Jump to content



IC7-G max2 + BH-5 settings??


Pieros

Recommended Posts

Λοιπόν κατάφερα κ πήρα στα χέρια μου 2 χ 512 Hyperx με ΒΗ-5!

Επειδή δεν ξέρω πολλά απο Intel θα ήθελα κάποια βοήθεια!

Εκτός απο 2-2-2-5 τα τελαυταία 4 κατω κάτω πως θα τα αφήσω auto?

Επίσης υπάρχει κάποιος bios που διευκολύνει στο να ανεβαίνουν οι μνήμες ποιο πολύ?

Εχω ενα Ρ4 sta 3γίγα κ vdim 3.2!

Link to comment
Share on other sites

Street racer

Enhanced

auto (αλλοι βαζουν 5-6)

Enabled

Enabled

Αυτα ειναι επιθετικα timings.Οσο ανεβαινεις προσπαθησε να κρατας το street racer.Στο f1 μην δοκιμασεις ποτε.Καμμια δεν δουλευει εκει.Τα 2 τελευταια επισης ζοριζουν πολυ την μνημη...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vadergr

Street racer

Enhanced

auto (αλλοι βαζουν 5-6)

Enabled

Enabled

Αυτα ειναι επιθετικα timings.Οσο ανεβαινεις προσπαθησε να κρατας το street racer.Στο f1 μην δοκιμασεις ποτε.Καμμια δεν δουλευει εκει.Τα 2 τελευταια επισης ζοριζουν πολυ την μνημη...

Πολλες δουλευουν με το f1 πρωτον ,και οχι auto η 4 ή5

Οι ρυθμισεις για μεγαλα fsb ειναι

Αuto

Enhanced

5

enabled

enabled

Αυτα με 5/4 divider

Με 1/1 ειναι..

F1 η streeracer

Enhanced

4

enabled

enabled

με αυτα οι μνημες μου με 3,35v πηγαινουν 259 se 3δ και 261 σε αλλα bench

257 ερρορ free

Link to comment
Share on other sites

Βρέ παδιά πολυ σκληρα timings για αρχή. Ας τισ στρώσει πρώτα λίγο γιατί αλλιώς υπάρει περίπτωση να τις στείλει αδιάβαστες. Γι΄αυτό για αρχή θα πρότεινα auto, normal, 5 η 6, enable, enable. Πιέρο καλή επιτυχία και μπάβο για την προσπάθεια σου, πολύ καλή:) :)

Link to comment
Share on other sites

Οι ρυθμίσεις που λέει ο shido, είναι οι optimal για μεγάλο bandwidth, αλλά στρεσάρουν υπερβολικά τις μνήμες... αυτό που έκανα εγώ, είναι να τρέχω memtest σε κάθε συχνότητα με διαφορετικές επιλογές την κάθε φορά, να σημειώνω το bandwidth των μνημών που λέει το memtest και στα win να τρέχω ένα superpi 32M, 3dmark, και να σημειώνω τα σκορ..

Με τον τρόπο αυτό θα καταλάβετε αν το κέρδος σε MHz του επεξεργαστή και της συχνότητας των μνημών με ποιο χαλαρές ρυθμίσεις, δίνει καλύτερα αποτελέσματα σε σχέση με λιγότερα MHz σε επεξεργαστή και μνήμη αλλά με πιο σφιχτές ρυθμίσεις στην μητρική.

Link to comment
Share on other sites

Αρη με τις μνημες εχω δει οτι οπου τις μαθεις απο την αρχη εκει θα συνηθισουν να παιζουν

:) Μωρέ και γω έτσι πήγα να κάνω με τις Musckin και αντί να τις μάθω εγω με μάθανε αυτές..........μάλλον είναι να σου κάτσει. Πάντως η άποψη του Root μάλλον είναι η πιο σωστή..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.