Jump to content



Καλοκαιρινές φωτογραφίες


Recommended Posts

βασικα η παραλια αυτη ειναι χωρισμενη η μιση για να καθεσαι και η αλλη μιση για μπαρμπεκιου,φωτιες κλπ.

ποτε μαζεψε κανεις καρβουνα ομως και που ειναι η κριτικη ως ληψη?

Αφου και οι αλλοι πετανε τσιγάρα στο δρομο ας πεταξω και εγω :TD:

Η μονη κριτική που μπορω να κανω στη συγκεκριμένη είναι να κάνεις κροπ απο πάνω για να φύγει λιγάκι η μαυρίλα

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 256
  • Created
  • Last Reply
Αφου και οι αλλοι πετανε τσιγάρα στο δρομο ας πεταξω και εγω :TD:

Ακυρο.:T::T: Αφου ειναι καπνιζοντων αν θες καπνιζεις και στους μη καπνιζοντες δεν καπνιζεις.

Ετσι ειναι χωρισμενη η παραλια αυτη.Στα 10 χλμ. της παραλιας τα 100 μετρα ειναι για φωτιες.

Ακομα και αν ηθελε να τα μαζεψει καποιος θα τα εβαζε σε σακουλα? με τι θα τα επιανε (παντα κουβαλας μια τσιμπιδα) και θα πεταγε στον καδο με τα σκουπιδια τα καμμενα ξυλα?

Link to comment
Share on other sites

πότε ήσουνα Χανιά μπρε

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αν σας χαλάω το thread αλλά προγραμματίζω ταξίδι αύριο απόγευμα το πολύ μεθαύριο πρωί για Κέα (Τζιά) .

Προς το παρόν έχω μόνο την 450D και τον 18-55 AF IS.

Θα μείνω στον φάρο του Αγίου Νικολάου εδώ

http://sfkeas.gr/%CF%86%CF%89%CF%84%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AF%CE%B5%CF%82/%CF%86%CE%AC%CF%81%CE%BF%CE%B9-%CE%BA%CE%AD%CE%B1%CF%82/

imgp4053.jpg

img_0280.jpg

έχετε να μου δώσετε μερικά tips φωτογράφισης?.....επίσης θα μπορούσα να νοικιάσω εξοπλισμό (φίλτρα φακούς) από όποιον δε χρειάζεται κάτι χρήσιμο για αυτές τις συνθήκες φωτογράφισης για περίπου 1 βδομάδα αν μείνει αθήνα και έχει τον εξοπλισμό του να κάθεται? αν και δε ξέρω αν το θέτω σωστά παρόλαυτά νιώθω οτι πάω γυμνός χωρίς εξοπλισμό και δεν είμαι για έξοδα να αγοράζω φακούς και polarizers. ένα τυπικό ποσό ενοικίασης όμως μπορώ να το διαθέσω.

οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη και συγγνώμη αν χαλάω το θρεντ. αν είναι να ανοιχτεί νέο no prob από μένα.

Link to comment
Share on other sites

Από εξοπλισμό κάτσε όπως είσαι εκτός από τρίποδο πού θά πρεπει νά προμηθευτείς,έστω καί τού 20άρικου.εάν βρείς κανένα δανεικό πολωτικό έχει καλώς,αλλιώς μείνε όπως είσαι.

Προσπάθησε νά δουλέυεις περίπου στό φ8,καί άν είσαι μέ τρίποδο μήν ξεχάσεις νά απενεργποιήσεις τό IS.

Στά τοπία βάλε LV αλλιώς φόκους περίπου στά 3 μέτρα.γιά νά βγούν όλα νεταρισμένα.

Εάν δείς ότι έχεις τοπία μέ υψηλό κοντράστ βάλε φωτομέτριση σημείου μία τά φωτεινά μία τά σκοτεινά καί μετά θά τά φέρεις στό φώτοσοπ.

Σέ θαλάσσια τοπία καί παραλίες προσπάθησε νά βάλεις κάποιο αντικείμενο ενδιαφέροντος μπροστά,βράχια-πέτρες-κλαδιά κ.τ.λ.τά δύο τρίτα θά σέ βολέψουν καλά σέ τέτοιες σκηνές.αυτά τά ολίγα από εμένα.Καλές διακοπές:)

Link to comment
Share on other sites

f8?

εγώ τόσο καιρό έβαζα f5.6 γιατί είδα σε τεστ οτι εκεί ο φακός δίνει το περισσότερο sharpness.

το να απενεργοποιήσω το IS σωστό...παραλίγο να το ξέχναγα αν και Ρόδο το Πάσχα το είχα κατα νου πάντα.

Αυτό με το LV και το focus @ 3μέτρα δε το πιασα.....πως βοηθάει το κοντινό focus όταν έχεις μακρινό landscape?...

δύο τρίτα με αντικείμενο ενδιαφέροντος...enlighten me more please :)

επίσης.....ο φακός μου αποδίδει καλύτερα σε χαμηλότερα mm.....σωστά?

ευχαριστώ πολύ Sakis για τις απαντήσεις προς το παρόν :hug:

Link to comment
Share on other sites

Γιά τά Φ καί τό DOF εδώ http://www.dofmaster.com/dofjs.html.

Mε το LV μπορείς άνετα νά νετάρεις χειροκίνητα,τά 3 μέτρα κάντο ένα τρίτο τού κάδρου:whistling.

Τά υπόλοιπα είναι θέμα καδραρίσματος.Δές αυτά τά βιντεάκια καί θά καταλάβεις.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=dFGVLNz5maM&NR=1]YouTube - Photography Tips on Travel and Landscape Photography - by Karl Taylor[/ame]

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=8poWrcizV1s&feature=related]YouTube - Beginning Digital Photography Tips[/ame]

Γνώμη μου είναι μήν χαλιέσαι μέ σκέψεις τού τύπου σέ πιά μμ αποδίδει καλύτερα ό φακός μου καί τέτοια φτιάξε τό κάδρο σου καί όσα μμ βγούν.

Πρώτα φρόντισε νά τό διασκεδάσεις,γιατί πάς διακοπές,εάν βγεί καί καμιά καλή φώτο εντάξει αλλιώς δέν θά τά βάψουμε καί μάυρα δέν ζούμε από αυτό.

Μήν ανγχώνεσαι καί όλα θά έρθουν.

ΥΓ.Στά πιπίνια αρέσουν οί μεγάλες μαύρες γκουμούτσες(DSLR):banging:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.