Jump to content



αγορα κουτιου


argy1

Recommended Posts

παιδια ποια ειναι η γνωμη σας για το

NZXT Beta Evo Black Metal Edition Case

θελω να αλλαξω εξ ολοκληρου το pc ξεκινοντας απο το κουτι. μετα motherboard εναν τετραπυρηνο και καρτα γραφικων. η χρηση του θα ειναι για download ταινιες και gameming. για κουτι θα διαθεσω μεχρι 70 ευρω. πως σας φαινεται το NZXT ΠΟΥ ΔΙΑΛΕΞΑ?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στα 70 θα προτιμούσα CoolerMaster Centurion RC-590-KKN1-GP Black Case.

ουτε καν 70,με 56€ εχεις τιμιο κουτακι...

http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=200003278

αυτη η ιστορια με το μαυρο εσωτερικο,αποτελει παραγοντα καταλυτικο στην αγορα κουτιου?

αν δεν κανω λαθος δεν υπαρχει πλαινο,οπότε το μαυρο εσωτερικο θα το δεις μια φορα οταν το στησεις και αλλη μια οταν το καθαρισεις μετα απο κανα 2μηνο...

τι εχουν παθει ολες οι εταιριες και βγαζουν μαυρα εσωτερικα? οκ ειναι πιο ομορφα,αλλά ποιο το νοημα αφου δεν φαινεται απο πουθενα..αν ειχε/εχει πλαινο και βλεπεις μεσα,μαζι σου και εγω μαυρο θα αγοραζα!η αισθητικη του εξωτερικου ειναι επιχειρημα,αλλα του εσωτερικου μαλλον ειναι δευτερευων...airflow,χωροι,πρακτικοτητα,εγω απο εκει θα ξεκινουσα..

εκτος αν τα βραδια ,σκεφτεσαι οτι εκει μεσα ολα ειναι μαυρα και γουσταρεις,οπότε πασο..

Link to comment
Share on other sites

ουτε καν 70,με 56€ εχεις τιμιο κουτακι...

http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=200003278

αυτη η ιστορια με το μαυρο εσωτερικο,αποτελει παραγοντα καταλυτικο στην αγορα κουτιου?

αν δεν κανω λαθος δεν υπαρχει πλαινο,οπότε το μαυρο εσωτερικο θα το δεις μια φορα οταν το στησεις και αλλη μια οταν το καθαρισεις μετα απο κανα 2μηνο...

τι εχουν παθει ολες οι εταιριες και βγαζουν μαυρα εσωτερικα? οκ ειναι πιο ομορφα,αλλά ποιο το νοημα αφου δεν φαινεται απο πουθενα..αν ειχε/εχει πλαινο και βλεπεις μεσα,μαζι σου και εγω μαυρο θα αγοραζα!η αισθητικη του εξωτερικου ειναι επιχειρημα,αλλα του εσωτερικου μαλλον ειναι δευτερευων...airflow,χωροι,πρακτικοτητα,εγω απο εκει θα ξεκινουσα..

εκτος αν τα βραδια ,σκεφτεσαι οτι εκει μεσα ολα ειναι μαυρα και γουσταρεις,οπότε πασο..

Για το ίδιο κουτί από διαφορετικά καταστήματα μιλάμε!:cool:

Link to comment
Share on other sites

εχετε δικιο παιδια, μερικες φορες κολαμε σε λεπτομεριες, το σκεφτομαι πολυ σοβαρα το κουτακι που μου προτεινατε.. εν το μεταξυ ομως αν σκεφτειτε και κατι αλλο δωστε το..

Link to comment
Share on other sites

κομματακι μικρο σε διαστασεις ομως..

Διαστάσεις 47.5 cm 18.5 cm 40.8 cm ..

εναλλακτικά,μαυρο εσωτερικο εχει κ αυτο που ειναι τιμιο κυτιον

http://www.multirama.gr/products/product?pid=0436299&catid=020700

απλα καποιος ειχε αναφερει εδω μεσα οτι εχει θεμα με τις γομαροψυκτρες και πρεπει να αφαιρεσεις τον 140αρη που εχει στο πανω μερος..

Link to comment
Share on other sites

το πρωτο κουτι που σκεφτηκα πως σας φαινεται που εχει και τζαμακι στο πλαι και ειναι και μαυρο? βλεπετε μειονεκτηματα??

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/PC-Cases/NZXT-M59-Pure-Black-Case.htm

Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με το CM590 δεν είδα μεγάλη διαφορά στον χώρο...έχει και τις έτοιμες τρύπες που μετράνε και η τιμή είναι σκότωμα.

ειναι 18,5 εναντι 21 πλατος --> ευχερια για τοποθετηση μεγαλυτερης ψυκτρας επεξεργαστη

51 εναντι 47.5 μηκος ---> δυνατοτητα τοποθετησης μακρυτερης καρτας γραφικων

τα νουμερα απο μονα τους ισως δεν λενε τπτ,διοτι δεν ξερω πως εκμεταλλευεται το καθενα τον εσωτερικο του χωρο,αλλα οπως κ να εχει ειναι μεγαλυτερο..

NZXT δεν ειχα ποτε ουτε εχω δει απο κοντα οπότε στο θεμα ποιοτητας,δεν ξερω τι λεει...απο νουμερα κ εμφανιση καλα τα παει...το Μ95 που εβαλες στο τελευταιο λινκ για μενα ειναι κακασχημο!:whistling

Link to comment
Share on other sites

εχετε δικιο ειναι καγκουρικο και 2 ποντους πιο στενο. λοιπον κατεληξα εδω..

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.806667

Μη γνωρίζοντας τι ακριβώς θέλεις να βάλεις στο κουτί και υποθέτοντας πως δεν

θα βάλεις κάποια γομαροψύκτρα ή τεράστια κάρτα γραφικών έxουμε και λέμε:

COOLERMASTER Centurion

Αν και είναι από τα αγαπημένα μου κουτιά -εξωτερικά το λατρεύω/εσωτερικά είναι

καλούλη- έχουμε 2 θέματα. Πρώτον cable management ξέχασέ το και δεύτερον άμα

θέλεις να βάλεις πάνω από 4 σκληρούς χρειάζεσαι ένα H.D. cage. (15-20€ κάνει)

Σε περίπτωση που δεν σε απασχολούν τα παραπάνω τότε τσίμπα το και σκέψου να

βάλεις και 2-4 φουρφούρια παραπάνω. (ώστε να αξιοποιηθούν οι δυνατότητές του)

NZXT Beta Evo Black Metal Edition Case

Αν και το Centurion με αρέσει πιο πολύ εξωτερικά, μια χαρά είναι κι αυτό. Εσωτερικά,

έψαξα αρκετά reviews και τα πάει τρομερά. Πολύ καλύτερο από το Centurion. Default

χώρος για 5 σκληρούς, δυνατότητες για cable management, μαύρο χρώμα και άλλα.

Από κει και πέρα, κουτιά φθηνότερα δεν θα προτείνω μιας που ετοιμάζεις νέο σύστημα

και καλό θα ήταν να κάνεις και μια μικρή επένδυση στο κουτί. (ενδεικτικά από φθηνά

αξίζουν τα: Xigmatek Asgard II & CoolerMaster Elite)

Από ελαφρώς πιο ακριβά πάμε σε: Xigmatek Midgard Case & CoolerMaster RC-690

Και τα δύο παρόμοια με το NZXT Beta Evo Black Metal Edition Case που σε άρεσε.

Εν κατακλείδι, ξανασκέψου το για την επιλογή σου και κάνε τον κόπο να διαβάσεις

και μερικά reviews. Το ΝΖΧΤ που ήταν και η αρχική σου επιλογή φαίνεται μια χαρά.

Εγώ για downloader θα έπαιρνα αυτό που το θεωρώ τίμιο για τα λεφτά που κοστίζει. (μαύρο, toolfree, τρύπες για cable managment)

Πολύ ενδιαφέρον το συγκεκριμένο και οικονομικό. Εσωτερικά

σαν μια μείξη του Centurion με το NZXT Beta Evo μου μοιάζει.

Link to comment
Share on other sites

Σημαντικός παράγοντας...

Πάντως όποιο και να πάρεις μέτρησε την απόσταση PCIX-5.25 για το ότι θα σου χωράει όποια κάρτα γραφηκών θέλεις και δεν θα έχεις πρόβλημα με την απόσταση και λόγω 5.25 βρίσκει πάνω τους και δεν θα σου χωράει!

edit

επίσης το θέμα είναι και μέχρι ποσα χρήματα διαθέτεις!

Link to comment
Share on other sites

Μη γνωρίζοντας τι ακριβώς θέλεις να βάλεις στο κουτί και υποθέτοντας πως δεν

θα βάλεις κάποια γομαροψύκτρα ή τεράστια κάρτα γραφικών έxουμε και λέμε:

COOLERMASTER Centurion

Αν και είναι από τα αγαπημένα μου κουτιά -εξωτερικά το λατρεύω/εσωτερικά είναι

καλούλη- έχουμε 2 θέματα. Πρώτον cable management ξέχασέ το και δεύτερον άμα

θέλεις να βάλεις πάνω από 4 σκληρούς χρειάζεσαι ένα H.D. cage. (15-20€ κάνει)

Σε περίπτωση που δεν σε απασχολούν τα παραπάνω τότε τσίμπα το και σκέψου να

βάλεις και 2-4 φουρφούρια παραπάνω. (ώστε να αξιοποιηθούν οι δυνατότητές του)

NZXT Beta Evo Black Metal Edition Case

Αν και το Centurion με αρέσει πιο πολύ εξωτερικά, μια χαρά είναι κι αυτό. Εσωτερικά,

έψαξα αρκετά reviews και τα πάει τρομερά. Πολύ καλύτερο από το Centurion. Default

χώρος για 5 σκληρούς, δυνατότητες για cable management, μαύρο χρώμα και άλλα.

Από κει και πέρα, κουτιά φθηνότερα δεν θα προτείνω μιας που ετοιμάζεις νέο σύστημα

και καλό θα ήταν να κάνεις και μια μικρή επένδυση στο κουτί. (ενδεικτικά από φθηνά

αξίζουν τα: Xigmatek Asgard II & CoolerMaster Elite)

Από ελαφρώς πιο ακριβά πάμε σε: Xigmatek Midgard Case & CoolerMaster RC-690

Και τα δύο παρόμοια με το NZXT Beta Evo Black Metal Edition Case που σε άρεσε.

Εν κατακλείδι, ξανασκέψου το για την επιλογή σου και κάνε τον κόπο να διαβάσεις

και μερικά reviews. Το ΝΖΧΤ που ήταν και η αρχική σου επιλογή φαίνεται μια χαρά.

μαλλον θα εχεις καταλαβει οτι δεν ξερω τι ειναι καν το cable management:D και πανω απο 2 σκληρους δεν προκειται να βαλω γιατι εχω αρκετο χωρο σε εξωτερικους. πιστευω πως το COOLERMASTER Centurion ειναι πανω απο τις προσδοκιες μου και σε πολυ καλη τιμη και. το εχω ηδη παραγγειλει και περιμενω να ερθει:jump: σας ευχαριστω πολυ ολους για τις πολυτιμες πληροφοριες και το χρονο σας! ανυπομονω να το μονταρω και να βγαλω φωτο:snap:

κατι αλλο, εχω κατι 12αριδες αλλα για να μην ειναι καρναβαλος και να ειναι ολα ιδια ξερει κανεις πια ανεμιστηρακια να παρω?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.