Jump to content


Νεκρη lan?


2cpu

Recommended Posts

Καλησπερα

Χτες αφου γυρισα απο εξω και εχοντας ριξει ο Παναγαθος τα παντα ολα

απο βροχη παω να ανοιξω το μηχανημα και παρατηρω διπλα το ρουτερ σβηστο.

Ψαχνωντας λιγο ειδα οτι εντελει καηκε κατα μυστηριο τροπο καθως το ειχα πανω στο

UPS.To παρεκαμψα βρηκα ακρη με ρουτερ και σημερα πηγα να συνδεσω το νεο.

Συνδεοντας το στην μια απο τις 2 ethernet (m/b MSI GD70)δεν με εδινε ιντερνετ και ουτε

εβλεπα το ρουτερ ενω στην αλλη ολα οκ.Παρατηρησα επισης οτι οταν συνδεα στην μια

που εχει το προβλημα δεν αναβαν ουτε καν τα ενδεικτικα led.

H ερωτηση ειναι υφισταται να καηκε το ρουτερ και να πηρε και την μια ethernet μαζι του?

Link to comment
Share on other sites

Kαι εμενα αυτο με εκανε εντυπωση.Γιατι εχω και αλλες συσκευες πανω στο

UPS και καμια δεν επαθε τιποτα.Να εγινε τιποτα απο τον πΟΤΕ?

Αλλα περασε μεσα απο ρουτερ και χτυπησε και την lan?:nada:

Link to comment
Share on other sites

"Αλλα περασε μεσα απο ρουτερ και χτυπησε και την lan?:nada:"

και με κλειστο μιχανημα???? 0.0 OMG

παντος δεν χανεις και τπτ να το ψαξεις....αν υπολογισεις οτι (αν οντος ειναι απο τον οτε) παιζει να γλειτωσεις τα χρηματα του μοντεμ και κενουρια μομπο (αν γινετε βεβεα!)

Link to comment
Share on other sites

αν υπολογισεις οτι (αν οντος ειναι απο τον οτε) παιζει να γλειτωσεις τα χρηματα του μοντεμ και κενουρια μομπο (αν γινετε βεβεα!)

Εδω δεν τα παίρνουμε από τη ΔΕΗ για προφανείς αίτιες και θα τα πάρουμε απο τον Οτε?

Μας δουλευεις? :p

Μερικα UPS εχουν είσοδο για telephone καλώδιο οποτε κατι ξερουν που το έχουν οι κατασκευαστές.

Αρκετα περίεργο πάντως που χαλασε (μονο) η θυρα :blink:

Link to comment
Share on other sites

"Για μια θύρα λαν όλο να περάσει όλο αυτό ??

Δεν νομίζω ότι αξίζει τον κόπο !!"

προσωπικα μου ειναι παααααρα μα παρα πολυ χρισιμη η 2η λαν στη μομπο μου!λογικα αν μου συνεβενε κατι τετοιο θα αναγκαζομουν να την αντικαταστησω

@SirDiman εχεις δικιο για μια στιγμη ξεχασα οτι ζουμε στην ΕΛΛΑΔΑΡΑ!

Link to comment
Share on other sites

Κουλό το ότι κατάφερε και σου κάηκε με αυτόν τον τρόπο, αλλά είσαι τυχερος που δεν... χρειάζεται να πάρεις άλλη καρτούλα ethernet και γλύτωσες 10 ευρω.. :hehe:

Για την ιστορία, πριν καιρό έκαψα στην mobo μου την PS2 του keyboard (μαζί με το keyboard), όταν κατά λάθος έριξα χαμομήλι πάνω στο keyboard.. :drool:

(Pentium 4 asus..)

Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατόν να σου καεί η κάρτα δικτύου από πρόβλημα στο καλώδιο του οτε, που με τη σειρά του θα κάψει το modem, και επειδή συνήθως οι κάρτες δικτύου δεν κλείνουν ποτέ για να περιμένουν μήνυμα wake on lan την πήρε και αυτή η μπάλα. Μπορείς να παρεμβάλεις το καλώδιο που έρχεται από τον οτε μέσα από ups με κίνδυνο βέβαια να αποσταθεροποιηθεί η γραμμή της dsl.

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα , ωστε υφισταται κατι τετοιο.Το UPS μου εχει θυρα για τηλεφωνικη

γραμμη απλα βαρεθηκα να κανω μια προεκταση και μαλλον το πληρωσα αυτο

:hm:

Σημερα το συνδεσα μιας και αρχισανε παλι τα πανηγυρια απο πλευρας καιρου

αλλα δεν παρατηρησα κατι ακομα στην γραμμη DSL , θα δειξει .

Να το κυνηγησω ουτε κατα διανοια καθως δεν εχω χρονο και δεν θελω

να μπλεκω με δημοσιο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.