Jump to content



Υπεραποθήκευση όλων των ανοιχτων εφαρμογών ταυτόχρονα


nkoumo

Recommended Posts

Γεια

Εχω laptop με win xp. Oταν πεσει η μπαταρία και σβήσει και το ξανανάψω (βαζοντας το σ ρευμα) ότι πρόγραμμα είχα ανοιχτό (απο MsOfffice μέχρι και Photoskop) ξαναξεκινάει απο εκεί που το είχα αφήσει την στιγμή που έκλεισε χωρις να εχω χάσει τίποτα!!. Δηλαδη κανει κατι σαν υπεραποθήκευση όλων των εφαρμογών. Το ερώτημά μου είναι 1)πως αυτο μπορω να το κανω εγώ ανα πασα στιγμή

2) που αποθηκεύονται

3) αν υπαρχει καποιο software που κανει αυτη τη δουλεια

Link to comment
Share on other sites

Λέγεται Hibernate το σύστημα, δεν έχω ιδέα πως το λέει η MS στα Ελληνικά.

Πας Start > Shutdown > Πατάς το Shift και εκεί που ήταν το Sleep, βγαίνει το Hibernate.

Είναι ενσωματωμένη λειτουργία των Windows και σου δεσμεύει ένα χώρο στο δίσκο με ένα αρχείο περίπου 1-2GB όπου και αποθηκεύεται το session σου.

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ενεργοποιεί το hibernate που διαθέτουν τα XP. Η κατάσταση του λειτουργικού και γενικά ότι υπάρχει στην μνήμη σώζεται στον δίσκο του laptop σου. Τσέκαρε τις επιλογές στο control panel > Performance and maintenance > Power Options.

Link to comment
Share on other sites

Στα XP δεν ξέρω που είναι κτλ, στο λαπτοπ με τα βίστα είναι στο μενού του shutdown

2 διαφορετικά υπάρχουν και διαβάζω το τι κάνει κάθε φορά για να μην μπερδευτώ.

Το ένα αποθηκεύει τα πάντα όπως είναι και κλείνει, οπως αυτο που περιέγραψες, το άλλο αποθηκεύει τα πάντα στην μνήμη και κοιμάται.. δεν κλείνει, χρησιμοποιεί ακόμα ρευμα, αλλά πολύ λιγότερο.

Από ότι βλεπω τώρα στα XP του desktop το γράφει σαν hibernate και θέλει enable στο 3ο tab του power Options, υποθέτω έτσι θα εμφανίζεται και στο shutdown.. Είναι πολύ βολικό, και δουλεύει ακόμα και σε dual boot καταστάσεις..

Link to comment
Share on other sites

Μην το δοκιμάζετε σε dual boot καταστάσεις. Όταν το είχα ενεργοποιημένο παλιά σε dual boot περιβάλλον υπήρχε θέμα με τα αρχεία στους δίσκους. Κάποιες εργασίες αν θυμάμαι καλά που έκανα με τα αρχεία στους δίσκους με το Α λειτουργικό μετά από hibernate και boot στο B λειτουργικό φαινόντουσαν σαν να μην έχουν γίνει. Αν θυμάμαι καλά. Αυτό που σίγουρα θυμάμαι είναι ότι σε dual boot καταστάσεις δεν κάνω ποτέ hibernate χωρίς να είμαι σίγουρος ότι στο reboot θα φορτώσω το ΙΔΙΟ λειτουργικό.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάω για dual boot με δύο εγκαταστάσεις Windows. Αν το Linux δεν έμπλεκε με τα NTFS partitions και προφανώς τα Windows με τα partitions του linux πολύ πιθανόν να μην υπήρχε πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Πας Start > Shutdown > Πατάς το Shift και εκεί που ήταν το Sleep, βγαίνει το Hibernate.

Στο λαποτοπ λειτουργει, οχι ομως στο desktop. Mporει να γινει καπως και εκει? ή εστω και καποιο εξωτερικο utility?

Link to comment
Share on other sites

Πας Start > Shutdown > Πατάς το Shift και εκεί που ήταν το Sleep, βγαίνει το Hibernate.

Στο λαποτοπ λειτουργει, οχι ομως στο desktop. Mporει να γινει καπως και εκει? ή εστω και καποιο εξωτερικο utility?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.