Jump to content


Ποιο cd-rw και τι να προσεξω?


Skinny13

Recommended Posts

Hello,

1)ενας φιλος μου προκειται να βαλει cd-rw drive (δεν το χρειαζεται το dvd) αλλα δεν ξερει ποιο να διαλεξει.

Λιγο που το εψαξα βρηκα στο e-shop

SONY CDRW 52x32X52 CRX-230A BULK 33 ευρω

LG CDRW GCE-8525B 52x32x52 BULK 34 ευρω

LGE CDRW GCE-8520B 52x32x52 RETAIL 38 ευρω

LG CDRW GCE-8520B 52x24x52 BULK 38 ευρω

λοιπον ποιο απο τα παραπανω του προτενετε για καθημερινη χρηση (3 cd/ημερα το πολυ)

η τιμες απ' οτι βλεπετε ειναι ιδιες

2)το θεμα ειναι οτι θα κανω εγω την τοποθετηση,αν και δεν εχει τυχει να ξανατοποθετησω cd

τι πρεπει να προσεξω για να ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΨΩ???

λογικα θα πρεπει να ειναι primary αλλα πως το πετυχαινουμε αυτο?

πρεπει να κανω καποια ρυθμιση στο bios???

το καλωδιο με τα πολλα pins περιεχεται στην συσκευασια?

ευχαριστω

σημειωση:εχει εναν σκληρο και δεν χρειαζεται να του βαλω καλωδιο για τον ηχο

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας μην παρει Sony και για τα Lg δεν ξερω πολλα ...για μενα για recorder μονο Plextor ή Teac ....οσο αφορα την εγκατασταση θα πρεπει αν εχει και αλλο cdrom να προσεξεις το ενα να ειναι master και το αλλο slave (κατα πρωτιμηση το cdrw >master) και οχι στο καναλι του δισκου ..βαλτο μονο του στο secondary controller!!!!Για το καλωδιο εαν ειναι bulk συσκευασια δεν εχει τιποτα μεσα!!

Link to comment
Share on other sites

χαλαρά Lite-on the Βest.... Tα LG από ένα notebook που είχε τέτοιο ήταν μάπα και χάλασε σε μέσα στο 1ο χρόνο (ευτυχώς) και αντικαταστάθηκε από τη Compaq μ ένα Toshiba (σαφώς καλύτερο)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mortisboy

Καταρχας μην παρει Sony και για τα Lg δεν ξερω πολλα ...για μενα για recorder μονο Plextor ή Teac ....οσο αφορα την εγκατασταση θα πρεπει αν εχει και αλλο cdrom να προσεξεις το ενα να ειναι master και το αλλο slave (κατα πρωτιμηση το cdrw >master) και οχι στο καναλι του δισκου ..βαλτο μονο του στο secondary controller!!!!Για το καλωδιο εαν ειναι bulk συσκευασια δεν εχει τιποτα μεσα!!

sony μου ειχε πει οτι θα επερνε αρχικα αλλα 55 ευρω το ειχε βρει....

οποτε παμε για sony ε?

ετσι κι αλλιως δεν προκειται α το χρησιμοποιησει και πολυ,2-3 την ημερα θα καιει

εχει ενα dvd και ενα σκληρο,θα αλλαξω τις θεσεις στα καλωδια?

αμα μπορειτε να το εξηγησετε ....

Link to comment
Share on other sites

Εμένα λειτουργούν καλύτερα οι οπτικές συσκευές αν βάλω το jumper που είναι στο πίσω μέρος της συσκευής σε cable select...έτσι ανάλογα πως θα συνδέσεις το κάλώδιο, η μία συσκευή θα είναι master και η άλλη slave...η μία άκρη του καλωδιου θα πάει στη μητρική ide2 (στο ide1 καλύτερα να είναι σο σκληρός μόνος του) και η άλλη άκρη στη συσκευή που θες να είναι master...η μεσαία απόληξη του καλωδίου ide θα συνδεθεί στη συσκευή slave...

...εγώ έχω ως master τη συσκευή που χρησιμοποιώ περισσότερο που είναι το dvd και το cdrw σε slave...

...να βάλεις τη συσκευή που θέλεις να είναι master πιο ψηλά στο κουτί και από κάτω τη συσκευή slave...για να μην κάνεις το καλώδιο ide μακαρόνι

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Enduracell [Σήμερα, στις 12:50]

Και γιατί να μη πάρει κατευθείαν Lite-on και να παιδεύεται να flashaρει το Firmware της Lite? Eκτός και αν το Sony είναι φτηνότερο...

Συμφωνω!!Απλως ειχα ασχημες εμπειριες απο τα Sony τα περισσοτερα που ειχαμε δωσει απο την εταιρεια γυρισαν πισω... και χρειαζοταν το flasαρισμα για να δουλεψουν σωστα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορω να μην το πω....

δεν κρατιεμαι,

στριφογυριζει η γνωστη αττακα παλι στο μυαλο μου

..."Ρε, παρε ATI" :D xixi

ειναι τοσο σημαντικο το να δωσεις πχ 50Ε αντι 60-65Ε?

αν οχι τοτε Plextor, ...θα πεθανεις και αυτο θα δουλευει ακομα...χωρις να καψει ΠΟΤΕ και ΤΠΤ.

Link to comment
Share on other sites

μου κανατε το μυαλο ...... μην πω .....

lol

καμμια φορα ειναι καλο να υπαρχει πανσπερμια(!) αποψεων αλλα στην περιπτωση μας...

icy20

liteon απο που????

θελει firware update?

το αποκλεισαμε δλδ το sony

παμε για liteon ή lg????

Link to comment
Share on other sites

liteon χαλαρα.....

52Χ και τα no-name μου γραφει. 52Χ διαβαζει τα παντα. Δεν εχω γραψει τιποτα σε πανω απο δυομιση λεπτα. Τι αλλο θες απο την ζωη σου?

Το lg που πηρα για φιλο ωραιο ειναι καλο ειναι αλλα καποια γραφει 40, αλλα 32, αλλα 48....

Α να προσθεσω και το γεγονος οτι γραφει και 25-50 cd ημερησιως εδω και 5 μηνες χωρις ενα να βγαλει προβλημα.......????

Link to comment
Share on other sites

Lite-On Rulezzz. Έχουν τη καλύτερη υποστήριξη σε media.

δισκάκια που τα Plextor ούτε καν τα διαβάζουν τα lite-on τα έχουν για πρωινό :D

το μόνο μειονέκτημα είναι ίσως ότι κάνουν περισσότερο θόρυβο από τα Plex...

Link to comment
Share on other sites

Gr-God

liteon απο που????

θελει οπωσδηποτε firmaware update??????

αμα ειναι για την ταχυτητα του lg , με 24χ θα γραφει,δεν ειναι τιποτα...

τελικα καπου φαινεται να καταληγουμε...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.