Jump to content



Θα αντεξει?


Elpis

Recommended Posts

γεια χαρα σε ολους... εχω ενα pro-power τροφοδοτικο. 350w πανω λεει:

+3.3V 24A

+5V 35A

+12V 12A

+5VSB 2A

-5V 0.5A

-12V 0.8A

η απορια μου ειναι αν αντεχει.. τροφοδοτει εναν αμδ 2600+ (206*10,5 1,75V)

δυο ραμς μια fx 5900 ενα cd-rw ενα dvd-rom ενα hdd maxtor 120gb ata133

οι μνημες ειναι στα 2,7... αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι οταν κλεινω το βραδυ το πολυμπριζο και το ανοιγω το πρωι το ανοιγω το pc δεν ανοιγει (ανοιγει αλλα δεν κανει "μπιπ " και δεν ανοιγει η οθονη) και πρεπει να αλλαξω τα jumper ωστε να παει σε default ρυθμισεισ μετα να το κλεισω και να τον βαλω κανονικα.... (φοβαμαι να αφησω το πολυμπριζο ανοιχτο γιατι εχω ακουσει περιπτωσεις που εχει καει το πσ ακομα και κλειστο.....)

ακομα το τροφοδοτικο δινει μονο 4 για τροφοδοσια ide και motherboard εχειμονο 2 για τροφοδοσια και δεν ξερω πως να βαλω και αλλους ανεμηστηρες... πως να τροφοδοτισω και αλλους?

και μια φοτο με τις τασεισ απο speed fan και

aida 32... σε idle.. αν και ειναι ταυροχρονα εχουν διαφορες και δεν ξερω γιατι.. (πολυμετρο δεν εχω)

Ευχαριστω

post-522-1416070764,362_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

προφανώς η μητρική σου τροφοδοτεί τη cpu από τα 12v...

δώσε καλύτερα screenie@full load

τα φανς θα τα βάλεις με επεκτάσεις... και σκέτες θα βρεις αλλά συνήθως το καλώδιο που έρχεται μαζί με κάθε νέο φαν έχει και αρσενικό βύσμα πάνω για να μην τερματίζει εκεί το μόλεξ

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα και απο εμενα.εγω θα σου προτεινα να αλλαξεις τροφοοδοτικο οποτε νομιζεις οτι εχεις τα απαραιτητα χρηματα(περιπου 70-80ευρω).για μενα 3 ειναι τα σημεια σταθμος στον υπολογιστη που του προσφερουν την μεγαλυτερη σταθεροτητα.

1)ρευμα(δηλαδη καλο τροφοδοτικο)

2)κουτι(δηλαδη καλες θερμοκρασιες σε συνδυασμο με το καταλληλο συστημα ψυξης σε καθε περιπτωση) και...

3)αξιοπιστες καλωδιωσεις για τις συσκευες και τα περιφερειακα.

προφανως το τροφοδοτικο που εχεις ειναι απο κανενα πλαισιο αγορασμενο.(παλια που δεν ηξερα εκανα και εγω τετοια λαθη).θα σου προτεινα 400αρι τροφοδοτικο το λιγοτερο.ειχα και εγω παλιοτερα ενα pro-power350αρι και ειχα πολλα προβληματα με την ταση ειδικα με την +12ν.οσο για τη φοβια που εχεις με την ταση του ρευματος στο σπιτι σου εχεις ενα δικιο.εγω πηρα ενα απλο UPS(με 60ευρω-δεν χρειαζεται να ειναι κανενα τρομερο καθως με τα λογισμικα που εχουν σου τρωνε τρελους πορους απο τον υπολογιστη) που ειχε και σταθεροποιητη τασης ενσωματομενο και ηρεμησα μια για παντα.

ελπιζω να βοηθησα οσο μπορουσα.

Παντα φιλικα,Γιωργος

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ και Farmas!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Reality με καταντισες ρε kallileo!!!!!!!!!!!!!!!

Ημαρτον ρε φουστι μουυυυυ(α ρε γεωργιου κατεβα για προεδρος να σε ψηφισω)

Greekfragma=greek fragma=ελληνικο θραυσμα

με λιγα λογια......ενας ελληνας στα 12εκατομυρια(δεν ξεχνω τους μεταναστες απλα δεν ξερω ποσοι ειναι ακριβως)

:p

:confused:

:D

Link to comment
Share on other sites

αν αγησω ανοιχτο το πολυμπριζο ανοιγει κανονικα αν το κλεισω πρεπει να αλλαξω jumber για degalt ρυθμισεις να τον κλεισω να ξαναλλαξω jumber για κανονικα και μετα μπαινει..τι να φταιει αραγε και πως να το διορθωσω? (κατι ασχετο σκοπευω να παρω την DFI LANPARTY NFII ULTRA RETAIL θα την αντεξει η θα πρεπει να αλλαξω και τροφοδοτικο? ) τι ακριβως ειναι το cold boot ..?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.