Jump to content



Τηλέφωνο με ενσωματωμένο ADSL φίλτρο


l2phile

Recommended Posts

Αν σας έχει τύχει να τρώτε απανωτά DCs και αφού έχετε ρίξει ότι κατάρα υπάρχει στον ISP, να συνειδητοποιείτε ότι η αδερφή σας πήγε το τηλέφωνο στο άλλο δωμάτιο και μιλάει με τις ώρες χωρίς το ADSL φίλτρο.

Αν δεν το κάνει, αλλά πάλι φοβάστε ότι υπάρχει περίπτωση να το κάνει.

Αν έχετε χρόνο.

Αν προτιμάτε να το παίξετε ηλεκτρονικοί (και καλά), παρά να πάρετε μία πρίζα με ενσωματωμένο φίλτρο.

Αν, αν, αν

ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ Η ΛΥΣΗ

Απλά θα βάλουμε το φίλτρο μέσα στο τηλέφωνο. Τι χρειαζόμαστε για αυτό;

Εργαλεία / Υλικά (αναλόγως και την δημιουργικότητα του καθενός βέβαια)

α) Κολλητήρι + Καλάι

β) Πιστόλι Σιλικόνης + .. Σιλικόνη

γ) Κατσαβίδια

δ) Απογυμνωτής καλωδίων + Καλώδια τηλεφώνου (ή παραπλήσιας αντίστασης / ευκολίας στην χρήση)

ε) Κόφτης

ζ) Τσιμπίδα

Απαραίτητα

α) Χώρος στο pcb/κουτί του τηλεφώνου για να μπει το φίλτρο

β) Εναλλακτικό τηλέφωνο/φίλτρο σε περίπτωση που καταστρέψετε τα πρώτα

Χρόνος

1-2 ώρες, αναλόγως πως σας καθίσουν οι κολλήσεις

Δυσκολία

1/5

Πάμε λοιπόν.

Το αρχικό σύστημα δουλεύει ως εξής:

Υποδοχή τηλεφώνου RJ11 για καλώδιο (το θηλυκό πριζάκι) -> Καλώδιο -> Φίλτρο -> Πρίζα τηλεφώνου

Η ιδέα μου ήταν η εξής:

i) Ξυλώνουμε (λιώνοντας το καλάι) την υποδοχή RJ11 από το pcb του τηλεφώνου καθώς και την υποδοχή RJ11 και το καλώδιο που εξέρχεται από το φίλτρο.

ii) Ενώνουμε τα σημεία του pcb που ήταν η υποδοχή με τα σημεία της υποδοχής εισόδου στο φίλτρο χρησιμοποιώντας καλώδια.

iii) Ενώνουμε τα σημεία που συνδεόταν το καλώδιο εξόδου του φίλτρου με την υποδοχή εισόδου του τηλεφώνου χρησιμοποιώντας καλώδια.

iv) Κολλάμε με σιλικόνη κάπου που υπάρχει χώρος το φίλτρο καθώς και την υποδοχή εισόδου στο ίδιο σημείο που ήταν.

Εικόνες

t1392997_dsc-0313.jpg

t1392996_dsc-0304a.jpg

t1392998_dsc-0316.jpg

t1393002_dsc-0317.jpg

t1393004_dsc-0329.jpg

t1393006_untitled-1.jpg

t1393003_dsc-0327.jpg

t1392995_ad-1.jpg

t1393005_dsc-0330.jpg

Είναι το πρώτο μου worklog. Δεν είχα και πολύ χρόνο. Λογικά θα είναι ψιλοάθλιο, αλλά δείξτε επιείκεια. Ότι απορία έχετε (αν καθήσει να το κάνει κανείς :p ) είμαι εδώ. Θα το ξανακοιτάω και εγώ και όπου βρίσκω παραλείψεις θα το εμπλουτίζω.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος αλλά για να μη κάνεις το FBI σε καθε ένα τηλέφωνο, πέρασε το φίλτρο στο κεντρικό κατανεμητή στο σπίτι. Αυτό είχα κάνει όταν είχα DSL, διατηρώντας μια γραμμή για το modem και δούλεψε άψογα.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα πιο σωστό και πρακτικό. Απλά το διαμέρισμα το νοικιάζω και λογικά θα φύγω σύντομα. Οπότε είπα καλύτερα να μοντάρω το τηλέφωνο. Έτσι κ αλλιώς ένα έχω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.