Jump to content



Γίνετε overclockers σε 60 λεπτά (*)


Grace

Recommended Posts

  • 3 months later...
  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Συγχαρητήρια για τον οδηγό!Πολύ χρήσιμος για νιουμπις του ο/c σαν εμένα.Ερώτηση.Ξέρει κανείς από προσωπική εμπειρία μέχρι πόσο μπορεί να φτάσει ο Ρ4 2.53 που έχω και υπό ποιές συνθήκες???

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

12Vοlt δεν είναι όλη η πλεξούδα η 24pinη έχει και τις άλλες τάσης... 3.3/5/12. Γενικά η 12άρα είναι όλα τα κίτρινα καλώδια. Τροφοδοτεί μαζί με την 5άρα τα drives και άλλες συσκευές, ενώ οι σύγχρονες mobo παίρνουν από την 12άρα για το κύκλωμα τροφοδοσίας της CPU.

Link to comment
Share on other sites

Τα 12V αφορούν τη τάση των κίτρινων γραμμών του psu που καταλήγουν σε μητρική, περιφερειακά, ανεμιστήρες. Το 20πινο ATX που πάει στη μητρική μεταφέρει όλες τις γραμμές του psu και οχι μόνο τη 12V.

owned by endura

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπερα σε ολους!!:)

ο οδηγος για το overclocking ειναι ΤΕΛΕΙΟΣ!:worship:

μπραβο!πολυ καλη η προσπαθεια!!:clap:

Υ.Γ.κατι αναφερθηκε πιο πανω απο τον enduracell για εναν οδηγο ΒΙΟS...

που θα μπορουσα να βρω αυτον τον οδηγο??

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 6 months later...

Έτσι μπράβο, να τον στείλω και γω σε κάτι φίλους μου που αποφάσισαν να αχοληθούν με το overclocking, χωρίς να ξέρουν που πέφτει ο επεξεγραστής...

Πήγε ένα φίλος, και με την box ψύκτρα (το ανεμιστηράκι ου ερχεται με την CPU) να κάνει o/c. Πήγε ο ηλίθιος και ανέβασε ένα P4 1.7 στα 2.2, και του έκανε και ένα overvolting, για να δέσει το γλυκό.

Περιτό να πω ότι του κάηκε, και τώρα πρέπει να ψάχνει για Ρ4. Πήγε ο ανθρωπος να γίνει power user και κατέληξε να είναι power loser

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

fsb.jpg

Διάβασα το σχετικό άρθρο και έχω κάποιες ερωτήσεις.:D

1. Τι είναι:

α. post

β. CMOS

γ. jumper

δ. AGP/PCI

ε. mobos

2. Αν κατάλαβα σωστά, στην παραπάνω photo έχουμε, ότι με 300 FSB και πολλαπλασιαστή στο 13x δουλεύει ο επεξεργαστής στα 3.900GHz. Σωστά;

3. Το AGP έχει να κάνει με τον τύπο της κάρτας γραφικών. Πως ξέρω ποιά κάρτα είναι AGP ή όχι; Πόσο σημασία εχει;

4. Το VDD αν κατάλαβα σωστά έχει να κάνει μόνο με AMD. Οπότε όσοι ασχολούνται με Inteo δεν πρόκειται να το συναντήοσουνε...

5. Με την λέξη πυρήνα εννοούμε τον επεξεργαστή έτσι;

6. Για να καθαρίσω το CMOS, πρέπει να έχω απαραίτητα το βιβλιαράκι της μητρικής; Αν όχι, πως μπορώ να το καθαρίσω;

Συγνώμη, αν σας έπρηξα με τις ερωτήσεις μου, αλλά τώρα μαθαίνω. :) Νέος ακόμα!

Οι απάντησεις να είναι σύμφωνες με την δομή του δικού μου reply - αν δεν σας είναι κόπος.:cool:

Link to comment
Share on other sites

1.a) POST=Power On Self Test, η διαδικασία που βλέπεις στην οθόνη(αν έχεις δηλώσει στο bios να μην σου δείχνει το logo της μητρικής) με το που ξεκινάς τον υπολογιστή. Το κομμάτι δλδ που αναφέρει τα στοιχεία του επεξεργαστή, μετράει την μνήμη του συστήματος, τις οπτικές συσκευές/δίσκους.

B) O όρος CMOS αναφέρεται στο τσιπάκι που έχουν οι μητρικές(συνήθως βρίσκεται κοντά στην μπαταρία) και είναι υπεύθυνο να "θυμάται" ημερομηνία, ώρα καθώς και παραμέτρους του συστήματος. Το λεγόμενο bios chip.

c) Jumper=βραχυκυκλωτήρας, ένα μικρό πλαστικό καπάκι που μέσα του έχει μία μεταλλική επιφάνεια και το χρησιμοποιούμε για να βραχυκυκλώσουμε 2 επαφές(pins). Είναι παρόμοιο με αυτό που έχουν οι ata δίσκοι και οι οπτικές συσκευές για τις συνδεσμολογίες master/slave.

d) AGP/PCI οι συχνότητες των διάυλων που αφορούν την κάρτα γραφικών και τις περιφερειακές συσκευές(κάρτες ήχου, δικτύου κλπ). Αυτές τις συχνότητες τις θέλουμε κλειδωμένες στα 66/33 MHz αντίστοιχα, εκτός αν είσαι ο hipro.

2. Σωστά

3. Το AGP είναι ένα διεθνές standard πρωτόκολλο σύνδεσης και επικοινωνίας καρτών γραφικών με το υπόλοιπο σύστημα. Αντικαταστάθηκε από το pci-express. Κάρτα agp δεν μπορεί να εγκατασταθεί σε μητρική με pci-e υποδοχή, όπως και το αντίθετο.

Έχει σημασία στο να κάνεις σωστή αγορά, αν η κάρτα δεν υποστηρίζεται από την μητρική, απλά δεν μπορείς να την εγκαταστήσεις.

4. Όχι, το VDD δεν έχει να κάνει με επεξεργαστή, έχει να κάνει με την τάση του chipset της μητρικής. Σε ορισμένες μητρικές ή δεν θα υπάρχει αυτή η επιλογή ή θα την δεις σαν chipset voltage.

5. Ναι

6. Στις περισσότερες περιπτώσεις αρκεί να βγάλεις τον υπολογιστή από το ρεύμα, να βγάλεις την μπαταρία από την μητρική και να την αφήσεις εκτός για κάνα 5λεπτο.

Ορισμένοι pc-freaks θα σου πουν ότι καλό είναι να μετακινήσεις και το jumper που καθαρίζει το cmos(και μετά να το επαναφέρεις)-εδώ θα χρειαστείς το manual.

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX [Σήμερα, στις 08:14]

B) O όρος CMOS αναφέρεται στο τσιπάκι που έχουν οι μητρικές(συνήθως βρίσκεται κοντά στην μπαταρία) και είναι υπεύθυνο να "θυμάται" ημερομηνία, ώρα καθώς και παραμέτρους του συστήματος. Το λεγόμενο bios chip.

δλδ μπορώ να το αλλάξω και με το χέρι; Οπότε δεν χρειάζομαι το βιβλιαράκι...

Αρχική απάντηση από RootX [Σήμερα, στις 08:14]

d) AGP/PCI οι συχνότητες των διάυλων που αφορούν την κάρτα γραφικών και τις περιφερειακές συσκευές(κάρτες ήχου, δικτύου κλπ). Αυτές τις συχνότητες τις θέλουμε κλειδωμένες στα 66/33 MHz αντίστοιχα, εκτός αν είσαι ο hipro.

Όπως είναι στην φώτο... Κατάλαβα!

Αρχική απάντηση από RootX [Σήμερα, στις 08:14]

3. Το AGP είναι ένα διεθνές standard πρωτόκολλο σύνδεσης και επικοινωνίας καρτών γραφικών με το υπόλοιπο σύστημα. Αντικαταστάθηκε από το pci-express. Κάρτα agp δεν μπορεί να εγκατασταθεί σε μητρική με pci-e υποδοχή, όπως και το αντίθετο.

Έχει σημασία στο να κάνεις σωστή αγορά, αν η κάρτα δεν υποστηρίζεται από την μητρική, απλά δεν μπορείς να την εγκαταστήσεις.

δλδ χρειάζεται να ξέρω τι πρωτόκολλο σύνδεσης έχει το συστημά μου για να ξέρω τι κάρτα θα αγοράσω; Πως μπορώ να το μάθω αυτό;

Αρχική απάντηση από RootX [Σήμερα, στις 08:14]

4. Όχι, το VDD δεν έχει να κάνει με επεξεργαστή, έχει να κάνει με την τάση του chipset της μητρικής. Σε ορισμένες μητρικές ή δεν θα υπάρχει αυτή η επιλογή ή θα την δεις σαν chipset voltage.

Από το κείμενο:

Στην πραγματικότητα πρωτοεμφανίστηκε μόνο σε λίγες μητρικές με το chipset Nforce 2 για AMD που φτιάχτηκαν να ικανοποιήσουν ακριβώς την αγορά των overclockers

Είναι μόνο για AMD και λίγες το έχουν... Όποτε αν ποτέ το δω στα BIOS να έχω τον νου μου; :nothing:

Α! Και τα mobos, τι είναι;

Link to comment
Share on other sites

Να αλλάξεις με το χέρι τι πράγμα? το bios chip? για ποιο λόγο?

Πρέπει να ξέρεις ναι, αλλιώς αγόρασε έτοιμα :flower: Το μαθαίνεις διαβάζοντας το βιβλιαράκι της μητρικής, ή τσεκάροντας την μητρική σου στο site του κατασκευαστή.

Ότι πεις :)

mobo=motherboards=μητρικές.

Link to comment
Share on other sites

Να αλλάξεις με το χέρι τι πράγμα? το bios chip? για ποιο λόγο?

Εννοώ να καθαρίσω το CMOS χώρις να κάνω κάτι με τον h/y.

mobo=motherboards=μητρικές.

Ήθελα να το σιγουρέψω!:T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.