Jump to content



Νέο w/c setup, τις πολύτιμες συμβουλές σας!


Memphis

Recommended Posts

Μετά την απόφαση για αγορά του Obsidian 800D ήρθε η ώρα να ετοιμαστεί και η υδρόψυξη. Κάθε συμβουλή σας και παρατήρηση στα κομμάτια που έχω διαλέξει είναι ευπρόσδεκτη :)

Έχουμε και λέμε:

Σύστημα προς ψύξη: Q9650, Asus Rampage Extreme, 2 4870. Θα ψυχθούν cpu, nb chip και οι 2 4870.

Στόχος: Να επιτύχουμε το καλύτερο δυνατό 24/7 o/c με όσο το δυνατόν λιγότερο θόρυβο.

Προϋπολογισμός: Ανοικτός. Σκοπός να αγοραστούν ποιοτικά μέρη με τη μέγιστη απόδοση.

CPU Block: Koolance CPU-360

NB Chip Block: Koolance CHC-122

4870 Block: Koolance GPU-220

Αντλία/Reservoir: PMP-450S, COV-RP450 Pump Base, Reservoir Body TNK-BD200

Ψυγείο τριπλό: Feser X-Changer 360mm Xtreme Performance Radiator

Ψυγείο μονό: Feser X-Changer 120mm Xtreme Performance Radiator

Fans: 4 x NB-BlackSilentFan XL2

Tube: Feser Tube Active UV Hose - 3/8" ID (1/2"OD) Anti-Kink Tubing - White / UV Blue

Tube Wrap: Tubing Spring Wrap, Black For OD: 13mm (1/2")

Nozzles: Nozzle Pair, Compression For ID: 10mm (3/8"), OD: 13mm (1/2"), Nozzle Pair, Swivel Angled For ID: 10mm (3/8"), OD: 13mm (1/2"), Fitting Single, Swiveling 45-Degree (V2)

Quick Disconnects: QDC (High Flow) No-Spill Shutoff, Female For ID: 10mm, 3/8", QDC (High Flow) No-Spill Shutoff, Male For ID: 10mm, 3/8"

Cooling Fluid: Feser One - F1 - Cooling Fluid - UV BLACK / BLUE

Flow Meter: INS-FM17 Coolant Flow Meter & Adapter Board

Τώρα, μερικές απορίες/παρατηρήσεις.

1. Έχει δοκιμάσει κανείς το CHC-125 σε Rampage Extreme; Στο site της Koolance λέει ότι δεν είναι συμβατό γι'αυτό και διάλεξα το 122. Θέλει barb nozzles αλλά υποθέτω πώς δεν είναι πρόβλημα.

2. Για το southbridge δεν υπάρχει λόγος να μπει υδρόψυξη από ότι έχω καταλάβει. Μια ψύκτρα με ένα ήσυχο fan αρκεί.

3. Η ροή του κυκλώματος θα είναι : 360 ψυγείο->cpu->nb chip->120 ψυγείο->4870->4870->reservoir->αντιλία.

4. Δεν επέλεξα push-pull διάταξη στους ανεμιστήρες. Οι NB είναι αποδοτικοί και ήσυχοι σε συνδυασμό με το Feser 360. Επιπλέον με push-pull θα αυξηθεί και ο θόρυβος.

5. Η PMP-450S δεν έχει ροοστάτη επάνω για να ρυθμίζονται οι στροφές της. Πρέπει να αγοράσω ένα 5,25" panel για να έχω έλεγχο των στροφών;

6. Από πού τα αγοράζω όλα αυτά; Είδα στο site της Koolance πως αντιπρόσωπός τους είναι τα Multirama Expert. Μπορώ να τα κάνω τηλεφωνική παραγγελία;

Οποιαδήποτε παρατήρηση και εναλλακτική πρόταση υπάρχει για το setup , ελεύθερα :)

Link to comment
Share on other sites

Μετά την απόφαση για αγορά του Obsidian 800D ήρθε η ώρα να ετοιμαστεί και η υδρόψυξη. Κάθε συμβουλή σας και παρατήρηση στα κομμάτια που έχω διαλέξει είναι ευπρόσδεκτη :)

Έχουμε και λέμε:

Σύστημα προς ψύξη: Q9650, Asus Rampage Extreme, 2 4870. Θα ψυχθούν cpu, nb chip και οι 2 4870.

Στόχος: Να επιτύχουμε το καλύτερο δυνατό 24/7 o/c με όσο το δυνατόν λιγότερο θόρυβο.

Προϋπολογισμός: Ανοικτός. Σκοπός να αγοραστούν ποιοτικά μέρη με τη μέγιστη απόδοση.

CPU Block: Koolance CPU-360

NB Chip Block: Koolance CHC-122

4870 Block: Koolance GPU-220

Αντλία/Reservoir: PMP-450S, COV-RP450 Pump Base, Reservoir Body TNK-BD200

Ψυγείο τριπλό: Feser X-Changer 360mm Xtreme Performance Radiator

Ψυγείο μονό: Feser X-Changer 120mm Xtreme Performance Radiator

Fans: 4 x NB-BlackSilentFan XL2

Tube: Feser Tube Active UV Hose - 3/8" ID (1/2"OD) Anti-Kink Tubing - White / UV Blue

Tube Wrap: Tubing Spring Wrap, Black For OD: 13mm (1/2")

Nozzles: Nozzle Pair, Compression For ID: 10mm (3/8"), OD: 13mm (1/2"), Nozzle Pair, Swivel Angled For ID: 10mm (3/8"), OD: 13mm (1/2"), Fitting Single, Swiveling 45-Degree (V2)

Quick Disconnects: QDC (High Flow) No-Spill Shutoff, Female For ID: 10mm, 3/8", QDC (High Flow) No-Spill Shutoff, Male For ID: 10mm, 3/8"

Cooling Fluid: Feser One - F1 - Cooling Fluid - UV BLACK / BLUE

Flow Meter: INS-FM17 Coolant Flow Meter & Adapter Board

Τώρα, μερικές απορίες/παρατηρήσεις.

1. Έχει δοκιμάσει κανείς το CHC-125 σε Rampage Extreme; Στο site της Koolance λέει ότι δεν είναι συμβατό γι'αυτό και διάλεξα το 122. Θέλει barb nozzles αλλά υποθέτω πώς δεν είναι πρόβλημα.

2. Για το southbridge δεν υπάρχει λόγος να μπει υδρόψυξη από ότι έχω καταλάβει. Μια ψύκτρα με ένα ήσυχο fan αρκεί.

3. Η ροή του κυκλώματος θα είναι : 360 ψυγείο->cpu->nb chip->120 ψυγείο->4870->4870->reservoir->αντιλία.

4. Δεν επέλεξα push-pull διάταξη στους ανεμιστήρες. Οι NB είναι αποδοτικοί και ήσυχοι σε συνδυασμό με το Feser 360. Επιπλέον με push-pull θα αυξηθεί και ο θόρυβος.

5. Η PMP-450S δεν έχει ροοστάτη επάνω για να ρυθμίζονται οι στροφές της. Πρέπει να αγοράσω ένα 5,25" panel για να έχω έλεγχο των στροφών;

6. Από πού τα αγοράζω όλα αυτά; Είδα στο site της Koolance πως αντιπρόσωπός τους είναι τα Multirama Expert. Μπορώ να τα κάνω τηλεφωνική παραγγελία;

Οποιαδήποτε παρατήρηση και εναλλακτική πρόταση υπάρχει για το setup , ελεύθερα :)

Για το NB το 122 βγαζει συμβατο αρα δεν θα εχεις προβλημα

εγω fan προτειμω τη σειρα BlackSilentPro και θα σου συνηστουσα τους PL2 (τους εχω σε συνδιασμο με το feser 360

H αντλια δεν χρειαζετε τπτ εχω την ιδια και ειναι απολυτως αθορυβη και στο κυκλωμα σου με ολα τα block δεν νομιζω να χρειαστει να τις μειωσεις τη ροη

Ναι μπορεις να κανεις τηλεφωνικη παραγγελια

Καλοκαιρη ειναι δεν ειμαστε ολη μερα στο PC οσες προβλες και να ειχε το θεμα μπορει να μην ειχε γνωμη καποιος επομενως να μην απαντησε

Link to comment
Share on other sites

Για gpu block παρε 2 http://www.plaisio.gr/Computers/Tuning/Watercooling/Waterblocks/Swiftech-Vga-Block-Mcw60-R-MCW60R.htm

στην τιμη του ενος απο αυτο που εδειξες και δεν θα εχεις καμια διαφορα σε θερμοκρασιες

κατα τα αλλα μια χαρα εισαι, απο aquatuning θα τα παρεις?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Από πού θα τα πάρω δεν ξέρω ακόμα μιας και δεν τα βρίσκω όλα κάπου συγκεντρωμένα. Το aquatuning έχει αρκετά. Για τα υπόλοιπα θα πάρω και ένα τηλ Multirama Extreme να δω τί μπορώ να πάρω και από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Εαν βαλεις block σιτις 4870 μονο για gpu τοτε πρεπει να εχεις αναγκαστικα και το μαμα cooler και οχι καποιο aftermarket διοτι τα VRM της 4870 φτανουν στον θεο και βγαζει artifacts! και με ψυκτρακια χαλκινα δεν κρατιεται!

Αρα εαν εχεις τα Ati cooler στις 4870 μπορεις να βαλεις μονο για gpu! ( μπορεις να δεις την δικια μου! ,πατα στην υπογραφη στο cosmos για να καταλαβεις και για τι πραγμα μιλαω.! )

Ολα τα υπολοιπα μια χαρα...

Θα γινει απιστευτο..!!:D

Link to comment
Share on other sites

Εαν βαλεις block στις 4870 μονο για gpu τοτε πρεπει να εχεις αναγκαστικα και το μαμα cooler και οχι καποιο aftermarket διοτι τα VRM της 4870 φτανουν στον θεο και βγαζει artifacts! και με ψυκτρακια χαλκινα δεν κρατιεται!

Κατάλαβα τί εννοείς. Οι κάρτες δεν έχουν τα μαμά-cooler. Είναι Gainward με custom ψύξη. Τους έριξα μια ματιά και είδα ότι στο πίσω μέρος έχουν ένα μεγάλο ψυκτράκι που έρχεται σε επαφή με κάτι chip. Υποθέτω πώς είναι τα VRM. Θα κρατήσω το ψυκτράκι και θα δω πώς θα προσαρμόσω έναν ανεμιστήρα για να ψύχονται αποδοτικά.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα τί εννοείς. Οι κάρτες δεν έχουν τα μαμά-cooler. Είναι Gainward με custom ψύξη. Τους έριξα μια ματιά και είδα ότι στο πίσω μέρος έχουν ένα μεγάλο ψυκτράκι που έρχεται σε επαφή με κάτι chip. Υποθέτω πώς είναι τα VRM. Θα κρατήσω το ψυκτράκι και θα δω πώς θα προσαρμόσω έναν ανεμιστήρα για να ψύχονται αποδοτικά.

Με Full cover block δεν εχεις προβλημα..! Εγω μιλαω καθαρα για ψυξη μονο στον πυρηνα της καρτας!

Και με ανεμιστηρες δοκιμασα, και ψυκτρακια εκοψα με τροχους για να πατανε καλα..τιποτα..! η μονη λυση ειναι κατι cooler της thermalright (εαν δεν κανω λαθος) και η μαμα ψυκτρα!

Ιδου τα vrm! attachmentts4hr4.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα σιγουρευτώ πού ψύχει η Gainward και τί και θα πράξω ανάλογα.

Μια άλλη απορία.

Σωλήνα επιλέγω με βάση το ID του ρακόρ ή το OD;

βαση του πληθους και του ποσο περιοριστικα σε ροη ειναι τα Blocks που θα χρησιμοποιησεις

βαση τυπου αντλιας και τυπου και αριθμου ψυγειων

βαση εμφανισης (υποκειμενικο)

βαση διαθεσιμου χωρου (αναλογα με τα παραπανω parts και τον τυπο του κουτιου σου)

σε γενικες γραμμες τα πιο συνηθισμενα ειναι

1/2" ID (Α13/19mm) & (Β13/16mm)

3/8" ID (C10/13mm)

τα B & C παρεχουν μεγαλυτερη ευκολια οσο αφορα διαθεσιμη ποικιλια

σε ρακορ, γωνιες, ταχυσυνδεσμους, ανταπτορες και λοιπα αξεσουαρ

ενω αλλοι παλι δεν αλλαζουν τον τυπο Α για κανενα λογο

οπως σου ειπα ειναι και λιγο υποκειμενικο το θεμα

Link to comment
Share on other sites

1/2" ID (Α13/19mm) , (Β13/16mm) , 3/8" ID (C10/13mm)

Συνεπώς αν κατάλαβα καλά:

Αν θέλω να χρησιμοποιήσω σωλήνα 3/8" επιλέγω ρακόρ με ID 3/8", OD 1/2"

Αν θέλω να χρησιμοποιήσω σωλήνα 1/2" επιλέγω ρακόρ με ID 1/2" ,OD 5/8" (και ενδεχομένως να χρησιμοποιείται και για το Α13/19mm (ID 1/2", OD 3/4")

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιμη που πηγαινεις για τοσο καλο setup υδροψυξης, μην τσιγκουνευτεις τα λεφτα για τα full waterblock στις 4870 σου.

http://www.aquatuning.co.uk/index.php/cat/c602_4850-4870-4870x2-4890.html

http://www.ekwaterblocks.com/shop/blocks/vga-blocks/ati-radeon-full-cover-blocks/ek-fc-4870-cf-acetal-nickel.html

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιμη που πηγαινεις για τοσο καλο setup υδροψυξης, μην τσιγκουνευτεις τα λεφτα για τα full waterblock στις 4870 σου.

Έχεις δίκιο. Θα επιλέξω full cover blocks για να λυθεί και το θέμα των VRM

Αν θέλω να χρησιμοποιήσω σωλήνα 3/8" επιλέγω ρακόρ με ID 3/8", OD 1/2"

Αν θέλω να χρησιμοποιήσω σωλήνα 1/2" επιλέγω ρακόρ με ID 1/2" ,OD 5/8" (και ενδεχομένως να χρησιμοποιείται και για το Α13/19mm (ID 1/2", OD 3/4")

Αυτό τελικά είναι σωστό; :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

***Επειδή δεν λειτουργει το πλήκτρο αριστερά του c και επειδή περιμένω ακόμα το καινούριο πληκτρολόγιο θα βάζω το h στη θέση του γράμματος αριστερά του c και ζητώ συγνώμη για την ταλαιπωρία***

Μιας και ξεκίνησα αυτό το νήμα για το επικείμενο wc project θα το κρατήσω ενημερωμένο με τις εξελίξεις.

Τέλη Ιουλίου έκανα την αγορά από το performance-pcs.com. Σήμερα με πήραν τηλέφωνο ότι το πακέτο είναι για εκτελωνισμό. Μετά από 2 ώρες με ενημέρωσαν ότι πρέπει να πληρώσω 187€ τελωνείο. Η αλήθεια είναι πως μου ήρθε κάπως αλλά τί να κάνουμε :)

Τώρα μια απορία όσον αφορά την μητρική:

Λύνοντάς τη είδα ότι διαθέτει ένα μονοκόμματο block για την ψυξη των διαφόρων μερών (chipset, mofset κλπ). Πάνω στο chipset υπάρhει μια hάλκινη πλάκα και πάνω σε αυτή ακουμπάει η παθητική ψύκτρα.

Το block θα το βάλω πάνω σε αυτήν την πλάκα ή θα το βάλω να ακουμπάει απευθείας πάνω στο chipset?

Αν επιλέξω να το βάλω να ακουμπάει απευθείας (που υποθέτω πώς είναι καλύτερα) θα πρέπει να αφαιρέσω το block και θα πρέπει να βρω τρόπο ψυξης για όλα τα υπόλοιπα κομμάτια. Σκέφτηκα να το κόψω αλλά δεν είναι λύση μιας και αν γίνει κάτι (είναι το πρώτο project και είναι πολύ οι κίνδυνοι) δεν θα μπορώ να επιστρέψω τη μητρική.

Διάβασα και ένα review στο οποίο το block πάνω στην πλάκα πετυhαίνει πολύ καλή απόδοση αρκεί το το σφίξεις καλά.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα επιτέλους έφτασαν τα πράγματα. Ευτυχώς είναι όλα μέσα. :)

Τελικά με το θέμα του chipset τί να κάνω; Να το αφήσω να ακουμπήσει πάνω στην πλάκα το μπλοκ ή να ξηλώσω όλο το σύστημα της μητρικής και να βάλω το μπλοκ να ακουμπάει απευθείας;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το 122 δεν πατάει καλά πάνω στο heatpipe. Στο κάτω μέρος υπάρχει μια εγκοπή που δεν το αφήνει να έρθει στο κέντρο. Έτσι έβγαλα όλο το μπλοκ και θα βάλω heatsinks στα μέρη που ακουμπούσε το heatpipe.

Σήμερα έστησα σωλήνες και τα σχετικά. Το κουτί είναι ευρύχωρο και ο σωλήνας είναι εύκαμπτος και δε σε δυσκολεύει σε γωνίες.

Προς το παρόν το setup έχει cpu block και chipset block.

Αφού τα έβαλα όλα πάνω, τοποθέτησα το τανκ σε πολύ ψηλό σημείο και το γέμισα full. Το άφησα να τραβήξει νερό, το γέμισα πάλι και έβαλα την αντλία να το τραβήξει. Επανέλαβα ώσπου να μην αδειάζει το τανκ.

Ένα πρόβλημα που είχα ήταν ότι στην αρχή ενώ δούλευε άκουγα νερό να τρέχει ανα διαστήματα, υποθέτω από αέρα που είχε μείνει μέσα στο κύκλωμα. Έτσι ξεκίνησα να κουνάω όλο το κουτί μαζί για να φύγει ο αέρας. Μετά από μερικά λεπτά κούνημα έγινε σούπερ. Δεν ακούγεται πουθενά να περνάει νερό. Υπάρχει κανένας άλλος τρόπος να σιγουρευτώ ότι έχει γίνει σωστή εξαέρωση ή από τη στιγμή που δεν ακούγεται η ροή του νερού είναι όλα οκ;

Είχα και ένα θέμα με μια διαρροή. Δική μου παράλειψη, είχα αφήσει χαλαρά τα ρακόρο του chipset. Έσταξε υγρό (αρκετό) πάνω στη μητρική. Το έκλεισα, έσφιξα τα ρακόρ με κλειδί (όχι υπερβολικά), σκούπισα καλά τη μητρική και τη στέγνωσα. Παίζει να έχω κανένα θέμα με τη μητρική;

Θα το αφήσω να δουλέψει κάνενα 24ωρο και αύριο θα βάλω μπρος και τη μητρική να δούμε τι έκανα :)

Ελπίζω να πάρει μπρος:happy2:

Τα νεότερα αύριο και θα προσπαθήσω να ανεβάσω και μερικές φωτογραφίες.

Αν έχετε καμιά συμβουλή πριν το βάλω μπρος να την πείτε :yu:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πώς έχω ένα θέμα με την εξαέρωση.

Ενώ ακούγωντας προσεκτικά το κύκλωμα δεν ακούγουνται πουθενά φυσαλίδες αέρα, όταν κουνάω το ψυγείο ακούω νερό να μετακινείται μέσα;

Αυτό δε σημαίνει πώς κάπου έχει μείνει αέρας μέσα; Το κουνάω αρκετή ώρα μήπως σταματήσει ο ήχος του νερό αλλα χωρίς επιτυχία.

Το τανκ το έχω πάνω από όλα τα μέρη του κυκλώματος.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.