Jump to content



acer 5920G


tromeross

Recommended Posts

παιδιά έχω ένα λαπτοπ acer 5920g και μου είπαν κάηκε η μητρική .. και με κόστος επιδιορθώσεις 300-400 ευρω

αλλά διάβασα σε ένα post εδώ ότι ι κάρτα γραφικών που έχει το μοντέλο αυτό είχε πολλά προβλήματα.

τώρα από που μπορώ να καταλάβω οτι δεν είναι καμένη η κάρτα γραφικών και είναι η mobo ?

είναι δύσκολο να δοκιμάσω να την αλλάξω εγώ την mobo ?

αν βρω απο ebay (100-150 max ευρω ) αξίζει ?

Link to comment
Share on other sites

οντως αν εχεις την εκδοση με καρτα nvidia 8600m ειναι προβληματικες και ψοφανε σε ανυποπτο χρονο. Εχω το ιδιο laptop περιπου 2.5 χρονια και προς το παρον εχει αντεξει, αλλα φιλος μου που το ειχε παρει επισης μισο χρονο νωριτερα, του χαλασε. Μου το εδωσε, αλλαξα τις καρτες και οντως ηταν η καρτα. Ειναι πολυ ευκολο γενικα να την αλλαξεις, ΑΛΛΑ δε θα σε συμβουλευα να παρεις ετσι στα τυφλα μια απο ebay γιατι μπορει οντως να φταιει κατι αλλο και να την παρεις τσαμπα......απλα οντως ειναι μακραν το πιο πιθανο να ειναι η καρτα...

Επισης να ξερεις οτι και να την αλλαξεις, και η καινουρια (αν ειναι καινουρια κιολας...) θα τα παιξει καποια στιγμη, και φυσικα δεν εχει εγγυηση γιατι αυτα ειναι oem parts, γι'αυτο αλλωστε και θα βρεις μονο στο ebay.

Αν τελοσπαντων βρεις τροπο να επιβεβαιωσεις οτι φταιει η καρτα, τοτε ψαξτο λιγο μηπως παρεις απο ebay καμια ati 3650. Ειναι απο τις λιγες που ειναι συμβατες με το μοντελο αυτο....βεβαια ισως χρειαστει να της κανεις λιγο underclocking γιατι εχω διαβασει οτι θελει λιγο καλυτερη ψυξη απο την 8600... Ειναι λιγο μπελας γενικα η ιστορια, αλλα τουλαχιστον θα παρεις κατι χωρις ημερομηνια ληξης (ντροπη στην nvidia για αυτο το φιασκο που ποτε δε παραδεχτηκε και δε μας καλυψε!)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση! αλλά το θέμα ειναι να μην αγοράσω μια και στο τέλος να ειναι τελικά η mobo

η τεχνική πως ελέγχου τα laptop για να βρούνε το πρόβλημα ? ήξερα παλιά σε desktop όταν δεν δουλεύει η κάρτα γραφικών εκανε ενα συγκεκριμένο beep

αλλα τροπή ειναι να αγοράζεις ενα laptop και σε 2 χρόνια να σου καίει.. άδικα λεφτά για το τιποτα.. και εκτος απο ολλα αυτα να θέλουνε και 300 ευρο επιδιορθώσει

Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω αν υπαρχει κανενας ιδιαιτερος τροπος ελεγχου φιλε....το πιθανοτερο ειναι οτι το κοιταξαν 5 λεπτα μηπως και ηταν τιποτα αστειο που εσυ δεν πηρες χαμπαρι, και απο τη στιγμη που δεν αναβε καν να δωσει σημα στην οθονη για να μπορουν να βγαλουν καποια συμπερασματα (οτι πχ θα μπορουσε να ειχε χτυπησει ο δισκος...) ΑΝ εισαι τυχερος, μπορει να δοκιμασαν μια δικη τους μνημη και εναν επεξεργαστη για να σιγουρεψουν οτι δεν ειναι αυτα τα 2.

Αποκει και περα απλα σου πεταξαν την ταριφα των 300ιων που θα καλυπτε τα εξοδα επισκευης οτι και να εφταιγε μηπως και τσιμπησεις να τα δωσεις. Καταλαβαινεις οτι αυτο το ποσο στην πραγματικοτητα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ για λαπτοπ τριετιας....δηλαδη θα ηταν αυτοκτονια να τα δωσεις, πουλα το ενα 100ρικο για ανταλλακτικα και παρε κατι ολοκαινουριο με 400-500 αμα ηταν να τα δωσεις...

Και στο φιλο μου τα ιδια ειπαν, ο ενας δηλαδη που υποτιθεται ασχοληθηκε, γιατι οι προηγουμενοι απλα του ειπαν αφου δεν ειανι στην εγγυηση, θα το στειλουμε στην Acer, θα πληρωσεις Χ μονο για μεταφορικα και διαγνωση και μετα οσο μας πουν....

Απλα ηταν τυχερος που ειχα το ιδιο μηχανημα και μπορουσα να δοκιμασω αυτα τα 3 πραγματα (επεξεργαστης-μνημες-καρτα γραφικων) και που ξεραμε οτι η καρτα ηταν πολυ πιθανο να φταιει. Με τη δικια μου καρτα πηρε μπρος μια χαρα, και η δικια του στο δικο μου εφερνε τα ιδια συμπτωματα...

Η χειροτερη μλκια ειναι οτι αν και η καρτα ειναι mxm2 , δηλαδη υπαρχει μια τυποποιηση για να μπορεις να την αλλαξεις/αναβαθμισεις, δεν εχεις πολλες επιλογες γιατι πρεπει αυτη που θα βαλεις να υποστηριζεται απο το bios της acer, και αυτο πρακτικα σε περιοριζει σε καρτες με τις οποιες κυκλοφορουσε το μοντελο τοτε. Γι'αυτο σου ειπα την 3650...

Αλλιως, υπαρχει πχ και η 9650m της nvidia που φαινεται πιο λογικη επιλογη και εμπαινε στο acer 6920 που ειναι ολοϊδιο σασι με το 5920 απλα σε μαυρο χρωμα...και δε θα ειχες και θερμικο θεμα, αλλα δεν υποστηριζεται απο το bios απ'οσο ξερω...

Τα εχω ψαξει βλεπεις για τον φιλο μου.....αλλα και επειδη ειμαι προετοιμασμενος πλεον για το τι θα κανω οταν καποια στιγμη μας αφησει χρονους και η δικια μου...

Οτι και να κανεις, μακρια απο 8400/8600 , αυτες ειναι οι προβληματικες....εκτος αν πας με τη λογικη "βαζω παλι μια καινουρια 8600 που θα παιξει σιγουρα με 100 ευρω και του δινω μια παραταση ζωης ~2 χρονια.....50 ευρω το χρονο δεν ειναι ασχημα....και οποτε τα φτυσει και αυτη το πεταω στα σκουπιδια και παιρνω καινουριο τοτε..."

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι desktop pc για να ειναι τοσο απλο δυστυχως...

Πρεπει να βρει καρτα mxm2 typeA η οποια να ειναι και συμβατη με το μοντελο (acer bios)...φεξε μου και γλιστρησα δηλαδη....μονο αμα εχει καποιον κοντα του με παρομοια καρτα και δοκιμασει επι τοπου...οπως ειχε ο φιλος μου εμενα...

Διαφορετικα αν ειναι να παρεις μικρο ρισκο, παιρνεις την 3650 απο ebay Που βγαινει ενα 50ρικο και ξερεις και οτι ειανι συμβατη, και αμα παιξει (=ηταν η καρτα το προβλημα) το ψαχνεις να την κανεις λιγο undervolt γιατι ειναι πιο θερμη αλλα εισαι αρχοντας και δε θα σου ξαναχαλασει κιολας.

Αν δεν εφταιγε η καρτα....απλα αυτα τα 50 ευρω πηγαν στο βροντο....να βρεις να την ξαναπουλησεις μετα λιγο δυσκολο αφου το αγοραστικο κοινο ειναι ελαχιστο...

Link to comment
Share on other sites

οκ φιλε θα το κοιτάξω αν και προτιμώ να μάθω και πως ελέγχουν για να βρουν το πρόβλημα.. για το λογο δεν γίνετε να έχουν ολους τους επεξεργαστές για να ελέγχουν ή της κάρτες γραφικών

αν κάποιος ξέρει ή δούλεψε σε κατάστημα και είδε τη κάνουνε ας πει ..

Link to comment
Share on other sites

Σ' ένα 5920 είναι εύκολο να βρεις τι φταίει, αφού δοκιμάζεις ένα άλλο (λειτουργικό ΜΧΜ) και βλέπεις αν δίνει σήμα. Συνήθως σε δαύτα χάλαγε η vga (no post αλλά pwr on) ή το board (shortcrct no pwr on) πέραν των κλασικών hdd και ram κλπ κλπ. Οπότε τ' οποιοδήποτε service point μπορεί να στο ελέγξει με την ελάχιστη χρέωση και να σου πει.

Στην computer systems, εκτώς ότι μπορούν να σου αλλάξουν το ΜΧΜ, πιθανότατα έχουν κάποιο IR welder και εφαρμόζουν reballing στα BGA ή αλλαγή όλου του BGA (μάθοδοι, φθηνότερες της ολικής αλλαγής). Ίσως δοκιμάζουν και reflow αλλά λίγο χλωμό να δίνουν 4μην εγγύηση με αυτή τη μπακαλιά. Ρίξε επίσης και μια ματιά σε www.laptopkings.gr

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.