Jump to content



Πρόβλημα με Twintech 470


Trooper

Recommended Posts

Σε ενα σύστημα με i7 930, Asus P6T Deluxe v2, έβαλα 2 twintech 470. windows 7 χ64 εγκατάσταση όλα καλά. Κατέβασα τους τελευταίους drivers 257.21 απο την nvidia και ενεργοποίησα το SLI. Ολα πηγαν μια χαρά, 1-2 παιχνιδάκια παιζουν σφαίρα. Μετα απο reboot όμως, μου βγάζει με κιτρινο θαυμαστικό και τις 2 κάρτες και λεει οτι οι drivers δε παίζουν σωστά ή κάτι τετοιο. Αν τους ξαναπεράσω, ολα παιζουν κανονικά μέχρι το reboot, οπου και πάλι χάνει τους drivers.

Ερώτηση: Για το SLI χρειάζεται το ένα bracket που ενώνει τις κάρτες ή χρειάζονται 2 ? Εχει σημασία σε ποια θέση θα βάλεις το bracket?

Καμια ιδέα για το τι μπορεί να φταίει ?

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο ψάξιμο στο νετ, το έχουν κι άλλοι αυτό το πρόβλημα με τις συγκεκριμένες κάρτες (470/480) και λύση προς το παρόν δεν υπάρχει. Το περίεργο της υπόθεσης ειναι οτι τις πρώτες μέρες λειτουργίας του, δεν το εκανε το πρόβλημα, αλλα εμφανίστηκε μολις ενεργοποιήθηκε το SLI και μπήκανε διάφορα προγράμματα πάνω.

Παντως απογοήτευση απο nvidia μιας και το pc δεν είναι δικό μου και το πρότεινα σε φίλο για να μην έχει τα προβλήματα των ATI(οσα είναι αυτά). Τελικά ολοι ίδιοι είναι.

Πάμε για format και ελπιζω να μη το ξανακάνει.

Link to comment
Share on other sites

Τροοπερ, με 1 bracket είναι μια χαρά κανονικά, αυτό μπορώ να στο πω, δεν θέλει 2ο, (χωρίς να πειράζει αν έχεις 2, αλλά ΔΕΝ είναι required).

Προβλήματα έχουν όλες τελικά αυτό είναι το μόνο σίγουρο.

Link to comment
Share on other sites

Ότι είπε και ο Dolly για τo bracket

Έχοντας την ίδια μητρική και 470 SLI, ποτέ δεν είχα ούτε έχω τέτοιο πρόβλημα.

(m/b) Bios update?

Από τροφοδοτικό πως πάμε?

Aν είσαι ΟΚ σε αυτά, τότε ή η μητρική ή κάποια κάρτα είναι "ακουσμένη" (τώρα να φανταστώ ότι μέχρι και το bracket μπορεί να έχει πρόβλημα? ποτέ μη λές ποτέ..)

Link to comment
Share on other sites

Ότι είπε και ο Dolly για τo bracket

Έχοντας την ίδια μητρική και 470 SLI, ποτέ δεν είχα ούτε έχω τέτοιο πρόβλημα.

(m/b) Bios update?

Από τροφοδοτικό πως πάμε?

Aν είσαι ΟΚ σε αυτά, τότε ή η μητρική ή κάποια κάρτα είναι "ακουσμένη" (τώρα να φανταστώ ότι μέχρι και το bracket μπορεί να έχει πρόβλημα? ποτέ μη λές ποτέ..)

Bios updated, το πρώτο πράγμα που έκανα..Τροφοδοτικό 1000άρι (Silverstone Decathlon με 3xSLI certification), οποτε δε νομίζω να ειναι πρόβλημα. Μητρική και κάρτες ειναι ολοκαίνουρια. Το θέμα ειναι οτι παίζουν όλα μια χαρά και με SLI enabled μόλις περνάω drivers. Αν κάνω reboot, τις χάνει τις κάρτες με κίτρινο θαυμαστικό στο device manager και με το error 43 (windows has stopped the device because it has reported problems). Εαν κάνω disable το SLI, ολα παίζουν μια χαρά και δε τα χάνει με τα reboots.

Ελπίζω οτι με το φορματ δε θα το ξανακάνει, αλλιώς πάω για επιστροφή τι ? Των 2 καρτών ? ή και της μητρικής...ffs

Link to comment
Share on other sites

Είναι αυτό που λέμε.. "κι'αν σου κάτσει?"

Το τελευταίο που μένει να δοκιμάσεις (μετά το format) είναι την κάθε κάρτα μόνη της μήπως κάποια έχει πρόβλημα, αλλά και στις 2 pci-e της μητρικής μήπως και φταίει κάποια θύρα από τις δύο..

Αλλιώς, πίσω μητρική KAI κάρτες -"χάνει το SLI σε κάθε reboot με αυτά τα κομμάτια", και να βρουν αυτοί την άκρη

Link to comment
Share on other sites

Το περίεργο ειναι ότι το κάνει μονο οταν ειναι ενεργοποιημένο το SLI, αρα θεωρώ οτι οι κάρτες δεν έχουν κάποιο πρόβλημα, ουτε και η μητρική και ειναι θέμα drivers. Επίσης σήμερα εκανε ενα αλλο κουλό, κάναμε restart χωρίς καλώδιο δικτύου και δεν χάλασε, ενω μόλις βάλαμε το καλώδιο και κάναμε restart, χάλασε στο πρώτο.

Θα κάνω update μετα το format το απόγευμα.

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε να κανεις sli με τον beta τον driver ετσι απο περιεργεια γιατι εγω με τον beta δεν ειχα προβληματα ακομα κ για Physx που εχω μια καρτα,ενω με τους τελευταιους εφαγα bsod.κανε κ συνδυασμους παιξε πρωτα μια μια καρτα δες οτι ειναι σταθερες κ μετα κανε το sli.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ περίεργο, έκανα φορμάτ και έβαλα drivers, και στο πρώτο reboot πάλι τα ίδια. Οπότε λέμε να το πάμε RMA όλο το pc ώστε να το δούνε και να αλλάξουνε ότι χρειάζεται, με παίρνει τελ μετα απο 2 ώρες και μου λεει οτι μετα απο τα windows updates, βάζοντας διάφορα applications και κάνοντας reboot μετα απο κάθε application, δε το ξαναέκανε... Πραγματικά κουφό.

Ενα άλλο επίσης που έκανε είναι οτι χωρίς καλώδιο δικτύου πάνω, πριν το φορμάτ, είχε 50-50 πιθανότητα να μη το κάνει, ενώ βάζοντας το καλώδιο δικτύου πάνω, το έκανε πάντα.

Από τη μία λέω οτι φταίει η μητρική, απο την άλλη οι drivers της nvidia...θα τα σκίσω τα παπλώματα με αυτά που βλέπω!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.