Jump to content



Καλοκαιρινές φωτογραφίες


Recommended Posts

Τα ειπαν ολα ο Sakis & NTG :D

Nα προσθεσω κατι που ειπε εχθες ο emmanuel coupe

"Όσο αφορά την ερώτηση περί 3D απόδοσης μιας εικόνας. Η επεξεργασία δεν είναι κάτι που πρέπει να σκέφτεσαι ότι δημιουργεί την αίσθηση αυτή. Ας πάρο τα πράγματα εξ αρχής, ζούμε σε ένα κόσμο 3D και τον αποδίδουμε φωτογραφικά σε 2D. Για να κάλυψης αυτή την διαφορα- χωρίς αυτό να είναι και απαραίτητο για μια την δημιουργία ενός δυνατού τοπίου- θα πρέπει να λάβεις υπόψιν the following :

θα δημιουργήσεις βάθος στην εικόνα με το φως και την σύνθεση τις εικόνας (όχι με το Photoshop). Το χαμηλό angled φως νωρίς το πρωί και αργά το απόγευμα προσφέρεται για κάτι τέτοιο. Επίσης βοηθάει να τοποθετηθούνε σταδιακά τα οποια θέματα περιέχονται στο κάδρο. Το επίπεδο φως (μεσημεριανό) τονίζει την 2D αίσθηση, όχι σε απόλυτο βαθμό, αλλα είναι καλή βάση να το γνωρίζεις αυτό. Μπορεί βέβαιος κάποιος να χειριστεί το μεσημεριανό φως ακριβώς για αυτή την ισοπεδωτική του δράση εάν θες να το πούμε έτσι. Αλλα με ρώτησες για 3D επόμενος φαντάσου μια σύνθεση με θέματα σε layered διάταξη- ο βράχος που τον ακουλουθεί η λίμνη που τον akoulothei το βουνό στο βάθος- και σκεψου τα όλα αυτά τα στοιχεια με ένα φως που είναι gradual και άρα τονίζει την ήδη υπάρχουσα αίσθηση βάθους που έχει το composition σου. Effectively είναι ο βάση της θεωρίας για δημιουργία 3D illusion σε ένα 2D medium όπως η φωτογραφία.

Είναι λίγο περίπλοκα όπως τα γράφω είναι πολλή πιο απλά τα πράγμα on the field."

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 256
  • Created
  • Last Reply

ρε μεγάλε(angelF) πες του ανθρώπου να χρησιμοποιήσει μακριές σκιές....

το πας απο δω το πας απο εκεί

και στοιχεία σε διάφορα βάθη από πολύ μπροστά εώς πίσω

πέταξες και κάτι ορθογραφικά έκανες ουσιαστικά κάτι επιρήματα

ουαου δλδ

ακόμα και εγώ που τα ξέρω όλα δυσκολέυτηκα να σε νιώσω....:smoke:

έχει ανέβει πολύ το επίπεδο μπράβο ρε παιδιά!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
thats all folks

δεν είναι crop ρα

αυτό μου φέρανε αυτό καλώπισα :)

original-6252.jpg

η αρχική

εδώ θα έπαιζα σαν κάδρο, στο δικό σου είναι νομίζω πολύ κάτω το σαγόνι...

user130_pic6252_1312812243.jpg

χρώματα πάντως σούπερ καλοκαιρινά και ευχάριστα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.