Jump to content



Ασύρματη δικτύωση


AGRIMI

Recommended Posts

Έχω τα εξής προϊόντα:

ROLINE RWAP-54 ACCESS POINT και

αυτό http://www.linksysbycisco.com/EU/en/products/WAP54G

Το linksys είναι πάνω σε ένα switch στον πάνω όροφο μαζί με ένα router conx για internet και θέλω να κάνω bridge ασύρματα στο υπόγειο στο roline το οποίο είναι συνδεδεμένο σε ένα άλλο switch.

Στην ουσία έχω 2 διαφορετικά δίκτυα τα οποία θέλω να βγαίνουν στο ιντερνετ αλλά χωρίς να τραβήξω καλώδιο στο υπόγειο το οποίο είναι εργαστήριο επισκευής Η/Υ γι' αυτό θα συνδέονται πολλοί η/υ ενσύρματα στο switch.

επίσης θέλω να ρωτήσω αν το modemrouter μου ήταν κάποιο ασύρματο το οποίο είχε κάποιες δυνατότητες π.χ. bridge

μπορούμε να έχουμε ασύρματο ιντερνετ και ταυτόχρονα να κάνει bridge στο υπόγειο με μόνο ένα access point?

ελπίζω να έγινα κατανοητός

Link to comment
Share on other sites

Αν το roline ή και το linksys μπορούν να δουλέψουν σε άλλα modes εκτός από access point τότε μπορείς να βάλεις το ένα να συνδεθεί στο άλλο και να έχεις internet και στο υπόγειο. Για να λειτουργεί ταυτόχρονα ως access point και να συνδέεται με άλλους τότε θα πρέπει να υποστηρίζει wds.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.