανέρχεται στα 20Ε περίπου και μπορείς να το προμηθευτείς απο μαγαζιά με σιδηρικά και διάφορα μηχανικά εξαρτήματα , ( κατοικώ στην επαρχία οπότε δέν μπορώ να σε βοηθήσω στην αγορά του )

ο λόγος που σου προτείνω αυτό το εξάρτημα είναι η τιμή του.

τα 20Ε είναι τόσο λίγα που θα τα κάνεις άμμεσα απόσβεση μέσα σε 3-4 μήνες.

άν απο την άλλη σε καλύπτει μόνο η αγορά του σπρέυ τότε σε παρακαλώ θεώρησε την απάντηση μου άκυρη

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον λεει οτι το εχει βρει και σε πλαισιο κοντα στα 10€ μαλλον για κοινο σπρει αερα λεει.

Αν είναι βέβαιο ότι ο εκτοξευόμενος αέρας του βενζινάδικου δεν έχει υγρασία, ας το κάνει έτσι. Γιατί έχω δει σε κάποια βενζινάδικα μαζί με τον αέρα να εκτοξεύεται και υγρασία. Και μάλιστα ίσα που διακρίνονταν.

Στα βενζιναδικα υπαρχει φιλτρο που κραταει ολες τις γρασιες...Σε αυτον μου ειδες εσυ να πεταει νερα πρεπει να να ηταν πολυ μπακαλης ο βενζινας.Οπως και να εχει πρωτα κανε ενα τεστ στο χερι σου να δεις αν βγαζει υγρασιες η οχι.

Link to comment
Share on other sites

Τί σπρέι είναι αυτό; PHILIPS χωρίς λάδι;

Μάγκες συνγώμη που αργησα να απαντήσω :computer:

Επι του θέμματος... Το πλάισιο εχει αυτο 400 Ml με 7 ευρώ , λογικά ειναι μονο αέρας κοπανιστός .(αξίζει? ..μπα..)..

Το Pc1.gr εχει αυτο 400ml εχει 5 ευρω.. (χμ.......παλι μονο αέρας κοπανιστός) ...

Αντίθετα το PHILIPS που προτείνεις PetrosD το εχω χρησιμοποιήσει και εκανε καλο καθαρισμό (σε ram slots)επείδη εχει κατι σαν οινόπνευμα μέσα (αν κατάλαβα καλά) ..κάνει όμως για αυτην την δουλεια ή θα κανουμε καμια ζημιά?

Το blower ειναι καλή ιδέα ..δεν το είχα σκεφτέι...:whistling

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις στην πολη σου Praktiker να πας να αγορασεις ενα blower με 12 ευρω ;)

Θα πεταχτώ σε κανενα τοπικο (Αθήνα)..Η πίεση ειναι αρκετή για καθαρισμό?

Link to comment
Share on other sites

Θα πεταχτώ σε κανενα τοπικο (Αθήνα)..Η πίεση ειναι αρκετή για καθαρισμό?

υπεραρκετη.σε σημειο που πρεπει να προσεξεις μην σου ξηλωσει κανα πυκνωτη απο την μητρικη.

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις στην πολη σου Praktiker να πας να αγορασεις ενα blower με 12 ευρω ;)

+1 οτι καλυτερο και οικονομικοτερο υπαρχει εχουν καθαριστει δεκαδες Η/Υ χωρις κανενα πρροβλημα!

Link to comment
Share on other sites

υπεραρκετη.σε σημειο που πρεπει να προσεξεις μην σου ξηλωσει κανα πυκνωτη απο την μητρικη.

Καμια μάρκα να εχουμε υπόψην? blackanddecker?..

Link to comment
Share on other sites

Αντίθετα το PHILIPS που προτείνεις PetrosD το εχω χρησιμοποιήσει και εκανε καλο καθαρισμό (σε ram slots)επείδη εχει κατι σαν οινόπνευμα μέσα (αν κατάλαβα καλά) ..κάνει όμως για αυτην την δουλεια ή θα κανουμε καμια ζημιά?

Το σπρέι που προτείνω το χρησιμοποιεί ο πατέρας μου εδώ και 20 και βάλε χρόνια στο μαγαζί του. Είναι ηλεκτρονικός και το έχει για να καθαρίζει κυκλώματα (tv και τα σχετικά) και τα τρίβει και με πινελάκι. Το σπρέι αυτό είναι κακός αγωγός του ηλεκτρισμού και εξατμίζεται όλο μετά τη χρήση του.

Link to comment
Share on other sites

τα makro λίγο δύσκολα να έχουνε, εγώ το πήρα απο ένα μαγαζί με ηλεκτρολογικά - σιδηρικά πάντως.

@ MUL

όσο για το σπρέυ που αναφέρες με την μυρωδία του οινοπνεύματος είναι για καθαρισμό επαφών, η μυρωδιά που λές είναι το καθαριστικό υγρό,αυτό χρησιμοποιείται για καθαρισμό και συντήρηση ροοστατών κτλ.... ( κυρίως σε τηλεοράσεις και ενισχυτές - μίκτες )

προφανώς δέν είναι αυτό που ζητάς μιάς και σε ένα pc δέν χρειάζονται τα παραπάνω παρα μόνο να αφαιρέσουμε την σκόνη

Link to comment
Share on other sites

To κόκκινο το έχει κι' ενας φίλος, αλλά είδατε τι έπαθε ο junior21 οπότε ή δώστε κάτι παραπάνω ή τουλάχιστον έχετε το νου σας όταν το χρησιμοποιείτε:nuke:

Το blower είναι νομίζω με διαφορά η καλύτερη λύση για τον καθαρισμό του υπολογιστή, μόνο που θέλει προσοχή που φυσάμε και από πόσο κοντά, γιατί όπως είπαν και κάποιοι πιο πάνω, η ισχύς είναι μεγάλη.

Επίσης μπλοκάρουμε τα ανεμιστηράκια πριν τα φυσήξουμε, γιατί παίζει να τα πάρουμε στο χέρι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.