Jump to content



Πολλα και Διαφορα προβληματα...


kolofagos

Recommended Posts

Λοιπον..μιας και οι εξετασεις εφτασαν στο τελος τους,ηρθε η ωρα να συνδεσω το πισι..Ολα καλα ολα ωραια,μεχρι την στιγμη της συνδεσης του ATX power connector..Αυτη τη στιγμη συνειδητοποιησα πως,εχω 2 ολοιδια καλωδια.Η μονη διαφορα ειναι πως το ενα χωριζεται σε 2 4pina και το αλλο ειναι ενα μονο 8pino. :wall: Και τα δυο ομως ταιριαζουν απολυτα στην θυρα της μητρικης....Δεν ξερω αμα καταλαβαίνεται τι εννοω,αλλα δεν ειμαι και πολυ εμπειρος.

Αμα χρειαστείτε να βγαλω καμια φοτο να δειτε καλυτερα,τοτε πειτε μου....

To τροφοδοτικο ειναι το Chieftec A-135 750W και η μητρικη ειναι η ASUS Crosshair IV Formula.

Τελικα,εβαλα τα 2 4πινα,συνδεσα το πισι στην πριζα,ανοιξα το τροφοδοτικο και αναψαν τα 4 κουμπια της μητρικης..Παταω το start,κανουν πως ξεκιναν τα τα fan (μετα απο μισο δευτερολεπτο σταματαν) αλλα οταν παταω το power button δεν γινεται τιποτα.... :rant:

Να δοκιμασω να βαλω το αλλο το καλωδιο? η θα καψω τιποτα??

Link to comment
Share on other sites

Το εβαλα..τιποτα..

Επεισης ξεχασα να αναφερω το οτι δεν εχω τοποθετησει μεσα την καρτα γραφικων..Μεθ'αυριο μου ειπαν θα την παραλαβω..

Μηπως να δοκιμασω με μια 6200 που εχω?

Λοιπον,το ελυσα το προβλημα..το ξηλωσα και το εκανα απ'την αρχη..

Ολα οκ,κανει boot κτλπ..αλλα οταν παω να φορτοσω τα winx7/win xp απο τον παλιο τον σκληρο,μου βγαζει ερρορ καπως ετσι.. 00000χ7..πρεπει να ανυσηχω?

Αυριο θα παρω καινουργιο optical drive θα κανω εγκατασταση στον καινουργιο τον σκληρο

Επισης..οταν συνδεσα το καλωδιο των fan στο τροφοδοτικο, επεσε η ασφαλεια του σπιτιου και μυρισε καμενο.. ΕλΕοΣ...:wall:

Link to comment
Share on other sites

Επεισης ξεχασα να αναφερω το οτι δεν εχω τοποθετησει μεσα την καρτα γραφικων..

Ε, ναι, δεν δουλεύει ο υπολογιστής χωρίς κάρτα γραφικών, οπότε καλώς έβαλες την 6200 έστω και προσωρινά

αλλα οταν παω να φορτοσω τα winx7/win xp απο τον παλιο τον σκληρο,μου βγαζει ερρορ καπως ετσι.. 00000χ7..πρεπει να ανυσηχω?

Αυριο θα παρω καινουργιο optical drive θα κανω εγκατασταση στον καινουργιο τον σκληρο

Επισης..οταν συνδεσα το καλωδιο των fan στο τροφοδοτικο, επεσε η ασφαλεια του σπιτιου και μυρισε καμενο.. ΕλΕοΣ...:wall:

Όταν ο σκληρός δίσκος μετακομίζει, πρέπει να επανεγκαθίσταται και το λειτουργικό.

Μπορείς να καταλάβεις από που άκριβώς προέρχεται η μυρωδιά ?

Μήπως από το τροφοδοτικό ?

Link to comment
Share on other sites

Το ελυσα το προβλημα,ρισκαρα αλλα τελος καλο ολα καλα..

Για τον σκληρο,οταν ειμουν στην οθονη να επιλεξω λειτουργικο,αν επελεγα XP μου εκανε restart,αν επελεγα WIN7 εβγαζε ενα προβλημα που ελεγε να κανω check τον σκληρο για viruses,να βγαλω τους τελευταιους driver και κατω κατω ειχε το 0000χ7 που αναφερω.

Μονο τα ubuntu δεν διαλεξα γιατι ξεχασα..

Aυτο που ειπες για το οταν "μετακομιζει" ο σκληρος πρεπει να κανω καινουργια εγκατασταση,μου φενεται λογικο..απλα νομιζα οτι επειδη στο παλιο το πισι τον εβγαζα και τον ξαναεβασα χωρις προβλημα,θα δουλευε και στον καινουργιο..Αχχ,η απειρια βλεπεις..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον..σημερα,ανοιξα τον Η/Υ..ολα καλα,ολα ωραια..παω στο BIOS και βλεπω 2GB RAM..και οχι 4..βγαζω το ενα στικακι,δεν ανοιγει το πισι...βαζω το αλλο,ανοιγει..αλλα αρχιζει να κανει θορυβο ο σκληρος..σαν να προσπαθει να ξεκινήσει και να μην μπορει,...(πριν βγαλω τις ΡΑΜ,τον αναγνωριζε το ΒΙΟS.)

Ελεος δλδ..θα αυτοκτονησω.

Επιτελους τελειωσα...αλλα εχω αλλο ενα προβλημα..(οχι που θα σας αφηνα!!)

Λοιπον..ολα καλα με drivers κτλπ...αλλα,το cooler του 955 κανει σαν τρελο.!!!

Ουτε σε αεροπλανο να ειμουνα...!!!!

*Mηπως πρεπει να κανω enable to cool n' quiet?

Link to comment
Share on other sites

Nα το ρυθμισω,αλλα αν στις 6000+ rmp εχει 40C..αμα το κατεβασω που θα παει?

Βασικα αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι..υπαρχει προβλημα και κανει τοσο θορυβο η ειναι ετσι σε ολους?..

Και καποις αν μπορει να μου πει τι ειναι το cool n' quiet..

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Δε θυμάμαι το cooler να έκανε τόσο θόρυβο

Το cool&quiet ρίχνει τη τάση και τον πολλαπλασιαστή του επεξεργαστή όταν αυτός δε χρειάζεται οπότε έχεις χαμηλότερες αρκετά θερμοκρασίες σε idle.

Προτείνω να το κάνεις enable

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμασω..

1-2ερωτησεις ακομα.. :devil: στο everest ultimate,στον τυπο της motherboard,αντι να γραφει crosshair iv formula,η κατι παρομοιο τελος παντων..γραφει unknown.

Εβαλα τους driver που ερχονται με το cd,αλλα και παλι τπτ..

Και τελος.στο ATI overdrive,δεν μπορω να ρυθμισω εγω το fan η κατι αλλο..ειναι ολα "κλειδωμενα"

Link to comment
Share on other sites

Για να ενεργοποιήσεις το overdrive πρέπει να κάνεις "κλικ" στο εικονιδιάκι με το λουκέτο δίπλα από εκεί που λέει: Select GPU to configure

Για το everest δε γνωρίζω, κατέβασε την τελευταία έκδοση του προγράμματος εάν έχεις κάποια παλιότερη

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.