Jump to content



heroes of newerth (hon)


ellinas

Recommended Posts

Eνα μικρό input(για το lol,ίσως να εφαρμόζονται και στο hon)...Τα αντικείμενα που σου προτείνει ειναι ενα απλό guideline , αν το παιχνίδι π.χ. κυλάει πιο καλά για την ομάδα σου και βγάζεις φράγκα με τη σέσουλα μπορεις να προνοήσεις και να φτιάξεις καλύτερα items.

To απίστευτα εκνευριστικό και αρνητικό σε σχέση με τη dota, είναι ότι δε μπορεις να αφήσεις items κατω η σε καποιο storage για να αδειάσεις slots και να φτιάξεις άλλα...

Αυτό βέβαια που λες οτι δεν μπορείς να φτιάξεις άλλα δεν ισχύει να ξέρεις...Μπορείς πολύ απλά ενώ ενα item χρειάζεται 3.200g και έχεις μόνο ενα slot κενό μπορεις να το γεμίσεις αρχικα με ενα απο τα αντικειμενα που χρειαζεσαι για να τελειωσεις to recipe και μολις μαζευεις τα υπολοιπα να επιλεξεις το recipe και να το το παρεις κατευθειαν...

αρα μπορεις να βγαλεις full items και δεν ειναι τοσο εμποδιο το οτι δεν μπορεις να αφήσεις κατω αντικείμενα....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply
Eνα μικρό input(για το lol,ίσως να εφαρμόζονται και στο hon)...Τα αντικείμενα που σου προτείνει ειναι ενα απλό guideline , αν το παιχνίδι π.χ. κυλάει πιο καλά για την ομάδα σου και βγάζεις φράγκα με τη σέσουλα μπορεις να προνοήσεις και να φτιάξεις καλύτερα items.

To απίστευτα εκνευριστικό και αρνητικό σε σχέση με τη dota, είναι ότι δε μπορεις να αφήσεις items κατω η σε καποιο storage για να αδειάσεις slots και να φτιάξεις άλλα...

Έχεις stash στην βάση σου για αυτά τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις stash στην βάση σου για αυτά τα πράγματα.

Τι ακριβώς εννοείς με αυτό??

Δεν το λεω ειρωνικά απλα δεν μπορω να καταλάβω το νοιμα της προτασης σου...Μιλας για το Hon ή για το LoL??

Γιατι αυτο που ειπε ειναι για το LoL...

Link to comment
Share on other sites

Ναι απλα στο είπα γιατι ο dexter20csgr απευθυνόταν στο LoL και είπε πως ίσως ισχύει και στον Honl..

BTW πιστευω πως αυτη η συζητηση εχει καταληξει σε αλλο σημειο απο αυτο που θελαμε και πρεπει να δωσουμε ενα τελος...:crazy_pilot::jester:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

παιδιά με αφορμή το καινούριο update

ηπα να κάνω ένα post.

όσο περνάει ο καιρός το hon γίνετε όλο και πιο καλο

σε ένα 6μηνο θα παίζουν όλη hon

ήδη το υποστηρίζει ο icefrog τις dotas.

και έχουν βγάλει 2 καινούριους χαρακτήρες

Link to comment
Share on other sites

Περισσότερο με ενοχλεί η παραπληροφόρηση παρα η ειρωνεία.... πεζό lol μαζί με 7 φίλους μου από ντότα και το έχουμε αγοράσει όλοι το game με riot points μέσα από το store του παιχνιδιού και επειδή θέλω να μιλήσω με απόδειξη αυτήν την φορα βλέπε να μαθαίνεις..

colector pack = 3900 riot points : unlock annie,kayle,alistar,ryze,sivir,tristana,warwick,tryndamere,morgana,zilean,evelynn.choGath,janna,veigar,malphite,nasus,fiddlestick. +4 rune psilo moufa free

chiampion Bundle=3410 riot points unlock: Master yi, sion, soraka, ashe, jax, nunu, singed, twitch , karthus, anivia, shaco, drmundo, kassadin , twisted fate , gangplank , corki , taric , blitzcrank , katrina , heimerdinger.

Σύνολο 39 ήρωες και με τα δυο game αγορασμένα... μένουν locked : shen ,KogMaw,Malzahar,garen,kenen,mordekaizer",granas,udir,nidalee,akali,ezreal.. Σύνολο 11 ήρωες locked

ο κάθε Ήρωας έχει σύνολο 975 riot points εκτος του γκαρέν που έχει 585 riot.-

Τα riot points πουλούνται μέσο paypal η πιστωτικής κάρτας στις παρακάτω τιμές : 6451 riot = 35 Euro,

3612 riot = 20 euro και πάει λέγοντας.... υπολόγισε ποσο κοστίζει να ξεκλειδώσεις όλους τους ήρωες και θα δεις ότι βγαίνει πάνω από 40 euro που είπα.... ( απλά πατα μέσα στο game διπλα από το play που λέει store και θα δεις ακριβώς αυτά που σου λέω...)

ΥΓ:Plz μην διαφωνήσεις ξανά πριν κοιτάξεις το store .. γιατί με κούρασες να το γράψω όλο αυτό :shout:

YΓ2: Και εγώ αυτήν την περίοδο lol παίζω και έχω πάει ήδη 24 lvl hon έχω να μπω κάτι βδομάδες. αλλα δεν αλλάζει πως το lol αμα είσαι και λίγο ενθουσιώδης σου τραβάει πολλά euro "γιαυτο" πρότεινα το hon.

εσυ μιλας για digital collector pack το collect pack που αγοραζεις απο τα μαγαζια δινει 20 champion 1 skin gia ton Κyele (Η οπως γραφετε) 4 runes και περιπου 1800 riot points

καθε βρομαδα σου εχει 10 champion ωστε να μπορεις να τους παιξεις και να διαλεξεις πιον θα αγορασεις με infuence point

εγω πριν 3 βδομαδες περιπου το πηρα απο eshop στα 7 ευρω το καθενα (πηρα 2)

στο digital collector pack δεν συνφερει για μενα πρωσοπικα γιατι με εκεινο οντως εχει γυρω στα 40 ευρω

τωρα για τα skin που ειπες δεν προσφερουν τιποτα ιδιετερο ωστε να πρεπει να τα αγορασει καποιος απλα αλλαζει ο χαρακτηρασ χρωματα που για μενα δεν λει καθολου

ξεκιναει απο 13.30 15 με μεταφορικα πες , συνφερει να αγοραζεις αυτο για τα riot point που δινει παρα να αγοραζεις μεσω paypal

http://www.skroutz.gr/s/91892/League-of-Legends.html?keyphrase=league+of+legend

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Το παιχνίδι είναι οτι ευχόσασταν να ήταν η dota τόσα χρόνια.

Δεν έχει leavers. Θα σας φανεί περίεργο στην αρχή οτι θα καταφέρνετε να τελειώσετε game και με τους 10 αρχικούς παίχτες χωρίς να έχετε άτομα που φεύγουν στο καπάκι επειδή φάγαν first blood.

Αν τα leave σου ξεπερνάνε το 5% των συνολικών παιχνιδιών σου, δεν μπορείς να μπεις σε games με "no leaver" option.

Εγώ host-άρω / μπαίνω σε games αποκλειστικά και μόνο με αυτό το option.

Αυτή η επιλογή μπορεί να μην σταματάει κάποιον να βγει από το game προφανώς, αλλά αυτό το "leave" θα μείνει στα στατιστικά του "ρετσινιά" για πάντα. (εκτός και αν πληρώσει 15-20 ευρώ για να κάνει reset τα stats του)

Δεν έχει lag. Τα game γίνονται hosted σε servers της εταιρίας και δεν είναι ευθύνη του host το network performance.

Υπάρχουν server σε διάφορες χώρες της Ευρώπης όπως Γερμανία, Γαλλία etc και το in-game lag μου δεν ξεπερνάει τα 130 ms. (στην game list είναι 72-80)

Χρησιμοποιεί UDP network protocol το game και όχι TCP όπως στο warcraft 3. Χονδρικά το udp είναι πιο ασταθές σε κακές συνδέσεις αλλά με λιγότερο delay. Αφού όμως το hosting γίνεται σε επαγελματικούς servers και όχι στην 512 kbit upload σύνδεση του Μίτσου που έχει 10 tab youtube ανοιχτά, lampsifm radio streaming και full virus scan σε όλους τους σκληρούς περιμένοντας το windows update να τελειώσει, τότε μόνο τα πλεονεκτήματα κρατάμε aka no delay.

Έχω παίξει πάνω από 1100 ranked games και lag-spikes είχα σε 1 game μόνο. Και άλλες 2-3 φορές κόλλαγε o server για 2 min max. Πραγματικά είναι απίστευτα stable οι servers.

Δείτε και ένα σχετικό videaki που συγκρίνει το delay σε Hon kai SC2.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=ByD29uiJYjc]YouTube - StarCraft 2 Unit Response Delay[/ame]

Δεν υπάρχει maphack. Ξεχάστε τις εποχές που αν έβρισκες κάποιον εκτός lane και τον έτρωγες, σε ανακηρύσσουν αυτόματα maphacker που μόνο με cheat ξέρεις να παίζεις.

Όλες τις πληροφορίες για το game, όπως την θέση κάποιου στο map, τις κρατάει ο server και στέλνει στους client μόνο τα στοιχεία που "πρέπει" να ξέρουν. Δηλαδή αν κάποιος αντίπαλος βρίσκεται στο fog of war και εμείς δεν μπορούμε να τον δούμε, ακόμα και να αφαιρέσουμε το fog (αυτό που κάνει το maphack στο wc3) δεν θα δούμε τον αντίπαλο γιατί δεν έχουμε εξαρχής τις πληροφορίες για την θέση του.

Stat tracking. Όλα τα replay μαζί με τα στατιστικά τους αποθηκεύονται στους server του παιχνιδιού και μπορούν να κατεβούν ανά πάσα στιγμή in-game (ή από το site).

Μπορείτε να δείτε όλα τα παιχνίδια που έχω παίξει δηλαδή. Να δείτε πόσα kill έκανα στο last game, ποιοι είναι οι most played hero μου κτλ. (link)

-Καλά δεν φαντάζεσαι τι τους έφτιαξα χθες με τον void. 2 hit τους έκοβα.

-Εεεε, στο μόνο game με void που είχες χθες, έκανες 1-10 score και είχες μόνο boots.

Δεν κρύβεσαι από πουθενά.

Επίσης χρησιμοποιεί το σύστημα του elo (όπως στο σκάκι) για την κατάταξη παικτών και γενικώς παίρνεις μια ιδέα για το skill του κάθε ατόμου στο παιχνίδι σου βλέποντας στα γρήγορα τα stats του.

Τα γραφικά ενώ είναι πολύ ανώτερα τεχνολογικά και εμφανισιακά από του warcraft 3, μπορεί να σας πάρει λίγο διάστημα μέχρι να τα συνηθίσετε και να μην μπερδεύετε τα unit σας με των αντιπάλων.

Επίσης το Interface είναι πλήρως παραμετροποιήσημο. Υπάρχουν κανονικά add-on σε στυλ WOW. Δηλαδή να αλλάζετε τα πορτραίτα, αυτόματο level up skills (που έχετε βάλει απο πριν queue) κτλ.

Τι θα σας λείψει από την dota: Ήρωες. Λείπουν αρκετοί από την dota. 100 heroes περίπου στην dota, 70 στο hon.

Βάζουν συχνά νέους (δικούς τους,original) αλλά μάλλον δεν θα ξαναγίνει direct port ήρωας της dota για νομικούς λόγους. (λόγο dota 2 κτλ)

Εδώ να τονίσω οτι λόγο του ανταγωνιστικού χαρακτήρα του παιχνιδιού (με τους πόντους που παίρνεις όταν νικάς) πρέπει να είσαι σκληρόπετσος online και να μην σε επηρεάζουν η φωνές και η βρισιές που ΘΑ ακούσεις in-game.

Παίζεις για να νικήσεις πλέον και όχι να περάσει η ώρα. (ειδικά στα μεγαλύτερα rating games)

To skill είναι ανώτερο από το μέσο pub game στο bnet/garena.

Γενικώς έχω βελτιωθεί απίστευτα στο hon μέσα σε λίγους μήνες. Εμπειρία που δεν θα έπαιρνα ούτε σε χρόνο στην dota.

Αν γίνεται καλοί στο hon τότε απλά θα γελάτε με τους φίλους σας όταν παίζετε dota.

Το παιχνίδι γίνεται update συνεχώς (κάθε 2 βδομάδες και patch σχεδόν) και όλα αυτά για 1 και μοναδική πληρωμή 25 ευρώ. Είναι απλά steal στην τιμή του για τις ώρες και το περιεχόμενο που προσφέρεται και συνεχίζει να προσφέρεται δωρεάν.

To nick μου είναι freestyler7 αν θέλει κανείς να με ρωτήσει κάτι ή να παίξουμε in-game.

Επίσης αν θέλει κανείς να δοκιμάσει το παιχνίδι, μου έχουν μείνει μερικά trial invites. (10 no stat games limit)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Γενικώς έχω βελτιωθεί απίστευτα στο hon μέσα σε λίγους μήνες. Εμπειρία που δεν θα έπαιρνα ούτε σε χρόνο στην dota.

Αν γίνεται καλοί στο hon τότε απλά θα γελάτε με τους φίλους σας όταν παίζετε dota.

No offence μαν αλλά αυτά τα σχόλια είναι γελοία. Ούτε να σε πληρώνανε για να promote-αρεις το HoN (πόσο μάλλον θάβωντας ένα "ανταγωνιστικό" game).

Πριν ένα χρόνο που έπαιξα λίγο HoN μπορούσα να ισχυριστώ τότε ότι η dota είχε απίστευτα καλύτερο balance gameplay από το HoN. Και προσωπικά δεν πιστεύω ότι μέσα σε 1 χρόνο το τελευταίο κατάφερε να γίνει το ίδιο balance με ένα παιχνίδι που "υπάρχει" εδώ και πολλά χρόνια.

Το μόνο που χρειάζεται ουσιαστικά πλέον η dota είναι καλύτερα γραφικά και reconnect service. Αυτά θα τα φροντίσει το next version, ελπίζοντας όλα τα υπόλοιπα στοιχεία να παραμένουν ίδια ή αντίστοιχα.

Τα υπόλοιπα είναι κυρίως θέμα παικτών όπως σε κάθε άλλο multiplayer strategy/rpg

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά μου με σένα είναι οτι εγώ πριν εκφέρω γνώμη (ή στην περίπτωσή σου, επιτεθώ), έχω κλείσει πολλά χρόνια στην dota και πολλούς μήνες στο hon.

Παίζοντας "λίγο" hon πριν ένα χρόνο (που ήταν ακόμη beta κιόλας) κατέληξες οτι ήταν αρκετά unbalanced σε σχέση με την dota;

Ο σκοπός μου με το post ήταν να αναφέρω κάποια facts με το πως έχουν αντιμετωπιστεί κάποιες ενοχλήσεις που τις έχουμε όλοι ζήσει στην dota, λόγο των περιορισμών που είχε όντας ένα "mod" ξεπερασμένου παιχνιδιού.

Δεν έχω λόγο να θάψω ένα παιχνίδι που μου έχει χαρίσει χιλιάδες ώρες διασκέδασης.

Απλά σαν "gamer" πάντα ψάχνω να βρώ το καλύτερο παιχνίδι στην κατηγορία για την προκειμένη περίοδο. Π.χ. αν θέλω να παίξω "σωστό" FPS δεν θα πάω στο mw2.

Αν προσέξεις τα σημεία που τόνισα/σύγκρινα, είναι game engine advantages ή κάποια fixed πράγματα όπως "no leavers".

Δεν μίλησα καθόλου για πράγματα όπως balance ή map dynamics, που αλλάζουν/βελτιώνονται συνεχώς και ανάλογα με τα "trends" της εποχής καμιά φορά.

Γενικώς έχω βελτιωθεί απίστευτα στο hon μέσα σε λίγους μήνες. Εμπειρία που δεν θα έπαιρνα ούτε σε χρόνο στην dota.

Αν γίνεται καλοί στο hon τότε απλά θα γελάτε με τους φίλους σας όταν παίζετε dota.

Γράφοντας σε αυτό το forum, γι' αυτό το παιχνίδι (βλέπεις οτι δεν υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον) απευθύνομαι στον slighty above average player (όπως εγώ), και πιστευώ οτι αυτή η δήλωση είναι αληθές λόγο της μεγαλύτερης ευκολίας/πιθανότητας να παίξεις με παίκτες μεγαλύτερου επιπέδου από τους αντίστοιχους του bnet/garena.

Τώρα αν εσύ ανήκεις στην πιο πάνω κατηγορία, παίζοντας μόνο scrims, inhouses και LAN's πιο οργανωμένα, τότε αγνόησε το.

Στην τελική προσπάθησα να δικαιολογήσω την επιλογή μου. Εσύ "τάχτηκες" ήδη υπέρ σαν fanboy σε ένα παιχνίδι που δεν έχουμε δει τίποτα πέρα από 4-5 concept art pics.

Η dota θα είναι πάντα στην καρδιά μου, και είναι σίγουρο οτι θα παρακολουθήσω την εξέλιξη της στην valve (έχω ανοίξει και το αντίστοιχο θέμα), όπως ακόμα διαβάζω τα changelogs από την "classic" και ζηλεύω κάποια πράγματα.

Δεν διαλαλώ το Hon σαν το τέλειο παιχνίδι, αλλά την δεδομένη χρονική στιγμή πιστεύω οτι προσφέρει την πιο ολοκληρωμένη εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαλαλώ το Hon σαν το τέλειο παιχνίδι, αλλά την δεδομένη χρονική στιγμή πιστεύω οτι προσφέρει την πιο ολοκληρωμένη εμπειρία.

Ξαναδιάβασε τις δημοσιεύσεις σου από τρίτη οπτική και θα δεις ότι όντως το επικροτείς ως "τέλειο" (ή στην περίπτωσή μας καλύτερο) παιχνίδι.

Μετά ξαναδιάβασε τη δική μου δημοσίευση που στάθηκα σε ένα πολύ σημαντικό στοιχείο ενός multiplayer strategy/rpg παιχνιδιού, το balance, κάτι το οποίο ούτε που καταδέκτηκες να το αναφέρεις στα "μαρκετίστικα" posts σου. Έπειτα με βγάζεις "fanboy" μαζί με μια κλασική ατάκα "εγώ έπαιζα χρόνια" ως απάντηση, όταν εσύ αρχικά "μείωνες" το εν λόγω παιχνίδι.

Και μιλώντας για εμπειρία, το HoN έχει σίγουρα καλύτερα γραφικά. Η dota έχει την απόλυτη εμπειρία του balance gameplay. Αυτά ανάλογα με τις απαιτήσεις/προτεραιότητες του κάθενός.

Δεν ανέφερα να μην παίξει κάποιος HoN, αντιθέτως εσύ υποννόησες ότι το άλλο παιχνίδι δεν έχει θετικά χαρακτηριστικά. Το κύριο πρόβλημα είναι το disconnect ενώ τα υπόλοιπα είναι κυρίως προβλήματα της κοινότητας του.

Τέλος, δεν είναι επιθέσεις αλλά γεγονότα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει leavers

Δεν έχει lag

Δεν υπάρχει maphack

Δηλαδή συγκρίνεις τα games του hon με τα games μου γίνονται μέσω eleos ή bnet pub?Aυτά τα τρεια quotes βγαίνουν αμέσως αμέσως αν παίξεις σε καποια leagues όπως dota-league η σε αλλα κλειστα.Ακόμα και στο nol που παίζω καμία φορά στα 20 games άντε στα 2 να έχω πετύχει leaver.Οπως λέει και ο hero το μονο πράγματα που λειπουν στην σημερινη dota ειναι τα γραφικα και το reconnect tool πραγματα που θα φτιαξουν με το dota 2 .

Link to comment
Share on other sites

Ξαναδιάβασε τις δημοσιεύσεις σου από τρίτη οπτική και θα δεις ότι όντως το επικροτείς ως "τέλειο" (ή στην περίπτωσή μας καλύτερο) παιχνίδι.

Μετά ξαναδιάβασε τη δική μου δημοσίευση που στάθηκα σε ένα πολύ σημαντικό στοιχείο ενός multiplayer strategy/rpg παιχνιδιού, το balance, κάτι το οποίο ούτε που καταδέκτηκες να το αναφέρεις στα "μαρκετίστικα" posts σου. Έπειτα με βγάζεις "fanboy" μαζί με μια κλασική ατάκα "εγώ έπαιζα χρόνια" ως απάντηση, όταν εσύ αρχικά "μείωνες" το εν λόγω παιχνίδι.

Και μιλώντας για εμπειρία, το HoN έχει σίγουρα καλύτερα γραφικά. Η dota έχει την απόλυτη εμπειρία του balance gameplay. Αυτά ανάλογα με τις απαιτήσεις/προτεραιότητες του κάθενός.

Δεν ανέφερα να μην παίξει κάποιος HoN, αντιθέτως εσύ υποννόησες ότι το άλλο παιχνίδι δεν έχει θετικά χαρακτηριστικά. Το κύριο πρόβλημα είναι το disconnect ενώ τα υπόλοιπα είναι κυρίως προβλήματα της κοινότητας του.

Τέλος, δεν είναι επιθέσεις αλλά γεγονότα.

Ωραία. Αφού μας πέταξες επανειλημμένα την καραμέλα του "balance", δώσε μας μερικά παραδείγματα wrong balanced ή και κάποια άλλα σημεία που υστερεί το hon.

Btw o icefrog (που είναι ο μόνος worthy to balance σύμφωνα με εσάς) δούλευε και 2-3 χρόνια σαν paid developer στο hon.

Από τότε που "έστριψε" απ' ότι φαίνεται δεν παίρνουμε άλλα direct ports ηρώων/item και είναι κάτι που με έχει ξενερώσει και μένα.

Δηλαδή το ιδανικό game για μένα θα ήταν: Map & ALL heroes από dota + extra καλούδια του hon.

Απλά δεν καταλαβαίνω γιατί είστε τόσο αρνητικοί μαζί του από την στιγμή που είναι προφανές οτι δεν έχετε ασχοληθεί όσο πρέπει για να έχετε σχηματίσει ολοκληρωμένη εικόνα, και προτιμάτε να υποστείτε τις όποιες "ενοχλήσεις" για τουλάχιστον 1-2 χρόνια ακόμα. (μέχρι να βγει το 2)

Αρκεί να πω πως την πρώτη φορά που έπαιξα hon, έκανα πολλούς μήνες να το ξανα-ακουμπήσω.

Αλλά αν καταβάλλετε της προσπάθεια να το συνηθίσετε, πολύ αμφιβάλλω αν θα το μετανιώσετε ή θα θέλετε να γυρίσετε back to dota. (όπως και πολλοί άλλοι ορκισμένοι dota fans φίλοι μου)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Αφού μας πέταξες επανειλημμένα την καραμέλα του "balance", δώσε μας μερικά παραδείγματα wrong balanced ή και κάποια άλλα σημεία που υστερεί το hon.

Αυτή τη στιγμή αντικειμενικά δεν γνωρίζω ακριβώς που υστερεί το HoN. Το μόνο που είπα είναι ότι δεν πιστεύω από πριν ένα χρόνο που το έπαιζα να έχει βελτιωθεί τόσο σε επίπεδο dotas. Το mod του warcraft έχει διαμορφωθεί έτσι ώστε με το 95+% των ηρώων και των 90%+ συνδυασμών να υπάρχουν πιθανότητες νίκης ακόμα και σε χαμμένο "έδαφος" (rax down που λένε). Στο Heroes of Newerth από την άλλη, τα chances είναι χαμηλότερα σε τέτοιες περιπτώσεις. Βέβαια παίζουν ρόλο και οι players αλλά πιστεύω you get my point.

Παρόλα αυτά, θυμάμαι πολλά παιχνίδια που τελείωναν στο 10-15λεπτο (είτε από τη δική μου πλευρά, είτε από των άλλων). Λίγο να πάρεις τη "κατηφόρα", έχεις χάσει σχεδόν το παιχνίδι.

Btw o icefrog (που είναι ο μόνος worthy to balance σύμφωνα με εσάς) δούλευε και 2-3 χρόνια σαν paid developer στο hon.

Τι σχέση έχει το ένα με το άλλο? Εκτός αν πιστεύεις ότι η "φιλανθρωπία" του θα τον ταίσει στη πραγματική ζωή του ή εαν θα έπρεπε κατά τη γνώμη σου να δούλευε καλύτερα στη Blizzard.

Απλά δεν καταλαβαίνω γιατί είστε τόσο αρνητικοί μαζί του από την στιγμή που είναι προφανές οτι δεν έχετε ασχοληθεί όσο πρέπει για να έχετε σχηματίσει ολοκληρωμένη εικόνα, και προτιμάτε να υποστείτε τις όποιες "ενοχλήσεις" για τουλάχιστον 1-2 χρόνια ακόμα.

Κάνεις λάθος. Δεν είμαι αρνητικός αλλά ούτε έχω και ολοκληρωμένη άποψη. Έπαιζα για λίγους μήνες casual με φίλους αλλά προσωπικά δεν έχω τη θέληση να μπω σε μια διαδικασία να "το μάθω". Λυπάμαι που στο λέω αλλά πρόκειται για ένα entertaining method (όπως κάθε άλλο game) και τίποτε παραπάνω. Το "win-obsession" ( το "παίζουμε για να νικάμε, όχι για χαβαλέ" που ανέφερες σε προηγούμενη δημοσίευση) ξεκινάει και τελειώνει στο game match.

Δεν ανέφερα πουθενά ότι είναι άσχημο, ίσα ίσα έχει πολλά νέα features ενσωματωμένα αλλά εξήγησα που υπερτερεί το mod του warcraft. Να στο θέσω και διαφορετίκα, η ίδια αντιπαράθεση θυμίζει WoW vs Conan/Warhammer. Τα τελευταία είχαν υποστεί απίστευτο promoting και advertising ως "wow-killers". Το αποτέλεσμα ήταν το WoW (με τα "χειρότερα" γραφικά) να εξακολουθεί να έχει τόσα εκατομμύρια συνδρομητές.

Αλλά αν καταβάλλετε της προσπάθεια να το συνηθίσετε, πολύ αμφιβάλλω αν θα το μετανιώσετε ή θα θέλετε να γυρίσετε back to dota. (όπως και πολλοί άλλοι ορκισμένοι dota fans φίλοι μου)

Έχεις δεδομένο ότι "πρέπει" να φύγουμε από το ένα παιχνίδι για να πάμε στο άλλο. Όμως, δεν διατίθεμαι να αφιερώσω προσπάθεια (που κατά τη λογική σου θα είναι 1-2 χρόνια τουλάχιστον) επειδή "έτσι πρέπει". Ο λόγος είναι γιατί θεωρώ ότι με αυτό το σκεπτικό ξεφεύγουμε από το κλίμα του entertaining που υποτίθεται είναι ο απώτερος σκοπός.

Έπαιζα HoN για λίγους μήνες casual με φίλους. Τον ίδιο περίπου χρόνο αφιέρωσα και στο Leagues of Legends όπου το προτίμησα πολύ περισσότερο.

Τέλος, έχουμε ξεφύγει αρκετά από το κύριως θέμα. Εδώ δεν είναι dota topic και τα points have been made.

Link to comment
Share on other sites

Έπαιζα HoN για λίγους μήνες casual με φίλους. Τον ίδιο περίπου χρόνο αφιέρωσα και στο Leagues of Legends όπου το προτίμησα πολύ περισσότερο.

Μια μου λέτε οτι δεν είστε "eleos ή bnet pub" επίπεδο, και τώρα μου πετάτε oτι προτιμάτε league of legends από hon.

Σταματάω εδώ την συζήτηση εγώ. Ο καθένας ας κάνει το homework του και να διαλέξει το game που του ταιριάζει/αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.