Jump to content



Καλοκαιρινές φωτογραφίες


Recommended Posts

  • Replies 256
  • Created
  • Last Reply

Αυτή ήθελε ΦΛΑΣ για να βγει σωστά και όμορφα η σαλάτα και πιο κλειστό διάφραγμα για να πέσει ο χρόνος έκθεσης και να λειτουργήσει ο συγχρονισμός κλείστρου-φλας.

[ame]http://i968.photobucket.com/albums/ae166/greekfragma/Kea/keas12.jpg[/ame]

EDIT: Άκυρο το πιο κλειστό διάφραγμα, έπρεπε απλά να είναι και πιο φωτεινή, με κίνδυνο να κάψεις λίγα πίξελς δεξιά αλλά να βγει καλύτερα η υπόλοιπη θάλασσα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς σε αρκετές πειραματιζόμουν με το polarizer και έχετε δίκιο........αλλά ειλικρινά με δυσκόλεψε για να βγει σωστά σε θέμα φωτισμού μια φωτογραφία δίχως κάψιμο στις πολύ φωτεινές θέσεις όπως του ήλιου στα κύματα.

Link to comment
Share on other sites

fragma χαίρομαι που δεν πόσταρες την καλύτερη παραλία της Κέας

1.ή δεν την βρήκες

2.ή την κρατάς για λίγους :)

ο ντάκος για πέταμα στα κάδρα

από τις πετσέτες θα κρατούσα μόνο την πρώτη ίσως και τη δεύτερη

στην τρίτη ήθελε θάρρος,για να πέσει, δεν υπήρχε δεν πειράζει,δεν την θέλουμε :)

η χώρα ψιλοαδιάφορη,

ο φάρος καλός(το cpl δεν αντιλήφθηκα αν το δούλεψες σωστά βλέπω λίγη διαβάθμιση στη θάλλασα) έπρεπε να τραβήξεις και πρωί εκεί με το φως απο πίσω σου

σε ανακαλώ εις την τάξη...

η συνοδός σου, ωραία

αλλά πολύ όριμη για σένα

μεγάλη πολύ ρε... μπορεί να είστε και συνομίληκοι

τι *****... χάλασες :)

Link to comment
Share on other sites

fragma χαίρομαι που δεν πόσταρες την καλύτερη παραλία της Κέας

1.ή δεν την βρήκες

2.ή την κρατάς για λίγους :)

ο ντάκος για πέταμα στα κάδρα

από τις πετσέτες θα κρατούσα μόνο την πρώτη ίσως και τη δεύτερη

στην τρίτη ήθελε θάρρος,για να πέσει, δεν υπήρχε δεν πειράζει,δεν την θέλουμε :)

η χώρα ψιλοαδιάφορη,

ο φάρος καλός(το cpl δεν αντιλήφθηκα αν το δούλεψες σωστά βλέπω λίγη διαβάθμιση στη θάλλασα) έπρεπε να τραβήξεις και πρωί εκεί με το φως απο πίσω σου

σε ανακαλώ εις την τάξη...

η συνοδός σου, ωραία

αλλά πολύ όριμη για σένα

μεγάλη πολύ ρε... μπορεί να είστε και συνομίληκοι

τι *****... χάλασες :)

βασικά την παραλία δεν την βρήκα γιατί έπαιζε δίκυκλο και φαντάζομαι οτι θα ήταν στην Βορειοανατολική πλευρά του νησιού που με τέτοιο καρόδρομο δε μπορούσαμε να πάμε πιο μακριά από τα Ξύλα.

κάνε μια καλή και φτιάξε κάνα κάδρο με το καρπούζι και το ντάκο ή πες μου τι έκανα λάθος.

για το φάρο φύσαγε πολύ και δεν είχα και πολλά μέρη να ακουμπήσω.

λες να ανακοινώσω και οτι παντρεύομαι ? :hehe:

γενικά ρε παίδες πιάστε καμιά φώτο και διορθώστε τη και πείτε....έφτιαξα αυτό γιατί έτσι και έτσι.

Link to comment
Share on other sites

keas21.jpg

εδώ το setup φαίνεται μια χαρά, αυτό που θα προτιμούσα είναι ένα πανόραμα.

keas3.jpg

μια χαρα ειναι η φωτο απλα ηθελε πιο νωρις ετσι ωστε να μην υπαρχει ολη αυτη η μαυριλα τριγυρω

12.jpg

εδω ειχες επιλέξει οτι το θεμα σου ειναι το backround και οχι η κοπελα?

αν ναι τοτε καλα εκανε και εστιασες πισω, αν οχι επρεπε να νεταρεις στην κοπελα

keas20.jpg

εγω εδω θα εκανα φωτομετρηση πισω ετσι ωστε να δωσω εμφαση στο ηλιοβασιλεμα και η κοπελα σε σιλουετα mode

αυτα..

Link to comment
Share on other sites

Μια ιδέα για το πως θα ήθελα την παρακάτω φωτό.

keas12.jpg

Ρυθμίσεις:

Βήμα 1.

Input levels και το λευκό στο 222.

Βήμα 2.

Shadows - Highlights

a. Shadows

amount = 100%

Tonal width = 33%

Radius = 15 pixels

b. Highlights τίποτα (default)

Color correction = +10

Midtone contract = +10

Βήμα 3.

Auto Contrast (ή Auto Levels, το ίδιο κάνει επειδή έχουμε κλιπάρει τα levels στο βήμα 1)

Βήμα 4.

Shadows - Highlights

a. Shadows

amount = 12%

Tonal width = 100%

Radius = 30 pixels

b. Highlights τίποτα (default)

Τα χρώματα βγαίνουν λίγο ξεπλυμένα αλλά αν θες αυξάνεις saturation. Περίπου έτσι θα μου άρεσε και για να το πετύχω θα χρησιμοποιούσα φλας.

Επίσης ίσως να καδράριζα λίγο αριστερότερα για να μην έχω πρόβλημα με την αντανάκλαση του ηλίου μέσα στη θάλασσα.

Link to comment
Share on other sites

Σταυρο , ουτως η αλλος ειναι υποφωτισμενη.

Οποτε 1/200 να εβαζε και να επαιζε με αντισταθμιση στο φλας θα εδινε καλυτερα αποτελεσματα.Εννοειται σε M mode ολα αυτα.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι το φλασακι δεν συχρονιζει στο 1/400 που ειναι η παραπανω φωτο..

πάνω στη μηχανή [πιθανότατα και με cord, αλλά αυτό δεν το ξέρω στα σίγουρα], μπορείς να παίξεις με ταχύτητα ως 1/4000 [στην 400D μου, που πάει ως αυτήν την ταχύτητα]

@jimakoz: εγώ βλέπω την πρώτη φωτογραφία. Στις άλλες μήπως έβαλες λάθος code από το imageshack?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.