Jump to content



"Χτυπηματα" σε καινουργιο δισκο


kolofagos

Recommended Posts

Καλημερα σας..οπως λεει και ο τιτλος,οταν παει να ξεκινησει ο δισκος ακουγονται κατι θορυβοι μεσα του λες και χτυπαει κατι...δοκιμασα να μην βαλω το SATA καλωδιο και ολα ΟΚ,δεν ακουγονταν...οταν το βαζω ομως ξανα παλι.

Δοκιμασα 5 διαφορετικα καλωδια αλλα τιποτα..το δοκιμασα σε 6διαφορετικες θυρες της μητρικης αλλα και παλι τιποτα

Λεω,μπας και φταιει η μητρικη? Αλλα γιατι? αφου αλλοι σκληροι δουλευουν μια χαρα...

Τωρα λεω μπας και υπαρχει ασυμβατοτητα γιατι η μητρικη ειναι ΣΑΤΑ 3 και ο σκληρος ΣΑΤΑ2..αλλα ο σκληρος που χρησιμοποιω τωρα ειναι ΣΑΤΑ 2 , αλλα τον εχω 3χρονια! Δηλαδη αν αυτος ο παππους συνεργαζεται με την Crosshair IV,τοτε ο spinpoint επρεπε να πεταει..Αλλα ο παλιος ειναι αλλιως και ο νεος ειναι ωραιος..

Ο σκληρος ειναι ο Spinpoint F3 1TB και η μητρικη ASUS Crosshair IV Formula

Link to comment
Share on other sites

Κανεις ενα backup asap και τον επιστρέφεις πισω στο κατάστημα για RMA.

Τα περιεργα χτυπηματα-ηχοι μονο απο τον δισκο οφειλωνται.

Μολις τον παρελαβα απο RMA..και λογικα τον αντικατεστησαν...τουλαχιστον ετσι πιστευω

Να πω ομως οτι στο BIOS ο σκλρος δεν αναγνωριζεται..

*Και μετα απο καμια 10αρια χτυπηματα ο σκληρος νεκρωνει...

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις? Ο σκληρος ηταν απλα σε ενα κουτι με κλιπσακια..τιποτα αλλο.Και το χαρτινο το κουτι του πλαισιου..αλλα ηταν σφραγιζμενο..

Τεσπα,πηρα τηλεφωνο και μου ειπαν να τον ξαναπαω πισω...Αχχ,εναν σκληρο ειπα να αγορασω και με τοσα εξοδα με τις αντικαταστασεις,οχι spinpoint θα επερνα,Ραπτορα θα επερνα...

*Μου ειπαν οτι εγινε τον αντικατεστησαν και δεν εστειλαν τον ιδιο..να τους πιστεψω??

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν σημειωσα τιποτα..δυστυχος δηλαδη..

Παντως,φαση θα 'χει να ειναι και ο επομενος ελλατωματικος.

Τεσπα..αυριο θα πεταχτω μεχρι the mall να τους τον παω εγω,γιατι τον προηγουμενο τον εστειλα με courier..

*Ο θορυβος ειναι περιπου σαν και [ame=http://www.youtube.com/watch?v=HMhdEp3SM_w&feature=related]αυτον[/ame]..

**Kαι η λυση στο προβλημα μου... [ame=http://www.youtube.com/watch?v=PoVBHG4kajA&feature=related]εδω[/ame] ,αλλα δεν το διακινδυνευω γιατι εδωσα 80ευρω να τον παρω,που στις μερες μας δεν ειναι να βγαινεις σε εξοδα καθε μερα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.