Jump to content



Αλλαγή CPU σε ACER 5630


Viper-kt

Recommended Posts

Καλημερα παιδες.

Αυτη την στιγμη ο φορητος εχει πανω τον Τ5500. Θελω να τον αλλαξω και να βαλω τον T8100. Το θεμα ειναι οτι εχω μπλεξει τα μπουτια μου με τα sockets και δεν ξερω αν δεχεται τον T8100. Στο site της Acer δεν υπαρχει πλεον το μονετλο 5630. Στο site της Intel δεν εβγαλα ακρη.

Το μονο που βρηκα ειναι τα παρακατω:

T5500: Sockets Supported PBGA479, PPGA478

T8100: Sockets Supported BGA479, PGA478

Αυτο το P κανει την διαφορα ή οχι?

http://ark.intel.com/Product.aspx?id=27253

http://ark.intel.com/Product.aspx?id=33916

Link to comment
Share on other sites

για πέρασε κανένα cpuz να μας πείς ποιό chipset έχει.

αυτό κυρίως σ'ενδιαφέρει,αν και πιστεύω οτι μάλλον θα ταιριάζει ο επεξεργαστής αφού είναι της ίδιας γενιάς.

(EDIT) ωωωπ άκυρο !!!!! αν δείς κάτω κάτω στα λινκ που δίνεις, δείχνουν διαφορετικό chipset.

αν έχεις το 945 λίγο δύσκολο.αν όμως έχεις το 965 τότε ίσως μπορείς να τον αλλάξεις.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα:weep: Μαλλον το 945 φοραει αλλα θα το τσεκαρω για σιγουρα το απογευμα.

παντως απο τ5500 σε τ7200 που εβαλα εγω ειδα αρκετη διαφορα! τωρα δουλευω κατα πολυ πιο ανετα! βεβαια δεν μιλαω για παιχνιδια! μιλαω για net, encode και ψιλοπραγματακια!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω μη νομιζεις οτι θελω κατι τρελο. Απλα ειχα βρει τον Τ8100 μτχ σε καλη τιμουλα και ειπα να κανω την αλλαγη.

Θα κοιταξω για κανα T5750 (ελπιζω να κουμπωνει αυτος:p)

Ευχαριστω ολους για την βοηθεια και τις πληροφοριες:T:

Link to comment
Share on other sites

Και εγω μη νομιζεις οτι θελω κατι τρελο. Απλα ειχα βρει τον Τ8100 μτχ σε καλη τιμουλα και ειπα να κανω την αλλαγη.

Θα κοιταξω για κανα T5750 (ελπιζω να κουμπωνει αυτος:p)

Ευχαριστω ολους για την βοηθεια και τις πληροφοριες:T:

απο τ5500 σε τ5750 δεν αξιζει καν να μπεις στη διαδικασια! δεν εχουν διαφορες τις προκοπης! τσαμπα χρηματα θα δωσεις!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.