Jump to content



X58 ud3r & 6 gb ram


ApolloTonKosmo

Recommended Posts

Καλη μερα παιδια θα μπω κατευθειαν στο θεμα,

Στο βιος της εν λογο μητρικης δεν μου εμφανιζει και τα 6 gb μονο τα 4! στα windows βλεπει 6 αλλα λεει 4usable.

windows 7 ult 64

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Motherboards/Gigabyte-GA-X58A-UD3R-s1366-X58-DDR3-GAX58AUD3R-00-G.htm αυτη ειναι η μητρικη.

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/RAM/Corsair-Ddr3-3X2Gb-Kit-TR3X6G1600C8.htmαυτεσ ειναι οι μνημες.

Βοηθηστε με σας παρακαλω εχω μονο 4 gb :p(toinggggg!!!)

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε στο μανιουαλ της μητρικης που πρεπει να βαλεις τα ντιμακια για το τριπλε τσανελ.Αποσο θυμαμε πρεπει να τα βαλεις απο αριστερα προς τα δεξια στο πρωτο,τριτο και τεταρτο σλοτ.

Link to comment
Share on other sites

το link είδα μπεκάτσα μου :flag:

και έχει την

Gigabyte GA-X58A-UD3R (s1366, DDR3, X58)

μήπως παρέλειψε να το γράψει στον τίτλο απλά!

Όπως και να έχει όλα τα manual γράφουν μέσα "how to install ram" σε μια μικρή παράγραφο και εξηγούν πως να τοποθετήσεις τα 3 dims για το triple channel.

Διάβασε το και θα βγάλεις άκρη apollotokosmo

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλησπέρα, έχω την ίδια μητρική και μπορώ να σου πω ότι καμιά φόρα τρώει φρίκη με τις μνήμες, ακόμα και με αυτές που υποστηρίζει. Λοιπόν είναι πιθανόν κάθε φορά που αλλάζεις τις ρυθμίσεις της ddr3 να σου αναγνωρίζει 2gb ή 4gb και όχι και τα 6. Αυτό που πρέπει να κάνεις όταν το πρόβλημα παρουσιάζεται είναι να βάζεις μία μια τις μνήμες στα λευκά slots. Δηλαδή πρώτα βάλε ένα dimm και άσε τα win7 να φορτώσουν κάνε shut down και βάλε και το 2ο dimm άσε τα win7 να φορτώσουν κάνε shut down και βάλε και το 3ο dimm. Αν πάλι δεν βλέπει και τα 6gb πες μας να σου πω τι να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για να κλησει το θεμα λοιπον...

Το προβλημα λυθηκε με αλλαγη μνημων(RMA).

Οποτε μαλλον προβλημα συμβατοτητας ή προβλημα των μνημων ητανε.

Ευχαρηστω πολυ για την βοηθεια και παλι.

closed!!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.