Jump to content



ΣΥΝΘΕΣΗ ΝΕΟΥ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ


Themos

Recommended Posts

Θελω να παρω καινουριο υπολογιστη και θα ηθελα πολυ να ακουσω γνωμες γιατι απεχω αρκετο καιρο απο τα δρωμενα στο hardware.Η χρηση του θα περιoριστει απο θεμα εφαρμογων σε photoshop και autocad , πολυ λιγα πραματα απο gaming και γενικη καθημερινη απλη χρηση για σερφαρισμα-μουσικη-ταινιες.Στο budget δε θα ηθελα να βαλω καποιο οριο , αυτο που αναζητω ειναι το "value for money" δλδ με οσο το δυνατον λιγοτερα λεφτα να κανω ενα αξιοπιστο tower(οθονη υπαρχει) που θα καλυπτει τις αναγκες που περιεγραψα πιο πανω.Επισης απαραιτητη προυποθεση ειναι να το αγορασω εξ'ολοκληρου απο το ΠΛΑΙΣΙΟ για να εκμεταλλευτω ενα πιστωτικο που υπαρχει.

Ευχαριστω για τον χρονο σας.

Link to comment
Share on other sites

Sorry για το διπλοποστάρισμα αλλά υπάρχει μια σημαντική διαφορά ώρας ανάμεσα στις 2 δημοσιεύσεις.

H λύση που λέγαμε:

1)CPU

2)Motherboard

3)RAM

4)Κάρτα γραφικών (αν θέλεις την αγοράζεις γιατί η motherboard έχει ενσωματωμένη)

5)Σκληρός για αρχεία

6)SSD για το λειτουργικό και τα προγράμματα

7)Τροφοδοτικό

8)Κουτί

DVD RW έχει αρκετά για να επιλέξεις.

Link to comment
Share on other sites

Είναι όλα υποκειμενικά, εσύ πόσα διαθέτεις είναι το θέμα:yes4:

Aυτο ειναι και το ζουμι σχεδον σε καθε αγορα.

Δεν μας λες και τι εχεις τωρα αυτην τη στιγμη??

Λογικα ..σαν μινιμουμ θα κοιτουσα αν οχι καποιο φτηνο 880g (μητρικη~80-90) τοτε ισως ενα 790g (στα ιδια λεφτα) ή καποιο 785 (ιδια ή και λιγοτερα).

Iσως το πλαισιο να μην εχει αυτο που θα ηθελα ομως.

Δεδομενου οτι εχουν onboard καρτα ...μπορεις να αποφυγεις την εξαρχης αγορα της.

Απο κει και περα αναλογα τα παιχνιδια που παιζεις και τις απαιτησεις που εχεις...

νομιζω μια 5670 αν οχι κατι ελαχιστα πιο δυνατο και παλιο οπως 4770 ειναι μια χαρα.(~80Ε) .Οι 5770/5750 ξεφυγαν σε τιμη..

Cpu ειτε τον 635 (@100Ε~) ειτε με 135Ε~ τον 925.

κουτι καποιο xigmatek/coolermaster κατω των 40Ε..(εκτος αν δεν σε ικανοποιει κανενα αισθητικα και θες να δωσεις κατιτις παραπανω) και τροφοδοτικο αυτο-> corsair 400

Κανεις τις προσθαφαιρεσεις σου...και σταματας οπου σου αρεσει.

Αν ψυχολογικα αντεχεις τον διπυρηνο τοτε θα μπορουσε να σταθει ανετα στις επιλογες σου ενα s1156 px μαζι με καποιον ι5-550.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα εγώ έχω αυτή τη στιγμή τα κάτωθι:

1) PhenomII X2 550@3,1GHz (τώρα τον έχω ξεκλείδωτο με 4 πυρήνες και στα 3,5GHz αλλά αυτό δεν πετυχαίνει πάντα (το ξεκλείδωμα εννοώ )γι' αυτό και σου πρότεινα τετραπύρηνο εξ' αρχής)

2) Asus M4A87TD-EVO -> υπερβολική για τον επεξεργαστή που πήρα αλλά με SATA 6GB/s (Sata3) και USB3 θα είναι μέσα στο παιχνίδι για πολύ καιρό ακόμα)

3) 2Χ2GB DDR3 Kingston Valueram@1333MHz

4) Nvidia Geforce 9500GT (την οποία κράτησα από την προηγούμενη σύνθεση)

5) 2Χ Western Digital 500GB σε RAID 0 (τους είχα από την προηγούμενη σύνθεση)

6) Τροφοδοτικό 700W

Κουτί και DVD-RW επίσης τα κράτησα από την προηγούμενη σύνθεση.Η αναβάθμιση βασικά μου κόστισε από μαγαζί της γειτονιάς 440 ευρώ. Από το πλαίσιο θα στοίχιζε σαφώς λιγότερο αλλά προτιμώ να στηρίζω λίγο και την γειτονιά μου όταν μπορώ. Τρέχω πάρα πολύ άνετα το AutoCAD 2011 Civil 3D.

s1156 δεν σου πρότεινα για τον λόγο ότι υπόκειται σε κατάργηση από το 2011. Όχι ότι η AMD δεν μπορεί να καταργήσει το sAM3 αλλά ευελπιστούμε όλοι ότι κάποιοι από τους νέους της επεξεργαστές θα βγουν και για sAM3.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.