Jump to content



Περιεργη συμπεριφορα mushkin


chrisbmw150

Recommended Posts

Εδω και μερικες μερες δοκιμαζω ενα ζευγαρι mushkin 2*512 καινουριο (bh5)

το περιεργο της υποθεσης ειναι οτι μετα απο πολλες μερες καψiμο ... δεν δεχονται ταση πανω απο 3v !

σε οτι συχνοτητα και αν τις εχω πανω απο 3.0v βγαζουν λαθη!

τελικα το πηρα αποφαση και πρεπει να βγαλω το μεγιστο που εχουν ... μεχρι 3.0v

βεβαια... δε πανε και ασχημα ;) ;) ;) ;)

εδω... ειναι mem test error free ... και μετα απο πολλα loop 3d mark και sandra... (καθε μερα μου δινουν 1 fsb :D )

post-102-1416070769,948_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χμ, παρόμοια συμπεριφορά είχε και ένα κιτ 2x512 με bh-5 της ocz. Δεν ξέρω αν έχει να κάνει με το ότι είναι 512 ή με την εβδομάδα παραγωγής. Τις έχεις ανοίξει να δεις πότε φτιάχτηκαν ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από chrisbmw150 [Σήμερα, στις και 11:57]

Εδω και μερικες μερες δοκιμαζω ενα ζευγαρι mushkin 2*512 καινουριο (bh5)

το περιεργο της υποθεσης ειναι οτι μετα απο πολλες μερες καψiμο ... δεν δεχονται ταση πανω απο 3v !

σε οτι συχνοτητα και αν τις εχω πανω απο 3.0v βγαζουν λαθη!

To πιο πιθανο ειναι να μην εχουν κολλημα οι μνημες αλλα οπως ειναι γνωστο και εχει αναφερει και η grace και αλλοι χρηστες το voltage των μνημων στην Max3 μετα τα 2.8-2.9 παιζει σαν τρελο και χρειαζεται mod για να σταθεροποιηθει;) Για τσεκαρε το κατι τετοιο μου μυριζει...προσφατα το τσεκαραμε και στην max3 του zarra με τις OCZ 4200EL !!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mortisboy [Σήμερα, στις και 15:19]
Αρχική απάντηση από chrisbmw150 [Σήμερα, στις και 11:57]

Εδω και μερικες μερες δοκιμαζω ενα ζευγαρι mushkin 2*512 καινουριο (bh5)

το περιεργο της υποθεσης ειναι οτι μετα απο πολλες μερες καψiμο ... δεν δεχονται ταση πανω απο 3v !

σε οτι συχνοτητα και αν τις εχω πανω απο 3.0v βγαζουν λαθη!

To πιο πιθανο ειναι να μην εχουν κολλημα οι μνημες αλλα οπως ειναι γνωστο και εχει αναφερει και η grace και αλλοι χρηστες το voltage των μνημων στην Max3 μετα τα 2.8-2.9 παιζει σαν τρελο και χρειαζεται mod για να σταθεροποιηθει;) Για τσεκαρε το κατι τετοιο μου μυριζει...προσφατα το τσεκαραμε και στην max3 του zarra με τις OCZ 4200EL !!

oxi .. οι μνημες ειναι ... ειναι λυμενο το προβλημα με το vtt.. (hipro)

οι προηγουμενες μου mushkin .. μια χαρα τρωγανε 3.34...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Voudas [Σήμερα, στις και 15:26]

πατάνε καλά τα hs? θα έβαλες και φανάκι φαντάζομαι...

καλά πάνε πάντως και με 3.0v!... για 512 bh5 καλά δεν πήγαν? τα bh6 ακούνε πιο πολύ στην τάση έχω την εντύπωση...

gia 3.0v πανε πολυ jet ;) αυτη τη στιγμη .. ειναι στα 239 error free...

τα ειχα αφησει και καιγοντουσαν 3 μερες στα 230 με 3.0v (ελειπα απο το σπιτι και τα αφησα εκει για αν ειμαι σιγουρος οτι θα "καινε" για 3 μερες)

χτες .. δοκιμασα να τους δινω ταση.....

εδινα 3.15v kai 230 fsb ... (mem test βαραγανε μερικα λαθη) και τα εβαζα να τραβανε loops 3d mark και sandra.... το 3d mark το πεταγανε στο μισαωρο

και αποφασισα σημερα να τις ανεβασω με 3.0v

to πρωι παιζανε 233 και τωρα εχουν παει 239 (ανεβαινουν με πολυ γρηγορο ρυθμο)... οπου να'ναι βεβαια θα φρεναρουν :o

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα και 2 2 3 6 .. καμια διαφορα fsb ! με τη cpu που εχω δε θα χρειαστω μεγαλο fsb.. οποτε μενω στα timings...

θα δοκιμασω βεβαια και με πιο χαλαρα , οχι σημερα ομως

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vagouridis

Δεν ξερω κατα ποσο σχετικο ειναι αλλα και στις δικιες μου 2*512( Τwinmos) μεχρι 2.9 συμπεριφερονται καλα μετα ακομα και με 3.15 βολτ ζητημα να παρουν 1-2 μηζ ....

δε πρεπει να εχουμε το ιδιο φαινομενο ... εμενα πανω απο 3 v δε παιζουν ουτε στα 333 mhz...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το ίδιο ακριβώς συνέβει και με τις δικές μου, που είχα πάρει, και μάλιστα ενώ την μια μέρα έκαναν πάνω απο 300 loop Sandra και 100 3Dmark στα 249fsb με 3,2V και 5-2-2-2, την άλλη μέρα δεν ήθελαν να δουλέψουν με τίποτα πάνω απο 3V και 230fsb με τα ίδια timings. Tελικά τις έβγαλα και τις έβαλα στο PC με την EPOX και με τα πολλά κατάφεραν να δουλέψουν στα 245fsb με 3,2V αλλά με timings 6-3-2-2 και μάλιστα χωρίς ουσιαστική διαφορά στη απόδωση. Μάλλον τα τελευταία BH-5 της Musckin έχουν κάποια διαφορά. Δοκίμασε πάντως να χαλαρώσεις τα timings και βάλε στην Max3 auto, normal, 6 η 7 , Enable, Enable, ανεβάζοντας σιγά σιγά Volt κάθε μέρα αλλά στην ίδια max συχνότητα που δούλευαν χωρίς λάθη. Καλή επιτυχία..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Aristidis [Σήμερα, στις και 16:29]

Επειδή το ίδιο ακριβώς συνέβει και με τις δικές μου, που είχα πάρει, και μάλιστα ενώ την μια μέρα έκαναν πάνω απο 300 loop Sandra και 100 3Dmark στα 249fsb με 3,2V και 5-2-2-2, την άλλη μέρα δεν ήθελαν να δουλέψουν με τίποτα πάνω απο 3V και 230fsb με τα ίδια timings. Tελικά τις έβγαλα και τις έβαλα στο PC με την EPOX και με τα πολλά κατάφεραν να δουλέψουν στα 245fsb με 3,2V αλλά με timings 6-3-2-2 και μάλιστα χωρίς ουσιαστική διαφορά στη απόδωση. Μάλλον τα τελευταία BH-5 της Musckin έχουν κάποια διαφορά. Δοκίμασε πάντως να χαλαρώσεις τα timings και βάλε στην Max3 auto, normal, 6 η 7 , Enable, Enable, ανεβάζοντας σιγά σιγά Volt κάθε μέρα αλλά στην ίδια max συχνότητα που δούλευαν χωρίς λάθη. Καλή επιτυχία..

kala.... να βγαζω τη μητρικη μου και να βαλω τωρα το epox... βαριεμαι ...

περιμενω να πιασω max συχνοτητα στα 3.... και μετα θα αρχισω να ανεβαζω

θα ρυθμισω και τη μητρικη οπως ειπες....

thnx for the tip ;)

Link to comment
Share on other sites

Nα προσθέσω και εγώ ότι είμαι με 2.95 V και μετά από πολύ κάψιμο error free στα 239 ΦΣΒ @ 5-2-2-2 ......

Για να είμαι error free στα 245 ΦΣΒ θέλω 3.17 Volts.....

Πρέπει να ομολογήσω ότι για 512 ΜΒ dimms σου πάνε μια χαρά.......

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που μου δειχνουν τελος παντον ... ειναι οτι τα συγεκριμενα bh5 ειναι πιο πολιτισμενα ... δε χρειαζεσαι ενα σωρο mods για να τα δουλεψεις...

με χαμηλες τασεις παιζουν πολυ δυνατα .. αλλα ψηλα... κρεμανε !

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.