Jump to content



Καθαροί σωλήνες;


apocalypse

Recommended Posts

Λοιπόν έχω ήδη διαλύσει το σύστημα για καθάρισμα , για δεύτερη φορά σε 1,5 μήνα.

Έχω λοιπόν 2 απορίες.

1) Πως σκ@τα θα καθαρίσω τα tygon;

Έχουν κιτρινήσει και δεν θέλουν με τίποτα να ξαναγίνουν όπως ήταν αρχικά.

Και είναι και πανάκριβα , οπότε η επιλογή "τα πετάω και παίρνω άλλα" δεν υπάρχει.

2) Πως θα καταφέρω να μην θολώνουν κάθε 15 μέρες , και το νερό να μένει κρυστάλλινο;

Έχω δοκιμάσει erythrocin και betadin με πλήρη αποτυχία...

Σε πολλά σημεία περίμενα να ζοριστώ σην υδρόψυξη , αλλά αυτό είναι από τ'άγραφα :mad:

Link to comment
Share on other sites

γιαυτο εγω εχω σκετο νερακι βρισης σε μουφα σωληνες και ειμαι οκ!!κατι μηνες τωρα λαμπουν οπως την πρωτη μερα!! ασε που αμα θελω τους πεταω κιωλλας 1 ευρω εχουν!! λολ

Link to comment
Share on other sites

Ουπς..... Απλά το ξέπλυνα 2-3 φορές με νερό.

Πάντως φαντάζομαι αν δούλευε επί 15+ μέρες το οξύ , δεν θα είχα πια ψυγείο.

Μια που το έχω πρόχειρο θα το πάθει και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

για το καθάρισμα εγώ έκανα το εξής: λωρίδα από πετσέτα που να χωράει μέσα στους tygon, δέσιμο της άκρης της με κορδόνι από παπούτσια, πρώτα πέρασα το κορδόνι και μετά τράβηξα την πετσέτα που διαπέρασε τους σωλήνες. 2 περάσματα, το πρώτο με πετσέτα νωτισμένη με ξύδι, το δεύτερο με άλλη με οινόπνευμα... εέφτασαν κατά 90% στο αρχικό τους επίπεδο...

τώρα στο πώς να μην θολώσουν δεν ξέρω. κι εγώ το ψάχνω. μέχρι τώρα δοκίμασα οινόπνευμα και ερυθρομισίνη και ήταν παταγώδης κι εμένα η αποτυχία...

Link to comment
Share on other sites

Ότι και να κάνης το νερό θα φτιάξη βακτηρίδια που θα λερώσουν τους σωλήνες. Η λύση είναι συχνές αλλαγές νερού, η αντικατάσταση με άλλο υγρό. Αν βάλεις αντιβακτηριακό φάρμακο σε μεγάλη ποσότητα, ίσως έχει αποτέλεσμα. Μια άλλη λύση είναι εν σειρά στο κύκλωμα λάμπα UV, αλλά είναι ακριβή.

post-93-1416070762,2898_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DJD

!!!!! ’ρα αναλογικά εμείς πρέπει να βάλουμε 2-3 σταγόνες;

Μ'αρεσει η ακριβης απαντηση στη δοσολογια DJD.

:D

δΗΛΑΔΗ ΑΝ ΒΑΛΟΥΜΕ 10 ΣΤΑΓΟΝΕΣ ΘΑ ΧΑΛΑΣΕΙ Η ΣΥΝΤΑΓΗ;:laughing:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από OverFlow [Σήμερα, στις και 12:19]

Μ'αρεσει η ακριβης απαντηση στη δοσολογια DJD.

:D

δΗΛΑΔΗ ΑΝ ΒΑΛΟΥΜΕ 10 ΣΤΑΓΟΝΕΣ ΘΑ ΧΑΛΑΣΕΙ Η ΣΥΝΤΑΓΗ;:laughing:

χαχαχαχα

λες να ανατιναχτεί το σύμπαν; :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Ο καθαρισμός του νερού με χλωρίνες και σόδες για να γίνει πόσιμο, επιταχύνει την δημιουργία βακτηριδίων. Το καλό είναι ότι μετά, ανάλογα τα λίτρα μπορείς να βάλεις 2-3 Lamprologus brevis που είναι κουκλιά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΓιαγκΤ

Ο καθαρισμός του νερού με χλωρίνες και σόδες για να γίνει πόσιμο, επιταχύνει την δημιουργία βακτηριδίων. Το καλό είναι ότι μετά, ανάλογα τα λίτρα μπορείς να βάλεις 2-3 Lamprologus brevis που είναι κουκλιά.

\

Και με λιγο αλατακι μπορουμε να βαλουμε και 1-2 Tsipoyrious pentanostimoys αναλογα παντα με τη χωριτικοτητα.

:D

Για να επανελθουμε στο θεμα,τα χαρακτηριστικα του προιοντος αναφερουν τα εξης:

AQUA CLEAN NON CLORINE

-kills bacteria

-conserves drinking and potable water for up 6 MONTHS

-neutral in odour and taste

-contact time : 2 hours

-conserves drinking water on silver base

Δεν ξερω και πως θα αντιδρουσε και με το απιονισμενο νερο?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανα την πατέντα του βούδα και καθάρισαν αλλά όχι 100%.

Θα δεχτώ το σημερινό χιόνι (Χιονίζει στα Χανιά......... Ήμαρτον) ως θεϊκό σημάδι και θα το γεμίσω με σκέτο νερό να δω τι θα γίνει (και να θέλω να πάρω κάτι άλλο έχουν κλείσει οι δρόμοι...) .

Αυτό με την UV λάμπα , θα δούλευε με cold cathode;

Γιατί μου βρίσκεται μια UV που δεν έχω εγκαταστήσει.

’λλη μια σκέψη , αν το γέμιζα με σκέτο αντιψυκτικό;

Link to comment
Share on other sites

Στις πισίνες συνήθως βάζουν χλώριο και PH. Μήπως αυτός ο συνδυασμός είναι ο καλύτερος; Γιατι απο την μια το χλώριο "διαλύει" όλα τα μικρόβια,αλγη κτλπ και το PH σταθεροποιει την οξύτητα. Και δεν εχω δει πσίνα μεχρι τωρα με μη-διαυγές νερό....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από OverFlow [Σήμερα, στις και 14:52]

\

Και με λιγο αλατακι μπορουμε να βαλουμε και 1-2 Tsipoyrious pentanostimoys αναλογα παντα με τη χωριτικοτητα.

:D

Για να επανελθουμε στο θεμα,τα χαρακτηριστικα του προιοντος αναφερουν τα εξης:

AQUA CLEAN NON CLORINE

-kills bacteria

-conserves drinking and potable water for up 6 MONTHS

-neutral in odour and taste

-contact time : 2 hours

-conserves drinking water on silver base

Δεν ξερω και πως θα αντιδρουσε και με το απιονισμενο νερο?

Αναφέρετε σε νερό στάσιμο προφανώς και με όριο 6 μήνες ( με τα λίγα αγγλικά μου). Τρεχούμενο + θερμοκρασία ως γνωστόν επιταχύνονται οι διαδικασίες.

Όλα αυτά όμως είναι θεωρητικά. Δοκίμασε το να σιγουρευτούμε.

Το απιονισμενο απλά είναι ουδέτερο νερό. Το χρησιμοποιείς αν θέλεις χαμηλή σκληρότητα (GH-KH) και χαμηλό PH. Κατά τα αλλά συμπεριφέρεται το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Που πατε και τα ανακαλυπτεται ολα αυτα τα προσθετα ρε παιδια....

Χαρα στο κουραγιο σας...

Εγω οπως και αρκετοι βλεπω εχω βαλει νερο βρυσης και εδω και 3 μηνες δεν το συστημα ειναι οπως πρωτα...

Και δεν εχω τιποτα πρασινους σωληνες...Διαφανεις ειναι και πεντακαθαροι..

Δεν ξερω γιατι δεν θολωνει ,ισως το χλωριο που βαζει η ΕΥΔΑΠ για να μην αναπτυσονται μικροοργανισμοι..

Οσο για τα αλατα 1)οι σωληνες κανουν 2Ε το μετρο 2)η αντλια ανοιγει και καθαριζεται 3)το ψυγειο με λιγο ξυδι μια φορα τον χρονο θα ερθει στα ισια του...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.