Jump to content



Κάηκε το τροφοδοτικό!!!


akilleas

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα.

Καταρχάς να σας ευχαριστήσω προκαταβολικά για όποιες απαντήσεις υπάρξουν.

Όπως προανέφερα, κάηκε των 132E 580W Tagan τροφοδοτικό, το οποίο είχα αγοράσει πριν από τέσσερα (μόνο) χρόνια. Και δυστυχώς έφτασε νωρίτερα η ώρα της αντικατάστασης...

...και σκέφτομαι για

1. CoolerMaster Silent Pro M600

2. OCZ OCZ600SXS2-UN STEALTH XSTREAM2 POWER SUPPLY 600W

3. και έσχατη λύση Zalman ZM600-HP PSU

Αυτή τη στιγμή έχω μια 9600GT (και δεν παίζω παιχνίδια!!!) το οποίο εάν θυμάμαι καλά θέλει minimun 400w. Εάν βάλω ένα τροφοδοτικό 500άρι θα υπάρξει πρόβλημα; Έστω και με μία μελλοντική αλλαγή της κάρτας γραφικών;;;

Περιμένω αντιρρήσεις και αντιπροτάσεις!!!!

Link to comment
Share on other sites

μακρυά από τα coolermaster τροφοδοτικά... είναι πολύ μούφα.. [ψάξε για reviews.. όλοι τα κράζουν]

Σε ευχαριστώ...θα το κοιτάξω.

Βρήκα και αυτό. Τι λέτε; Αυτό το 80+ τι σημαίνει;

Modular σημαίνει αυτό που διαλέγεις/κουμπώνεις όποια καλώδια θέλεις εσύ;;

Κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Σημαίνει ότι έχει efficiency πάνω απο 80%. Δλδ αν το συστημά σου χρειάζεται 80watt το τροφοδοτικό θα τραβάει απο την πρίζα 100. Τα ένερμαξ είναι απο τα κορυφαία τροφοδοτικά (εκτός ίσως απο τη cyclops σειρά η οποια είναι budget αλλά είναι και καινούρια και δεν υπάρχουν ακόμα review). Αν μπορείς πήγαινε στην σειρά modu87+ ή prob87+ (το modu έχει αποσπόμενα καλώδια) τα οποια έχουν πάνω απο 87% efficiecy και πάνω απο τα 150watt έχουν γύρω στο 92%. Ακόμα και το 500αρι στα 133 ευρώ (e-shop) είναι πολύ καλύτερα απο κάτι 650αρια των 60ευρώ. Δεν χρειάζεται να πώ , ότι είναι υπέραρκετο για το σύστημά σου, και μπορείς άνετα να βάλεις και δύο κάρτες. Εχουν και 5 χρόνια εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω αυτο εδω...και ειμαι ΥΠΕΡ-ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ...ειναι εντελος αθρυβο (και το αυτι σου να βαλεις απο πανω,δεν ακους τιποτα..!!τιποτα ομως! ακομα και metro οταν παιζω,δεν..!!) αλλα ειναι και αποδοτικο..!

Υπαρχει και αυτο εδω στα 650W,το οποιο κοστιζει 10Ε λιγοτερα..

Εγω προσωπικα,αν ειμουνα αναμεσα σ'αυτα τα 2,θα προτιμουσα αυτο των 750W λογο το οτι δινει περισσοτερη ανεση σε μελλοντικη αναβαθμηση,μονο με 10Ε παραπανω..

Οχι πως των 650W δεν ειναι καλο..προς θεου

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

@stathid με μια ματιά που έριξα, πρέπει να έχεις δίκιο.

Τελικά κατέληξα σε αυτό.

Πάντως η Tagan πολύ με απογοήτευσε.:happy2:

Πολύ κρίμα να καεί μέσα σε τέσσερα χρόνια ένα τόσο επώνυμο τροφοδοτικό.:dots:

Ελπίζω τουλάχιστον να μην πήρε κάτι άλλο μαζί του...

είδομεν...!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω το έχω ακόμα και πετάει και έχει πάρει πάνω μέχρι και το σπίτι μου :)

Είναι και θέμα τύχης, γιαυτό άλλωστε πληρώνουμε κάτι παραπάνω για να μειώσουμε το ποσοστό προβλήματος.

Αλλά δυστυχώς δεν φτάνει μόνο αυτό!!!

Και να πεις ότι το είχα και τα πολλά χρόνια... 4 μόνο με πολύ μέτρια χρήση του πισιού. Και δεν παίζω και βαριά παιχνίδια, για να πω ότι το στρέσαρα....

Τεσπά. Πάμε γι'άλλα και ελπίζω να μην παραδώσει και αυτό πνεύμα τόσο γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταπονείς μόνο εσύ το τροφοδοτικό σου αλλά και η ΔΕΗ. Συγκεκριμένα είχα το Tagan 580W, πρακτικά καινούργιο και μου το έκαψαν κάτι βυθίσματα/διακοπές από πυρκαγίες.

Link to comment
Share on other sites

Κρώμα σωστά τα λες, αλλά γιατί έχω την εντ'υπωση ότι όλες αυτές οι προστασίες (οβερ-κατι , αντερ-κατι κτλ...) θα έπρεπε να προστατεύουν όχι μόνο το υπόλοιπο σύστημα αλλά και τον ίδιο του τον εαυτό.

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΠΗΡΕ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΜΑΖΙ ΤΟΥ!!!!

Επί τη ευκαιρία, του πήρα και καινούριο σπιτικό.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.